Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polityka monetarna banków centralnych prognozy

Po pandemicznym roku 2020, rok 2021 był okresem entuzjazmu - zarówno w gospodarce światowej, jak i na rynkach. Masowe bodźce stymulacyjne skutkowały bardzo silnym popytem, który wywołał nierównowagę i presję cenową, podczas gdy rynkowa nadpłynność wywindowała wyceny aktywów do historycznych poziomów. Czego można się spodziewać w 2022 roku? Czy ogólny konsensus dotyczący kontynuacji ożywienia gospodarczego i normalizacji jest słuszny? Czy też inflacja i problemy z podażą wpłyną negatywnie na wyniki gospodarcze i nastroje inwestorów? Odpowiedzi na te i na inne pytania znaleźć można w najnowszym raporcie specjalnym XTB na 2022 rok. 

 

Niepewne fundamenty

Ekspansywna polityka monetarna banków centralnych oraz potężne pakiety stymulacyjne będące odpowiedzią na głęboką, acz krótkotrwałą recesję wywołaną pandemią koronawirusa spowodowały, że w tym momencie cykl koniunkturalny może nie funkcjonować już w standardowy sposób. Czego zatem możemy się spodziewać po 2022 roku?

 

Reklama

ODBIERZ BEZPŁATNY RAPORT SPECJALNY

 

W swoim raporcie, analitycy XTB przyglądają się dokładnie aktualnej sytuacji gospodarczej na świecie, konfrontując konsensus ekonomistów z twardymi danymi. Opublikowany raport zwraca szczególną uwagę na przyszły kształt polityki monetarnej najważniejszych banków centralnych, bowiem te utrzymywały swoje programy ratunkowe znacznie dłużej niż to konieczne, przez co zwrot może być bardziej dramatyczny.

 

Kluczowe rynki

Poza kwestiami fundamentalnymi, raport XTB prezentuje perspektywy dla najważniejszych i najpopularniejszych aktywów rynkowych takich jak główne indeksy giełdowe, złoto, EURUSD czy kryptowaluty. Szczególnie ważne, ze względu na rosnącą inflację na całym świecie, wydają się być prognozy dotyczące sytuacji na rynku ropy naftowej.

Reklama

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ROPIE I INNYCH POPULARNYCH AKTYWACH 

 

Silne bodźce ze strony rządów i banków centralnych oraz powrót do normalności doprowadziły do wyraźnego ożywienia popytu na ropę w 2021 roku. W takiej sytuacji mieliśmy do czynienia z umiarkowaną odbudową podaży ze strony OPEC+, który w 2020 roku podjął drastyczne kroki w celu stabilizacji rynku. Przywrócenie podaży nie szło jednak w parze z dynamicznym odbiciem popytu, stąd obawy, że ceny doprowadzą do tzw. destrukcji popytu.

 

Wideo:

Reklama

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czytaj więcej

Artykuły związane z polityka monetarna banków centralnych prognozy