Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile stoi ropa

Jedną z najważniejszych informacji na globalnych rynkach surowcowych w poprzednim tygodniu była decyzja OPEC+ w kwestii stopniowego zwiększania limitów produkcji ropy naftowej od maja. Dla przypomnienia, w miniony czwartek rozszerzony kartel poinformował, że w przyszłym miesiącu limity produkcji ropy zostaną podniesione łącznie o 350 tys. baryłek dziennie, w czerwcu o dodatkowe 350 tys. baryłek dziennie, a w lipcu o około 400 tys. baryłek dziennie. To dawałoby łącznie produkcję większą o 1,1 mln baryłek dziennie w ramach OPEC+ do lipca.

Na podobny krok zdecydowała się Arabia Saudyjska, która od lutego wprowadziła dodatkowe cięcia produkcji, wynoszące niebagatelne milion baryłek ropy dziennie. Saudyjczycy także będą stopniowo się z nich wycofywać, w maju podnosząc produkcję o 250 tys. baryłek dziennie, w czerwcu o 350 tys. baryłek dziennie, a w lipcu o pozostałe 400 tys. baryłek dziennie.

Na reakcję inwestorów na decyzję OPEC+ przyszło nam jednak trochę poczekać

Jeszcze w miniony czwartek sesja na rynku ropy zakończyła się na plusie, co było wynikiem m.in. słabości amerykańskiego dolara i presji na wzrost notowań wielu surowców. Następnie notowania ropy naftowej wyraźnie spadły, jednak i tak nie można mówić o jakiejkolwiek dramatycznej przecenie. Notowania ropy naftowej WTI zniżkowały do okolic 59-60 USD za baryłkę i poruszają się w tych rejonach. Z kolei cena ropy Brent oscyluje w okolicach 63 USD za baryłkę.

OPEC+ wierzy w powracający popyt na ropę naftową - 1OPEC+ wierzy w powracający popyt na ropę naftową - 1

Reklama

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

OPEC+ wierzy w powracający popyt na ropę naftową - 2OPEC+ wierzy w powracający popyt na ropę naftową - 2

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com

Decyzja OPEC+ w sprawie zwiększania wydobycia jest sygnałem,

że producenci ropy naftowej zaczynają wierzyć w stopniowe odradzanie się popytu na ten surowiec. Kolejne fale pandemii na razie skutecznie zaprzepaściły wcześniejsze plany producentów i wymusiły przedłużenie cięć wydobycia o kilka miesięcy. Na razie wciąż na rynku ropy naftowej perspektywy są niepewne, zważywszy na utrzymujące się restrykcje, jednak postępujące programy szczepionek budzą nadzieje na powrót gospodarek do normalnego funkcjonowania w przewidywalnej przyszłości.

Czytaj więcej