Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pmi dla przemysłu polska

PL: Dziś opublikowany będzie wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu, który w naszej ocenie wzrósł w listopadzie do 54,1 pkt z 53,8 pkt miesiąc wcześniej. Nasz szacunek jest minimalnie wyższy niż konsensus rynkowy na poziomie 54 pkt. Wsparciem dla nastrojów w polskim przemyśle jest stabilizacja koniunktury w strefie euro.

Czynnikiem niepewności pozostaje rozwój pandemii oraz przedłużające się zaburzenia w łańcuchach dostaw, mogące ograniczyć wyniki bieżącej produkcji i zamówień. Przemysł pozostaje w fazie ekspansji, choć zaburzenia po stronie podaży ograniczają możliwości dynamicznych wzrostów.

Wydarzenia i komentarze

PL: Według wstępnego odczytu inflacja CPI wzrosła w listopadzie do 7,7% r/r z 6,8% r/r w październiku, kolejny miesiąc z rzędu przekraczając oczekiwania rynkowe. W samym listopadzie ceny konsumenta wzrosły aż o 1,0% m/m. Inflacja ma szeroki zakres, choć w listopadzie głównym źródłem niespodzianki były dynamiczne wzrosty ceny żywności (+1,3% m/m), co w naszej ocenie wiązać należy m.in. z rosnącymi cenami energii, gazu, paliw oraz nawozów sztucznych. Efekty wtórne rosnących kosztów produkcji znajdują odzwierciedlenie także w pozostałych elementach koszyka, choć wzrost inflacji bazowej w listopadzie był nieco wolniejszy niż nasze szacunki (ok. 4,6% r/r wobec 4,5% r/r w październiku). Biorąc pod uwagę rozwiązania zawarte w tarczy antyinflacyjnej szczyt inflacji zostanie osiągnięty w grudniu. Na początku przyszłego roku inflacja spowolni w wyniku obniżek akcyzy na paliwa i podatku VAT na paliwa i energię elektryczną. Wpływ pakietu antyinflacyjnego będzie jednak przejściowy, choć premier zapowiedział możliwość przedłużenia na kolejne miesiące. Szansą na wyhamowanie inflacji są spadki cen niektórych surowców (stal, ropa naftowa). Wciąż silna powinna być natomiast presja popytowa, szczególnie, że polityka gospodarcza rządu, uwzględniając program Polski Ład oraz pakiet antyinflacyjny ma pro-konsumpcyjny charakter. Opublikowane dane to mocny argument za kontynuacją podwyżek stóp procentowych. Kolejna nastąpi w naszej ocenie już w grudniu, a jej skala wyniesie 50 pkt. baz. Rynek stopy procentowej wycenił nieco bardziej agresywny ruch o 75 pkt. baz., jednak w naszej ocenie niepewność związana z wpływem wariantu Omikron oraz spadki cen surowców na rynkach międzynarodowych, w połączeniu z pakietem antyinflacyjnym obniżającym szczyt inflacji na przełomie tego i przyszłego roku, mogą być czynnikiem skłaniającym część członków RPP do rozważenia mniejszego ruchu niż w październiku.

Reklama

Komentarz dzienny – Wyższe od oczekiwań dane o inflacji i PKB wspierają złotego (PLN) - 1Komentarz dzienny – Wyższe od oczekiwań dane o inflacji i PKB wspierają złotego (PLN) - 1

PL: Według szacunków GUS dynamika PKB w 3Q br. wyniosła 5,3% r/r, co oznacza rewizję w górę w stosunku do szybkiego szacunku na poziomie 5,1% r/r. Nieco zaskoczyła struktura wzrostu, ponieważ największy wkład do PKB miała zmiana zapasów, która dodała 3,8 pkt. proc. do rocznej dynamiki PKB. W obliczu zaburzeń w łańcuchach dostaw przedsiębiorstwa zwiększały stan zapasów, aby zachować ciągłość produkcji. Silnym motorem gospodarki pozostawała konsumpcja prywatna, która wzrosła w 3Q o 4,7% r/r, a jej kontrybucja sięgnęła 2,7 pkt. proc. Odbudowały się także inwestycje w środki trwałe, które wzrosły o 9,3% r/r. Dane z sektora przedsiębiorstw sugerowały odbudowę aktywności inwestycyjnej firm prywatnych, czemu sprzyja silny popyt i dobra sytuacja finansowa firm. Dane za pierwsze trzy kwartały oraz dane wysokiej częstotliwości publikowane w ostatnich miesiącach wskazują, że w tym roku dynamika PKB może przekroczyć naszą prognozę na poziomie 5,3%. Wyhamowanie wzrostu oczekujemy natomiast w przyszłym roku ze względu na wysoką inflację, podwyżki stóp procentowych, przedłużające się zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz opóźnienie w uruchomieniu Krajowego Planu Odbudowy.

Komentarz dzienny – Wyższe od oczekiwań dane o inflacji i PKB wspierają złotego (PLN) - 2Komentarz dzienny – Wyższe od oczekiwań dane o inflacji i PKB wspierają złotego (PLN) - 2

Rynki na dziś

Liczymy na utrzymanie podwyższonej zmienności rynków finansowych jako następstwo napływających informacji w sprawie nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2, dzisiejszych słabszych danych o indeksie PMI w chińskim przemyśle, rosnącym prawdopodobieństwie dodatkowych restrykcji w Niemczech, czy wczorajszej wypowiedzi prezesa Fed, który stwierdził, iż czas przestać używać słowa „przejściowy" do opisania obecnej presji inflacyjnej. Stanowi to istotny zwrot w dotychczasowej narracji J.Powella.

Czytaj więcej