Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

podniesienie stóp procentowych kiedy

PL: Dziś odbędzie się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Publikacja znacznie wyższej od oczekiwań inflacji za październik oraz nowej projekcji inflacji i PKB zwiększają oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp.

Czynnikiem niepewności pozostaje skala ruchu. W naszej ocenie najbardziej prawdopodobna jest podwyżka o 50 pkt. baz. Na takim też poziomie kształtuje się konsensus rynkowy, a oczekiwana przez analityków skala podwyżki zawiera się w bardzo szerokim przedziale 25-100 pkt. baz. Tak duża niepewność co do skali i tempa podwyżek to efekt nieczytelnej komunikacji banku centralnego Nawet przy tej zmianie realna stopa procentowa będzie wyraźnie niższa niż przed październikową decyzją RPP o podwyżce stóp. Badania koniunktury NBP wskazują na dalsze narastanie presji płacowej, stąd zdecydowana reakcja banku centralnego jest konieczna dla zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Rynek będzie także czekał na konferencję prezesa NBP A. Glapińskiego uzasadniającą decyzję Rady (godz. 16:00), choć biorąc pod uwagę wspomnianą nieczytelną komunikację Rady w ostatnich kwartałach, nie powinna mieć ona istotnego wpływu na obecne oczekiwania rynkowe, które zakładają kontynuację agresywnych podwyżek stóp w kolejnych miesiącach. Niezwykle ciekawe będą natomiast wyniki projekcji inflacji i PKB.

US: Dziś o godz. 19:00 poznamy decyzję Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) dotyczącą polityki pieniężnej w USA

Oczekiwać należy ogłoszenia rozpoczęcia zmniejszania skupu aktywów przez Rezerwę Federalną (tapering), a skala redukcji programu zgodnie z opisem po wrześniowym posiedzeniu Fed wynosić ma 15 mld USD miesięczne. Pozwoliłoby to zakończyć program do połowy przyszłego roku. Ogłoszenie taperingu jest praktycznie przesądzone, a w centrum uwagi powinna pozostawać retoryka banku dotycząca trwałości wysokiej inflacji. Nie spodziewamy się jednak znacznego zaostrzenia narracji członków Fed, przynajmniej do grudnia, gdy przedstawione zostają nowe projekcje makroekonomiczne. Rośnie jednak ryzyko nasilenia presji na wzrost płac, np. w usługach i w handlu, co może utrwalać oczekiwania wysokiej inflacji. Stąd do pierwszej podwyżki stóp procentowych może dojść już w przyszłym roku.

Inflacja w Polsce gwałtownie rośnie, czy RPP podniesie stopy procentowe? - 1Inflacja w Polsce gwałtownie rośnie, czy RPP podniesie stopy procentowe? - 1Inflacja w Polsce gwałtownie rośnie, czy RPP podniesie stopy procentowe? - 2Inflacja w Polsce gwałtownie rośnie, czy RPP podniesie stopy procentowe? - 2

Reklama

Wydarzenia i komentarz

PL: Indeks PMI obrazujący koniunkturę w krajowym przemyśle przetwórczym niespodziewanie wzrósł w październiku do 53,8 pkt z 53,4 pkt we wrześniu. Struktura wskaźnika potwierdza nasilający się negatywny wpływ trudności podażowych w łańcuchach dostaw na bieżącą produkcję i nowe zamówienia, które nadal rosły, choć w wolniejszym tempie niż przed miesiącem. Jednocześnie znacząco przyspieszył wzrost cen komponentów produkcji, ale także cen wyrobów gotowych. Jednocześnie zwiększenie możliwości wytwórczych ograniczane jest przez niewystarczającą liczbę osób o odpowiednich kwalifikacjach gotowych podjąć zatrudnienie. Niemniej ekspansja sektora trwa, choć jest ona hamowana przez problemy z dostępnością materiałów i dóbr pośrednich oraz ich silnie rosnące ceny. Zaburzenia w zaopatrzeniu będą utrzymywać się jeszcze w kolejnych miesiącach, aczkolwiek ankietowane przedsiębiorstwa pozostają optymistyczne co do przyszłości.

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN oscyluje nieco powyżej poziomu 4,60 wyczekując na wynik dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które w ocenie rynku zakończy się podwyżką stóp procentowych o 50 pkt baz. Liczymy, że realizacja takiego scenariusza wesprze złotego z uwagi na fakt, iż rynek może dodatkowo nasilić swoje oczekiwania dotyczące kolejnych ruchów ze strony RPP. Potencjalnie łagodna wymowa dzisiejszych wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego nie powinna tu wiele zmienić dla rynku, który swoje oczekiwania kształtuje w rytm bieżących odczytów inflacji CPI. Globalnie środa to przede wszystkim dzień posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który prawdopodobnie ogłosi rozpoczęcie programu skupu aktywów i dość sceptycznie będzie się wypowiadał na temat możliwości podwyżek stóp procentowych. Taki scenariusz jest już jednak wkalkulowany w rynkową wycenę dolara i Treasuries, a zatem nie powinien on stanowić źródła istotnej zmienności.

Inflacja w Polsce gwałtownie rośnie, czy RPP podniesie stopy procentowe? - 3Inflacja w Polsce gwałtownie rośnie, czy RPP podniesie stopy procentowe? - 3

Czytaj więcej