Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb wrzesień

Gospodarka Wielkiej Brytanii radziła sobie lepiej niż Francja i Niemcy od czasu pandemii, jak sugerują zrewidowane w piątek dane dotyczące PKB. Jednak nie oznacza to, że widmo stagflacji przestało osaczać Wyspy Brytyjskie.

 

  • Od okresu przed pandemią gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła o 1,8%
  • Informacja jest wsparciem dla brytyjskiej waluty
  • Kurs funta zyskuje wobec dolara już drugą sesję z rzędu

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

 

W brytyjskiej gospodarce jednak było lepiej, niż wcześniej szacowano

Statystycy uważają obecnie, że brytyjska gospodarka jest o 1,8% większa niż w IV kwartale 2019 roku, czyli tuż przed pojawieniem się pandemii COVID-19, wynika z danych opracowanych przez ONS (Office for National Statistics, odpowiednik GUS).

W tym czasie, gospodarka Francji powiększyła się o 1,7% od czasu pandemii, a Niemiec o zaledwie 0,2%. 

Reklama

Wcześniej prognozy sugerowały, że gospodarka brytyjska radzić sobie będzie znacznie gorzej. Poprzednie dane pokazywały, że brytyjska gospodarka była o 0,2% mniejsza niż przed pandemią.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce we wrześniu zaskoczyła! NBP już odtrąbił sukces

 

Stopa wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii - dane kwartalne (29.09.2023)

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

Z kolei jeszcze rok temu uważano, że w 2024 i 2025 roku Wielka Brytania zanotuje niemal zerowy wzrost gospodarczy. Wskazywało to na sytuację, w której UK będzie jedynym państwem z grona krajów G7, która wciąż będzie mniejszego rozmiaru niż przed pandemią. Tymczasem, najnowsze dane plasują Wielką Brytanię pośrodku stawki.

Dane pokazały również, że gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,2% w II kwartale 2023 roku. Ten odczyt jest jednak zgodny z wcześniejszymi szacunkami.

Kluczowe było jednak to, że ONS poprawiło swoje wyliczenia dla brytyjskiej gospodarki w I kwartale 2023 roku. Stopa wzrostu PKB wyniosła finalnie 0,3% w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami na poziomie 0,1%.

Wcześniej w tym miesiącu, ONS dokonał jeszcze jednej rewizji danych. Według analityków urzędu, gospodarka Wielkiej Brytanii zanotowała mniejszy spadek PKB w poprzednich latach. Okazało się, że pandemiczny krach był mniejszy, a odbicie bardziej dynamiczne.

Reklama

Zrewidowane dane wskazały, że gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 10,4% w 2020 roku, a nie o wcześniej oszacowane 11%. Natomiast w 2021 roku wzrosła o 8,7%, a nie o 7,6%.

 

Zobacz również: Co dalej z kursem funta (GBP) po decyzji Banku Anglii? Prognozy są pesymistyczne

 

Co dalej z kursem funta (GBP)?

Według analityków ING, kurs funta nie ma silnych argumentów za umocnieniem brytyjskiej waluty w tym momencie.

Kurs GBP/USD wzrósł zgodnie z korektą dolara w trakcie dzisiejszego porannego otwarcia rynku, ale nie ma rzeczywistych czynników specyficznych dla Wielkiej Brytanii, które uzasadniałyby trwałą przewagę GBP na tym etapie.” - skomentowali analitycy walutowi banku ING.

Reklama

 

Kurs funta do dolara (GBP/USD) - 29.09.2023

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Odreagowania kursu funta w odpowiedzi na pozytywne dane nie przewidują także analitycy Credit Agricole:

“Podczas gdy ostatnie słabe wyniki GBP ściśle podążały za szerszymi ruchami odradzającego się króla USD, niektóre wydarzenia specyficzne dla waluty również miały na nią wpływ, czyniąc ją najgorszą walutą G10 do tej pory we wrześniu.” - skomentowali analitycy Credit Agricole.

"GBP nadal leczy również rany zadane przez wrześniowe posiedzenie BoE, które przyniosło gołębią niespodziankę, utrzymując stopy procentowe na niezmienionym poziomie, nawet jeśli przedłużyło sprzedaż aktywów o kolejny rok. Wynik spotkania politycznego przyczynił się do niekorzystnego kursu waluty i napędził ostatnią wyprzedaż". - dodali. 

"GBP/USD będzie nadal podążać za szerokimi wahaniami USD w najbliższym czasie". - podsumowali analitycy Credit Agricole.

 

Czytaj również: Fatalna sytuacja w dużej gospodarce europejskiej. Jak reaguje kurs euro?

Reklama

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej