Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PMI w Stanach

Wczoraj publikowane były wstępne październikowe PMI ze strefy euro oraz USA. W dużym skrócie – wypadły poniżej oczekiwań. W strefie euro rozczarował przede wszystkim sektor przemysłowy (spadek PMI z 48,4 do 46,6), w dużej mierze za sprawą słabego odczytu z Niemiec (spadek wskaźnika z 47,8 do 45,7). Sektor usługowy radzi sobie nieco lepiej, PMI dla strefy euro obniżył się z 48,8 do 48,2. Tu ponownie ciąży koniunktura u naszego zachodniego sąsiada.

Niemiecki PMI usług dryfuje w okolicy 45 od dwóch miesięcy. Tymczasem francuski utrzymuje się powyżej 50. O ile skala pogorszenia wskaźników zaskoczyła lekko negatywnie, to charakterystyka spowolnienia koniunktury już raczej nie. Kryzys gazowy mocniej uderza w nastroje w przemyśle i gospodarce niemieckiej. Indeksy PMI dla USA również rozczarowały. Wskaźnik dla sektora przemysłu obniżył się z 52 do 49,9 (oczekiwano ok. 51), a dla usług z 49,3 do 46,6 (oczekiwano 49,6). W twardych danych w przemyśle w USA wciąż obserwujemy wzrosty, ale wczorajszy PMI daje sugestię czym są napędzane. Nadganiane są zapóźnienia w produkcji, narosłe w dobie dużych zaburzeń w łańcuchach dostaw. Obecnie zamówienia już nie nastrajają przedsiębiorców optymistycznie, a źródło ich słabości to oczywiście słabnący popyt. Konsumentom dają się we znaki wysokie koszty życia konsumentów (inflacja + zacieśnianie warunków finansowania). Po jaśniejszej stronie badania mamy dalsze sygnały luzowania napięć po stronie podażowej. PMI z USA sugerują, że po prawdopodobnym wzroście k/k amerykańskiej gospodarki w 3Q’22 (publikacja pierwszego szacunku w tym tygodniu), w 4Q’22 możemy już zobaczyć ponownie spadek PKB w takim ujęciu.

Notowania giełdowe (Polska i świat): Rozczarowujące PMI  - 1Notowania giełdowe (Polska i świat): Rozczarowujące PMI  - 1

 

 

Na rynku kredytowym bez znaczących zmian w dotychczasowych tendencjach

Reklama

Wczoraj NBP publikował wrześniowe dane o podaży pieniądza. Te pokazują, że gospodarstwa domowe wciąż redukują poziom zadłużenia – kredyty GD po korekcie FX spadały o blisko 3% r/r (w sierpniu ok. -2% r/r) przy dalszym hamowaniu w kredytach mieszkaniowych (choć od sierpnia wolniejszym) i konsumpcyjnych. Dynamika kredytów przedsiębiorstw również się obniżyła, z ok. 17% r/r do ok. 15,2% r/r po korekcie FX, ale to w dużej mierze zasługa potężnego przyspieszenia sierpniowego napędzanego silnym skokiem w kredycie obrotowym. Po wygładzeniu danych widać, że w kredycie obrotowym wciąż obowiązują tendencje wzrostowe. Przy wyraźnie mniejszym momentum, ale jednak, postępuje przyrost kredytów inwestycyjnych. Dynamika agregatu M3 we wrześniu wyniosła 7,7% r/r i przebiła nieco nasze oczekiwania i konsensus (odpowiednio 7,3% r/r oraz 7,4% r/r). Po stronie gotówki nastąpił przyrost o 0,1% m/m, pierwszy od kwietnia br. Przyspieszyły depozyty gospodarstw domowych (1,1% m/m, 2,6% r/r po korekcie FX) przy wyraźnym wyhamowaniu odpływów z rachunków bieżących i napływu w kierunku lokat. Solidna dwucyfrowa dynamika (ok. 11% r/r po korekcie FX) odnotowana została na rachunkach przedsiębiorstw.

Notowania giełdowe (Polska i świat): Rozczarowujące PMI  - 2Notowania giełdowe (Polska i świat): Rozczarowujące PMI  - 2

Czytaj więcej

Artykuły związane z PMI w Stanach