Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polski rynek warzyw

MNIEJSZY POPYT NA MROŻONE WARZYWA

Według GUS w pierwszych ośmiu mies. sez. 2023/24 (lip-lut) polski eksport mrożonych warzyw zmalał o blisko 14% r/r, przy czym wartość sprzedaży zmniejszyła się w mniejszym zakresie, bo o 3,5% r/r. Spadki wysyłek odnotowano pomimo wzrostu krajowej produkcji, ale krajowe zapasy mrożonych warzyw na koniec sez. 2022/23 były prawdopodobnie mniejsze r/r. Popyt na mrożonki warzywne z Polski zmniejszył się, częściowo na skutek odbicia produkcji w niektórych krajach UE. Warto zaznaczyć, że część krajów, istotnych producentów w UE, wciąż zmagała się z niską podażą. Np. dane hiszpańskiego ASEVEC, wskazały na spadek produkcji mrożonych warzyw w Hiszpanii w 2023 (-1% r/r), z uwagi na suszę, wobec słabej (-8% r/r) produkcji w 2022.

Czynnikiem osłabiającym popyt na polskie wyroby na rynku wspólnotowym była konkurencja z rynków trzecich. Szczególnie zwiększono import mrożonych warzyw z Chin – w okresie lip’23 do lut’24 był on wyższy aż o 88% r/r. Największy wpływ na spadek polskiego eksportu w minionym roku miały mniejsze wysyłki do Wlk. Brytanii (-44% r/r) po wyraźnym wzroście i rekordowej sprzedaży w sez. 2022/23. Wlk. Brytania również znacząco zwiększyła zakupy mrożonych warzyw na rynku chińskim, co ograniczało przestrzeń dla dostaw z Polski.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

SPADKI CEN WARZYW SPOD OSŁON

Reklama

Koniec 1q24 przyniósł spadki cen wielu warzyw na rynku krajowym. Dane GUS wskazały na deflację cen detalicznych warzyw w marcu (-4,8% r/r), mimo utrzymujących się wyraźnych wzrostów cen ziemniaków, dominujących w strukturze zakupów. W przypadku niektórych, takich jak papryka czy też pomidory i ogórki, jest to efekt bazy statystycznej. Ubiegłoroczne straty w uprawach w Hiszpanii i Maroku wywindowały ceny do wysokich poziomów. Tegoroczny sezon przyniósł odwrócenie tendencji podażowych. Wysoka podaż tańszych pomidorów z Maroka jest jedną z przyczyn protestów hiszpańskich producentów tych warzyw.

Według KE, ceny pomidorów w Hiszpanii w mar’24 były niższe aż o 37% r/r. Z drugiej strony obniżki cen warzyw spod osłon w kraju wynikały z mniejszej presji po stronie kosztów zużycia energii – niższe ceny nośników energii oraz efekt cieplejszej zimy. Z danych IERiGŻ wynika, że ceny krajowych ogórków spod osłon zmalały aż o 42% r/r. Wyraźnie niższe pozostawały ceny cebuli (-25% r/r) – tu czynnikiem jest zmniejszony popyt na rynkach zagranicznych – sezonowe wzrosty cen nie są tak wyraźne jak w sez. 2022/23.

 

Zobacz także: Amerykańska inflacja powoli spada. Krajowe dane wskazują na ożywienie koniunktury w gospodarce

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

PERSPEKTYWY 2024

Reklama

Można oczekiwać, że ujemna dynamika roczna cen większości warzyw, z uwagi na efekty bazy, utrzyma się do końca bieżącego sezonu 2023/24. Wcześniejsza wegetacja może przyspieszyć podaż warzyw w 1h24, co dodatkowo wspiera wspomniany scenariusz niższych cen. Dalsze zmiany (2h24) uwarunkowane będą czynnikami pogodowymi. Możliwe, że wzrośnie popyt na przetwory warzywne, m.in. w HoReCa, pod wpływem poprawy sytuacji dochodowej konsumentów w 2024.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z polski rynek warzyw