Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

podatek od nieruchomości warszawa 2019

Na największych rynkach nieruchomości biurowych w IV kw. 2021 r. nieznacznie obniżyły się nierównowagi wynikające z nadmiaru podaży powierzchni do wynajęcia w stosunku do popytu na nią. Podaż nowych powierzchni oraz powierzchni w budowie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, natomiast aktywność najemców poprawiła się nieznacznie względem końca 2020 r.

 

Według informacji firm doradczych, na koniec omawianego okresu całkowita podaż powierzchni biurowej na największych rynkach biurowych[1] wyniosła ok. 12,2 mln mkw., a w budowie było ok. 1,2 mln mkw. Stopa pustostanów na 9. największych rynkach kształtowała się na poziomie 13,4% (wobec 13,5% w III kw.) a w samej Warszawie wyniosła 12,7%[2], tj. wzrosła o 0,2 p.p. w stosunku do poprzedniego kwartału.

 

Stopa pustostanów powierzchni biurowej zależy od wieku[3] oraz, przede wszystkim, od lokalizacji[4] biurowca. Budowa prawie 10% dodatkowej powierzchni nie oznacza automatycznego wzrostu pustostanów, jednak będzie ona generować istotną konkurencję o najemców, szczególnie dla starszych i gorzej zlokalizowanych budynków. W konsekwencji, będziemy obserwowali częściowe wycofywanie tej powierzchni z rynku lub przekształcanie jej w rynkowo atrakcyjną powierzchnię mieszkaniową.

Reklama

 

Sektor handlowy w IV kw. 2021 r. powoli odrabiał straty z początkowego okresu pandemii COVID19. Z informacji firm doradczych wynika, że klienci wracają do zakupów stacjonarnych, a handel elektroniczny zaczął się stabilizować[5]. W dużej mierze jest to związane z powrotem do pracy stacjonarnej i poluzowaniem obostrzeń. Nadal rozwijane są projekty przekształcenia powierzchni handlowej w projekty wielofunkcyjne.

 

Zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej na koniec IV kw. 2021 r. wyniosły ponad 12,3 mln mkw., co przekłada się na nasycenie 320 mkw./1000 mieszkańców[6]. W budowie było natomiast ok. 370 tys. mkw.[7] nowoczesnej powierzchni handlowej. Można wnioskować, że inwestorzy traktują rynek handlowy w największych miastach za nasycony. Znaczna część nowej powierzchni budowana jest w formie parków handlowych w mniejszych miastach, do 100 tys. mieszkańców[8].

 

Rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce kolejny kwartał pozostawał w fazie dynamicznego rozwoju, a popyt i podaż także utrzymywały się na wysokim poziomie. Rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej zyskuje na dalszym rozwoju handlu internetowego. Deweloperzy reagują na szybko rosnący popyt i w rekordowym tempie rośnie podaż. Nadal bardzo szybko rozwija się segment magazynów zlokalizowanych w obszarach miejskich w celu skrócenia czasu dostawy produktów do klienta. Na koniec IV kw. 2021 r. całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowej wzrosły do 23,8 mln mkw.,[9] a w budowie znajdowało się ponad 4,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Stopa pustostanów w całym kraju odnotowała dalszy spadek do poziomu 3,7% wobec 4,9% w III kw. 2021 r.

Reklama

 

Warszawa: ceny mieszkań. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mkw. mieszkań w ostatnich kwartałach w stolicy - sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce / raport NBP - 1Warszawa: ceny mieszkań. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mkw. mieszkań w ostatnich kwartałach w stolicy - sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce / raport NBP - 1

Warszawa: ceny mieszkań. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mkw. mieszkań w ostatnich kwartałach w stolicy - sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce / raport NBP - 2Warszawa: ceny mieszkań. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mkw. mieszkań w ostatnich kwartałach w stolicy - sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce / raport NBP - 2

 

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2021 r”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz rapor

 

 

  1. Dziewięć rynków biurowych to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Lublin.

  2. Por Raport Colliers International: Market Insights, Raport Roczny 2022, Polska

  3. Cushman & Wakefield, Marketing jako jeden z kluczowych czynników wspierających proces modernizacji starszych budynków biurowych, 2018

  4. Por. Knight Frank, Raport Polska Rynek Komercyjny I połowa 2018.

  5. Por. Raport CBRE, Real Estate Market Outlook 2022, Poland

  6. Szacunkowo jest to wartość o 15% niższa od średniej dla całej Unii Europejskiej.

  7. Por Raport Colliers International: Market Insights, Raport Roczny 2022, Polska.

  8. Por. Raport CBRE, Real Estate Market Outlook 2022, Poland.

  9. Por Raport Colliers International: Market Insights, Raport Roczny 2022, Polska.

Czytaj więcej