Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska hicp

Inflacja w Europie nie odpuszcza, a jest napędzana popytem konsumpcyjnym. Całą czołówkę inflacyjnego zestawienia tworzą kraje Europy Środkowej, w tym Polska.

 

  • Wskaźnik HICP w strefie euro w lutym 2023 wyniósł 8,5% r/r.
  • Wczoraj EBC podwyższył stopy o 50 pb., do 3,5%.
  • Obecnie źródłem presji inflacyjnej w Europie jest popyt konsumpcyjny.
  • Liderem Starego Kontynentu pod względem inflacji są Węgry (25,8% r/r).
  • Całą czołówkę inflacyjnego zestawienia tworzą kraje Europy Środkowej, w tym Polska.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Polska, a także cała Europa Środkowa, jest w czołówce Starego Kontynentu, jeśli chodzi o odczyty inflacji. To pokazują dzisiejsze dane Eurostatu o inflacji w całej Unii Europejskiej.

Zobacz również: Ten wskaźnik mówi jasno: inflacja w USA spada dużo mocniej od prognoz

 

Konsumpcja napędza inflację w Europie

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro w lutym 2023 wyniósł 8,5% r/r. Wskaźnik ten spada czwarty miesiąc z rzędu, ze szczytu październikowego (10,6% r/r). Jednak to już 19 raz z rzędu poziom HICP przewyższa cel inflacyjny EBC (2%).

Przypomnijmy, że wczoraj EBC podwyższył stopy o 50 pb. A mimo to główna stopa (3,5%) jest niższa od inflacji. Inflacja bazowa w strefie euro w lutym 2023 wzrosła do 5,6%, z 5,3% w styczniu. Przed rokiem wynosiła 2,7%.

Reklama

Jeśli chodzi o szczegóły, to jeszcze na jesieni wzrost HICP był napędzany głównie cenami energii. Patrząc na dane za pierwsze miesiące 2023 roku widać, że teraz „koniem pociągowym” są wzrosty cen żywności i dóbr, czyli źródłem presji inflacyjnej jest popyt konsumpcyjny, a nie szoki podażowe.

Zobacz również: EBC nie przestraszył się kryzysu sektora bankowego. Stopy procentowe w strefie euro znowu w górę

 

Europa Środkowa inflacyjnym epicentrum

Liderem Starego Kontynentu pod względem inflacji są Węgry (25,8% r/r). Wiceliderem jest Łotwa (20,1%). Na podium są jeszcze Czechy (18,4%), tuż za nimi jest Estonia (17,8%) oraz Polska i Litwa (po 17,2%). Wysoka inflacja występuje także na Słowacji (15,4%), w Bułgarii (13,7%) i Rumunii (13,4%). Tak więc, cały region Europy Środkowej jest dotknięty zarazą wysokich cen.

Najwolniej ceny rosną w Luksemburgu (o 4,8%), Belgii (5,4%) i Hiszpanii (6,5%). W lutym w odniesieniu do stycznia, inflacja HICP wzrosła w 10 krajach unijnych, a obniżyła się w 17.

Zobacz również: Dane o inflacji bazowej za styczeń i luty 2023. Jest negatywne zaskoczenie, niestety!

Czytaj więcej

Artykuły związane z polska hicp