Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkt w strefie euro

Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego opublikowanych pod koniec lipca br. wzrost światowego PKB wynieść ma 3,0% w latach 2023-2024 wobec 3,5% w 2022 r. Oczekiwania te nie odbiegają od prognoz z kwietnia br. Dodatkowo, naszym zdaniem, dane, które napłynęły od publikacji raportu MFW wskazują, że prognozy z lipca pozostają aktualne. Niemniej, w ostatnich 3 miesiącach pogłębiły się różnice w scenariuszach makro dla niektórych gospodarek.

 

Zarówno Komisja Europejska, jak i Europejski Bank Centralny obniżyły prognozy PKB na lata 2023-2024 dla strefy euro. Obecnie EBC oczekuje, że po słabym wzroście w 2023 r. wynoszącym 0,7%, przyspieszy on w 2024 r. tylko do 1,0%, a więc będzie o 0,5 pkt proc. wolniejszy niż zakładano w czerwcu. Większe wrażenie robi rewizja przez Komisję Europejską prognozy PKB dla Niemiec, która zakłada obecnie recesję w 2023 r. (spadek PKB o 0,4%), podczas gdy jeszcze w maju oczekiwano niewielkiego wzrostu. Rewizja prognoz dla Niemiec, a także dla całej strefy euro wynika z mocniejszego negatywnego wpływu inflacji na wydatki gospodarstw domowych. Dodatkowo spowolniła chińska gospodarka, która jest istotnym partnerem handlowym Niemiec. Naszym zdaniem bilans czynników ryzyka dla prognoz wzrostu gospodarczego w Eurolandzie jest ujemny, zwłaszcza, że indeksy koniunktury PMI wskazują na spadek PKB kw/kw w 3Q 2023. Natomiast w przypadku Stanów Zjednoczonych MFW oczekuje wzrostu PKB w 2023 r. wynoszącego 1,8% (wobec 1,6% spodziewanego w kwietniu), a w 2024 r. wzrost ma spowolnić do 1,0%. Prognozy te, a także oczekiwania członków Rezerwy Federalnej przedstawione na posiedzeniu we wrześniu br., wskazują na scenariusz „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki. Oznacza to zbieganie inflacji do celu Fed bez recesji i silnego wzrostu bezrobocia. Niemniej, naszym zdaniem również i w przypadku USA większe prawdopodobieństwo dotyczy danych słabszych od prognoz. Poprzednie cykle zacieśniania polityki pieniężnej pokazują bowiem, że trudno było o uniknięcie recesji po okresie szybkich i znaczących podwyżek stóp procentowych. MFW nie zmienił natomiast istotnie prognoz dla Chin. Fundusz oczekuje wzrostu PKB o 5,2% w 2023 i 4,5% w 2024 r., a głównym czynnikiem ryzyka dla tych prognoz są problemy tamtejszego sektora nieruchomości. Podsumowując, prognozy dla globalnej gospodarki w ostatnich 3 miesiącach nie zmieniły się istotnie, aczkolwiek otoczenie zewnętrzne będzie w latach 2023-2024 mniej sprzyjające krajowym eksporterom niż wydawało się poprzednio.

 

Zobacz także: Recesja w polskiej gospodarce? Mamy nowe dane!

 

Reklama

Gospodarka globalna. Różnice między oczekiwaniami dla niektórych gospodarek pogłębiają się  - 1Gospodarka globalna. Różnice między oczekiwaniami dla niektórych gospodarek pogłębiają się  - 1

Czytaj więcej

Artykuły związane z pkt w strefie euro