Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Planowanie finansowe

Niespodziewane wydatki są czymś, czego z definicji nie da się przewidzieć. Nie oznacza to jednak, że nie można się na nie przygotować. Jakie są najlepsze metody zabezpieczenia siebie i swojej rodziny na wypadek niespodziewanych zdarzeń? Warto poznać najpewniejsze sposoby i w miarę możliwości, jak najszybciej wprowadzić je w życie. 

Domowy budżet a fundusz na sytuacje awaryjne

Polacy nie są narodem, który ma w zwyczaju oszczędzanie (choć statystyki w tym względzie wskazują na zmieniający się trend). Wynika to po części z faktu, że znaczny procent mieszkańców naszego kraju posiada środki, które nie zawsze wystarczają na zaspokojenie bieżących potrzeb. W wielu wypadkach jest to skutek stosunkowo niskich wynagrodzeń. Często może być to jednak także kwestią braku odpowiedniego planowania i niekonsekwencji w realizacji założeń domowego budżetu. Warto pamiętać, że nawet niewielka kwota odkładana regularnie, może po pewnym czasie dać całkiem satysfakcjonującą sumę oszczędności.

W samym planowaniu oszczędności warto także wziąć pod uwagę kilka kwestii. Podział oszczędności na fundusze celowe pomaga w ograniczeniu sięgania po odłożone już pieniądze. Jednym z elementów funduszy oszczędnościowych powinna być także kwota przeznaczona na nagłe, nieprzewidziane wydatki. Sytuacji, w których takie środki mogą okazać się wręcz zbawieniem jest wiele. Należą do nich:

  • utrata pracy,
  • choroba,
  • niespodziewany remont czy naprawa,
  • konieczność zakupu nowego sprzętu AGD,
  • naprawa samochodu, która nie może być pokryta z ubezpieczenia.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Warto już na etapie odkładania pierwszych oszczędności na fundusz awaryjny założyć, w jakich przypadkach możemy sięgać po te pieniądze. Dzięki temu można uniknąć uszczuplania oszczędności w wyniku zakupów, które są bardziej zachciankami niż realną koniecznością. Te pieniądze powinny być wykorzystane tylko w ostateczności.

Komu niezbędny jest fundusz na wypadek nieprzewidzianych wydatków?

Do budowania kapitału oszczędnościowego i korzystania z ubezpieczeń zachęca się wszystkich, niezależnie od dochodów i możliwości finansowych.

Zarówno zgromadzony kapitał, jak i ubezpieczenie na życie na wypadek niespodziewanych zdarzeń może pomóc uniknąć zaciągania niekoniecznie korzystnych kredytów w sytuacjach nagłych. Warto już dziś pomyśleć, jakie mamy możliwości zabezpieczenia siebie i swoich bliskich na przyszłość. Zorganizowanie w krótkim czasie znacznej kwoty, może okazać się niemożliwe. Są sytuacje, kiedy problem nagłych wydatków związanych z chorobą, stłuczką czy zalaniem mieszkania może rozwiązać ubezpieczenie. Z tego względu w planowaniu budżetu, inwestycji i kapitału powinno się uwzględnić także kwestie ubezpieczeń, które zabezpieczają nas na wypadek wielu przykrych oraz kosztownych sytuacji.

Bezpieczny budżet domowy – ubezpieczenia i oszczędności

Nie da się uniknąć sytuacji zmuszających nas do ponoszenia nieprzewidzianych wydatków. Warto, w miarę możliwości, przygotować się na nieprzewidziane. Oszczędności mogą pomóc nam przejść suchą nogą przez różne kryzysy. Co powinniśmy zrobić w sytuacji, kiedy wydatki przekraczają kwotę oszczędności? Czy jest możliwe zabezpieczenie się przed koniecznością zaciągania w takich sytuacjach kredytów?

Reklama

Oferta ubezpieczycieli daje możliwość skutecznego zabezpieczenia się przed różnymi sytuacjami losowymi. Mogą to być:

  • ubezpieczenie na skutek niezdolności do pracy w wyniku wypadku,
  • ubezpieczenie mieszkania,
  • zabezpieczenie kredytu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Zarówno ubezpieczenia, jak i oszczędności stanowią bufor, który pomaga wyjść cało z ciężkich życiowo sytuacji. Nagłe wypadki związane są nie tylko z osobistymi tragediami. Najczęściej odbijają się znacznie na domowym budżecie, niejednokrotnie rujnując go. Z tego względu tak ważne jest przygotowanie i zabezpieczenie się na wypadek sytuacji, których nie jesteśmy w stanie zaplanować. Warto postawić na dwa solidne filary – oszczędzanie i ubezpieczenie.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Warto się ubezpieczać

W wielu przypadkach poniesienie niespodziewanych wydatków pomaga nam pokryć ubezpieczenie. Bez wątpienia najczęściej korzystamy z ubezpieczenia samochodu. OC jest w końcu obowiązkowe. Wielu użytkowników i użytkowniczek samochodów wie doskonale, jak bardzo korzystne jest także ubezpieczenie AC. Drugim popularnym ubezpieczeniem, z którego korzystamy najczęściej są ubezpieczenia nieruchomości. Pozwalają one bez konieczności zaciągania kredytów przeprowadzić naprawy, do których doszło w wyniku pożaru, zalania czy innych zdarzeń.

Reklama

Ubezpieczeniami zyskującymi coraz większą popularność i mającymi szeroki zakres są ubezpieczenia na życie. Dlaczego są tak korzystne? Warto wspomnieć, że wypłata z tytułu takiego ubezpieczenia możliwa jest nie tylko w wypadku śmierci ubezpieczonego. Warunki umowy obejmują także inne sytuacje losowe. Należą do nich:

  • choroba,
  • leczenie za granicą,
  • assistance medyczny,
  • wsparcie finansowe w nieprzewidzianych sytuacjach,
  • ubezpieczenie szkolne NNW dziecka,
  • środki finansowe w razie choroby dziecka.

Oczywiście zakres ubezpieczenia może być różny, dopasowany do indywidualnej sytuacji finansowej klienta. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, bez wątpienia warto się jednak na nią przygotować. Ubezpieczenie pozwoli przetrwać trudne chwile, wybrać najlepszy wariant leczenia i zminimalizować straty finansowe związane z wypadkiem czy chorobą.

 grafika numer 3 grafika numer 3

Zabezpieczenie finansowe a świadome budowanie domowego budżetu

W wielu gospodarstwach domowych problem z oszczędnościami polega na tym, że często zbyt szybko po nie sięgamy. W takim przypadku może zabraknąć środków w razie naprawdę naglącej potrzeby. Jak temu zapobiegać? Z pewnością rozsądnym rozwiązaniem są ubezpieczenia. To jedna z form zabezpieczenia. Warto także wspomnieć o znaczeniu planowania finansowego.

Dobry plan finansowy jest w stanie sprawić, że pieniędzy, którymi obracamy, będzie wydawało się więcej, niż jest ich w rzeczywistości. Świadomość domowego budżetu to podstawa, bez której trudno – modne słowo – zoptymalizować wydatki i inwestycje. Konieczne jest, aby budżet domowy planować na kilka miesięcy do przodu. Tylko taka forma da nam realny obraz kosztów i możliwości odkładania pieniędzy. W tym wypadku w budżecie możliwe jest zaplanowanie większych wydatków, jak wakacje czy zakup nowego sprzętu AGD.

Reklama

Poza planowaniem wydatków i możliwości odkładania kapitału warto także przeprowadzić gradację sytuacji trudnych oraz… niemożliwych do przewidzenia. Należą do nich np. choroba, utrata pracy, sytuacje losowe, konieczność wykonania napraw czy remontów. Już na etapie planowania budżetu lepiej zastanowić się, z których funduszy czy ubezpieczeń możemy skorzystać w danej sytuacji. Oszczędności podzielone na podgrupy takie jak:

  • zdrowie,
  • naprawy,
  • wakacje,
  • dzieci,
  • emerytura,

pozwolą nam na radzenie sobie w trudnych sytuacjach bez uszczuplania najważniejszych celów oszczędnościowych. Niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość, warto jak najwcześniej pomyśleć zarówno o oszczędzaniu, jak i o ubezpieczeniach. Pozwolą one przetrwać trudne chwile i dadzą poczucie bezpieczeństwa, z którym po prostu żyje się lepiej.

Czytaj więcej