Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

podwyżki stóp 2021

Wstępna inflacja za kwiecień zaskoczyła w górę (12,3% r/r). Będzie to kolejny argument dla RPP do bardziej zdecydowanych ruchów - spodziewamy sie, że w czwartek podwyższy stopy procentowe o 100pb. Przesuwamy również nasz szacunek stopy docelowej w okolice 7%. NBP nie będzie jedynym bankiem centralnym podejmującym decyzję w sprawie stóp - w środę czeka nas też Fed, w czwartek jeszcze CNB i BoA. Wszędzie można spodziewać się kolejnych podwyżek.

 

Poniedziałek, 2.05.2022

 
Tydzień rozpoczyna się publikacjami indeksów PMI w przemyśle. Szacujemy, że wskaźnik dla Polski spadnie z 52,7 pkt. do 52,2 pkt. (wbrew konsensusowi, ten zakłada lekki wzrost do 53 pkt.). Indeksy PMI opublikowane zostaną również w państwach strefy euro i USA (flash wskazywał na spadki w Europie i poprawę w Stanach). To jednak nie koniec wskaźników koniunktury. Opublikowany zostanie również indeks ISM obrazujący koniunkturę w amerykańskim przemyśle oraz wskaźniki koniunktury gospodarczej w Europie (ESI).

 

Wtorek, 3.05.2022

 
W Polsce dzień wolny, ale kilka publikacji spłynie z innych krajów. Niemcy opublikują dane o stopie bezrobocia za kwiecień. W strefie euro opublikowany zostanie wynik marcowego PPI. Ze Stanów natomiast spłyną finalne dane o zamówieniach w przemyśle
 

Środa, 4.05.2022

 
Czas zacząć maraton z bankami centralnymi. Na pierwszy ogień idzie Fed. Spodziewamy się, że amerykański bank centralny zdecyduje się na podwyżkę stóp o 50pb (i tyle się wycenia). Fed będzie kontynuować jastrzębi przekaz i może sygnalizować dalsze silne ruchy (wyceniają się cztery kolejne 50tki). Prawdopodobne jest również ogłoszenie redukcji bilansu od maja. Nie różnimy się w tej ocenie od konsensusu.
To nie jedyne ciekawe wydarzenie makroekonomiczne z tego dnia. Warto rzucić okiem też na indeksy koniunktury w usługach (PMI w Europie i PMI i ISM w USA). Poznamy też pierwsze dane o zatrudnieniu w USA za kwiecień, czyli raport firmy ADP. Konsensus oczekuje wzrostu zatrudnienia o 400 tys. osób (poprzednio 455 tys.). W strefie euro natomiast opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w marcu.
 

Czwartek, 5.05.2022

 
Najważniejszym punktem dnia będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Kontynuacja zacieśnienia polityki pieniężnej jest pewna - pytanie jest o skalę. Naszym zdaniem, w obliczu skoku inflacji w kwietniu do 12,3% r/r, RPP zdecyduje się na kolejny ruch o 100pb. w górę. Prognozowana przez nas stopa docelowa przesuwa się w okolice 7%.
Nie będzie to jedyny bank centralny na który warto zwrócić uwagę. Decyzję w sprawie stóp podejmie również czeski CNB. Spodziewamy się ruchu o 50pb. w górę (do 5,50%). Tu sytuacja banku jest jednak odmienna od Polski - CNB zbliża się już do końca podwyżek stóp i w naszej ocenie wysoce prawdopodobne jest, że ta czwartkowa będzie ostatnią (lub przedostatnią).
Kolejnym bankiem, który będzie podejmował decyzję w sprawie stóp procentowych jest Bank Anglii. On również rozpoczął już cykl zacieśniania polityki pieniężnej.
W świecie twardych danych warto natomiast rzucić okiem na zamówienia w niemieckim przemyśle za marzec oraz cotygodniowe dane o rejestracjach nowych bezrobotnych w USA.
 

Piątek, 6.05.2022

 
O 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP po czwartkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Godzinę wcześniej opublikowane zostaną minutes z marcowego posiedzenia RPP.
Rano opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej w Niemczech i na Węgrzech za marzec. Po południu (14:oo) najciekawsze dane z tego dnia czyli dane z amerykańskiego rynku pracy za kwiecień. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 400 tys. osób (poprzednio 431 tys.), wzrost płac o 0,4% m/m (tak jak miesiąc wcześniej) i stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 3,6%.
Czytaj więcej

Artykuły związane z podwyżki stóp 2021