Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podlasie

Cel operacji Bezpieczne Podlasie

Operacja „Bezpieczne Podlasie” jest odpowiedzią na rosnące napięcia na granicy polsko-białoruskiej. Jej celem jest nie tylko ochrona granicy, ale również wspieranie lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych oraz monitorowanie i przeciwdziałanie nielegalnym migracjom i innym zagrożeniom.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Zakres działań

Żołnierze będą patrolować granicę, prowadzić rozpoznanie terenu oraz współpracować z Strażą Graniczną i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Działania te mają na celu zwiększenie efektywności ochrony granicy oraz szybsze reagowanie na wszelkie zagrożenia.

Trwa wojna hybrydowa największa od momentu, kiedy to pojęcie powstało. (…) Takiego ataku na Polskę nie było. On się objawia w próbach przekraczania granicy, w dywersji, sabotażu i w cyberprzestrzeni. To jest doświadczanie ostatnich tygodni i miesięcy, które spowodowało, że jest potrzebna jeszcze większa koordynacja działań na rzecz bezpieczeństwa granicy. Ostatnie miesiące to doposażanie w sprzęt indywidualny, ale również pojazdy opancerzone, transportowe, służące do transportu, pojazdy medyczne, które umożliwiają bezpieczeństwo żołnierzy i funkcjonariuszy. Skierowanie nowych oddziałów wojsk operacyjnych, ale również żołnierzy Wojsk Specjalnych czy Żandarmerii Wojskowej do patrolowania granicy przynosi swoje efekty - mówił podczas konferencji szef MON.

Żołnierze Wojska Polskiego są zaangażowani we wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronę granicy od 2021 r., gdy strona białoruska rozpoczęła ataki hybrydowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie każdego dnia podejmują szereg działań, które z jednej strony przeciwdziałają próbom nielegalnego przekraczania granicy, a z drugiej w ramach działalności szkoleniowej przygotowują się do bezpiecznego i skutecznego wykonywania zadań w przypadku zagrożenia.

Wyciągamy wnioski z niedociągnięć naszych poprzedników, również w aspekcie opieki medycznej. Zgłoszony został wniosek o dofinansowanie placówek medycznych. Wiem, że z rezerwy pana premiera Tuska uruchamiane są środki na przykład dla szpitala w Hajnówce, ale my też podjęliśmy decyzję wspólnie z Wojskowym Instytutem Medycznym, z naszymi służbami medycznymi, na rzecz wzmocnienia zabezpieczenia medycznego ze strony wojskowej, jak również ze strony Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”  - zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów. 

 

Współpraca z mieszkańcami

Jednym z ważnych aspektów operacji jest współpraca z lokalną społecznością. Żołnierze będą wspierać mieszkańców Podlasia, pomagając w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe czy awarie infrastruktury. Dzięki temu operacja „Bezpieczne Podlasie” ma również na celu wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców regionu.

 

Mamy do czynienia ze spadkiem o połowę prób nielegalnego przejścia przez granicę od czasu obowiązywania strefy buforowej. To jest bardzo konkretny rezultat związany z tym, że odsunęliśmy od samej granicy przemytników ludzi. Poza agresją hybrydową, poza działaniem białoruskich i rosyjskich służb na granicy, mamy do czynienia po prostu z przestępczością. (...)  W ostatnich tygodniach podjęto wiele bardzo ważnych decyzji dotyczących bezpieczeństwa Polski, a w szczególności bezpieczeństwa granicy. Dla obu resortów ta kwestia jest absolutnym priorytetem - zaznaczył podczas konferencji szef MSWiA Tomasz Siemoniak

Reklama

 

Będziemy też w dalszym ciągu prowadzić proces umiędzynarodowienia tematu wschodniej granicy Unii Europejskiej i wschodniej flanki NATO. Cieszę się że osiągnęliśmy sukces na niedawnym szczycie NATO, bo to nie było pewne do ostatniego dnia. W dokumentach podsumowujących szczyt, w stanowisku przyjętym na szczycie w Waszyngtonie sprawa granicy nie jest tylko sprawą indywidualnej odpowiedzi państw członkowskich, tylko jest sprawą sojuszniczą - podkreślił wicepremier. 

Komentarze oficjeli

Minister Obrony Narodowej podkreślił, że operacja „Bezpieczne Podlasie” jest kluczowym elementem strategii obronnej Polski. Zapewnił, że żołnierze są dobrze przygotowani do realizacji swoich zadań i będą działać w ścisłej współpracy z innymi służbami.

Operacja „Bezpieczne Podlasie” to strategiczna inicjatywa, mająca na celu nie tylko ochronę granicy, ale również wsparcie lokalnych społeczności i wzmocnienie ogólnego bezpieczeństwa narodowego.

 

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Podlasie