Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PMI w usługach

USA: PMI w usługach słabszy od oczekiwań. Amerykański PMI w usługach okazał się nieco słabszy od oczekiwań – 57pkt przy konsensusie i wyniku w poprzednim miesiącu w okolicach 59pkt. Może to być związane z wycofaniem wsparcia publicznego jesienią oraz stopniową odbudową po szczycie 4 fali pandemii we wrześniu. PMI w przemyśle kształtuje się wokół 59pkt. Obydwa wskaźniki, że wartościami powyżej 50pkt, sugerują jednak silne ożywienie koniunktury.

Dziś wieczorem poznamy minutes z ostatniego posiedzenia Fed, na którym zdecydował się rozpocząć tapering. W komunikacie po tym posiedzeniu FOMC stwierdził, że może zmienić skalę taperingu w zależności od sytuacji. Inwestorzy będą więc szukać w minutes wskazówek jakie konkretnie czynniki mogą skłonić Fed do przyspieszenia redukcji skupu aktywów.

 

Strefa euro

Listopadowe PMI lepsze od oczekiwań, wsparte przez Covidową odwilż w Azji, nie ma jeszcze negatywnych efektów jesiennej fali pandemii w Europie

Reklama

Wyniki PMI dla strefy euro, w tym Niemiec i Francji okazały się nieznacznie lepsze niż spodziewali się analitycy. W strefie euro (i w Niemczech) PMI w przemyśle pozostaje wyraźnie lepszy niż w usługach, natomiast we Francji jest odwrotnie. Wczorajsze odczyty dla były lepsze lub porównywalne z poprzednim miesiącem i pozostają wyraźnie powyżej granicy 50pkt, co sugeruje utrzymujące się ożywienie koniunktury pomimo utrzymujących się niedoborów półprzewodników w przemyśle czy ryzyk covidowych dla sektora usług.

Ryzykiem dla koniunktury w Niemczech w końcu roku i na początku przyszłego jest obecna rekordowa liczba nowych przypadków Covid-19, która wiąże się z również w silnym obciążeniem szpitali w niektórych landach (m.in. Bawaria, Badenia-Wirtembergia) i zwiększoną umieralnością.

W listopadzie obniżył się wskaźnik zaufania konsumentów w strefie euro do -6,8pkt z -4,8 w poprzednim miesiącu. Oprócz nowej fali covid, na negatywne nastroje konsumentów wpływa również wysoka inflacja.

Dziś poznamy wskaźnik IFO dla Niemiec. Spodziewamy się wartości indeksu konkiunktury bieżącej 100,8pkt oraz 95pkt dla komponentu oczekiwań. Byłyby to wartości zbliżone do październikowych.

 

Reklama

 

Turcja: kryzys walutowy – lira słabsza o prawie 17% w ciągu jednego dnia

Turecka lira osłabiła się wczoraj o 16,8% w stosunku do US$, a poziom 13,31 był najwyższy w historii. Osłabienie tureckiej waluty wynika m.in. z obniżki głównej stopy procentowej banku centralnego w ubiegłym tygodniu (z 16% do 15%) przy około 20% inflacji, określanej przez prezydenta R. Erdogana jako gospodarcza wojna o niepodległość.

Od początku ubiegłego tygodnia, lira straciła ponad 20% swojej wartości, a od początku roku prawie 40%. Kryzys walutowy dodatkowo podbije inflację i zwiększy ciężar zadłużenia. Prawie 60% tureckiego długu publicznego jest powiązane lub denominowane w walutach obcych.

Czytaj więcej

Artykuły związane z PMI w usługach