Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska gospodarka wybory

Polska może liczyć na wyższą ocenę agencji ratingowej - tak można zinterpretować wypowiedź przedstawiciela jednej z nich. Postawiono jednak pewien warunek. 

 

  • Polska mogłaby liczyć na wyższą ocenę, gdyby poprawiono “efektywność instytucjonalną”. 
  • “Erozja ram instytucjonalnych” została wskazana również przez Moody’s. 
  • Zagraniczne media oceniają, że nowy rząd zacieśni relacje z Brukselą.

 

Czy możemy liczyć na wyższą ocenę?

Frank Gill, starszy dyrektor agencji S&P Global Ratings mówi o efektywności instytucjonalnej, która mogłaby przełożyć się na lepszy wynik dla Polski. Presja w górę byłaby zatem powiązana z wynikiem wyborów parlamentarnych. Przedstawiciel jednej z największych agencji ratingowych określa nas zdywersyfikowaną gospodarką z relatywnie niewielkim zadłużeniem publicznym.

 

Zobacz również: Czy w Polsce żyje się lepiej? Ten wskaźnik rozwieje Twoje wątpliwości

Reklama

 

 

Na pewno będziemy mieli do czynienia z dużą zmiennością, ale uważamy, że to jest dobra historia i mogłaby się pojawić presja w górę na rating, jeżeli ostatecznie znalazłoby to odzwierciedlenie w efektywności instytucjonalnej. To jest dość wysoki rating na poziomie pojedynczego "A", ale to jest bardzo zdywersyfikowana gospodarka z relatywnie niewielkim zadłużeniem publicznym” - skomentował starszy dyrektor agencji S&P Global Ratings Frank Gill.

 

  

Jak oceniają Polskę inne agencje ratingowe? 

Reklama

W kolejnych tygodniach czeka nas przegląd ratingu dla Polski przez Fitch (10 listopada) oraz S&P (1 grudnia). Obecnie największe agencje wyceniają Polskę odpowiednio na poziomie A (Moody’s) oraz A- (Fitch i S&P) z perspektywą stabilną.

Podczas ostatniego przeglądu agencja Fitch informowała o wpływie programów socjalnych i ryzyku wzmocnienia presji fiskalnej związanej z nadchodzącymi wyborami. S&P z kolei prognozowała potencjalny negatywny wpływ przedłużającego się obniżenia transferów UE płynących do Polski. 

 

Zobacz również: Złoty deklasuje tę walutę! Konflikt zbrojny w tle

 

“Do fundamentalnych wyzwań dla ratingu należą stopniowa erozja wciąż mocnych ram instytucjonalnych, szczególnie w obszarze praworządności, napięte relacje z UE, a także niesprzyjające trendy demograficzne, które będą ciążyć na potencjale wzrostu oraz zwiększą koszty fiskalne w kolejnych dekadach” - oceniała agencja Moody’s podczas ostatniego przeglądu. 

 

Dodano również, że rating pozostaje odporny na okres wyższej inflacji, niższego wzrostu czy wyższych kosztów finansowania rządu. 

Reklama

Otwarcie pojawiają się zatem sugestie konieczności poprawienia relacji z Unią Europejską. Rynek wycenia, że nowy rząd będzie w zdecydowanie większym obszarze współpracował z Brukselą. Partie, które mają stworzyć rząd wielokrotnie w trakcie wyborów wspominały o konieczności naprawienia relacji z UE, co pozwoliłoby z kolei odblokować ważne środki finansowe. 

 

Zobacz również: Inflacja w Polsce w październiku 2023: mamy już nowe szacunki!

 

Warto przypomnieć, że rating stanowi ocenę wiarygodności kredytowej danego kraju. To istotne wskazanie dla inwestorów, zazwyczaj instytucjonalnych, kupujących papiery dłużne. 

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z polska gospodarka wybory