Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb rosja

  • Rosyjski Sbierbank, największy bank w Rosji, odnotował rekordowy roczny zysk w wysokości 65 mld PLN
  • Koniunktura w całym sektorze była silna
  • To poddaje w wątpliwość skuteczność zachodnich sankcji wobec sektora finansowego imperium Putina

 

Sankcje sobie, a banki w Rosji osiągają rekordowe zyski

Największy rosyjski bank i pożyczkodawca, Sbierbank (transliterowany również jako Sberbank), w 2023 roku odnotował największy w swej historii roczny zysk. Wyniósł on około 1,5 bln rubli (65 mld PLN). To ponad pięciokrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dobra koniunktura miała miejsce w całym sektorze bankowym w Rosji. W ubiegłym roku rosyjskie banki łącznie osiągnęły rekordowe zyski w wysokości 3,3 bln rubli (143 mld PLN), napędzane gwałtownym wzrostem sumy kredytów hipotecznych, konsumenckich i korporacyjnych.

Zyskom banków pomogło między innymi to, że bank centralny Rosji podniósł stopy procentowe do obecnego poziomu 16%.

Reklama

 

Zobacz także: Sławomir Mentzen idzie na giełdę! IPO na GPW już wkrótce - zapowiedział znany polityk

 

Wykres: Stopa procentowa banku centralnego Rosji.

ECONOMICS:RUINTR Chart Image by FXMAG-CHARTECONOMICS:RUINTR Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: Trading Economics

Reklama

Sberbank dominuje w rosyjskim sektorze bankowym i może pochwalić się ponad 108 mln klientów. Prezes Gierman Grief powiedział, że bank udzielił klientom 28,7 bln rubli pożyczek (124 mld PLN) w 2023 roku, a ogólny portfel kredytowy instytucji wzrósł o 27% do 39,4 bln rubli (170 mld PLN). Stopa zwrotu z kapitału własnego osiągnęła poziom 25,3% w 2023 roku, podał bank. Zysk netto za IV kwartał wyniósł 359,7 mld rubli.

 

Czytaj również: Zmarł Jacob Rothschild. Historia finansisty w cieniu teorii spiskowych

 

Czy sankcje mają sens, gdy sektor bankowy Rosji osiąga rekordowe wyniki?

Tak dobre wyniki finansowe nie tylko Sbierbanku, ale całej branży bankowej w Rosji, poddają w dużą wątpliwość skuteczność sankcji nałożonych na rosyjski sektor finansowy.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, USA, Wielka Brytania i Unia Europejskia, wraz z krajami takimi jak Australia, Kanada i Japonia, nałożyły na Rosję ponad 16,5 tys. sankcji. Ich głównym celem były przecież rosyjskie finanse.

Reklama

Według Unii Europejskiej zamrożone około 70% aktywów rosyjskich banków, a niektóre z nich miały nawet zostać usunięte. Niektóre z banków zostały wykluczone ze Swift, czyli usługi szybkiego przesyłania wiadomości i transferów dla instytucji finansowych.

Dodatkowo, rosyjskie rezerwy walutowe o wartości 350 mld USD, czyli około połowa całkowitych rezerw, również miały zostać zablokowane.

Tymczasem, rosyjski sektor bankowy ma się całkiem dobrze, wynika z nowych danych. To problem dla Ukrainy, Polski, UE i NATO w obliczu wciąż trwającej zaciekłej wojny na Ukrainie.

Początkowo, sankcje miały wpływ na rosyjską gospodarkę. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2022 roku, pierwszym roku wojny, gospodarka Rosji skurczyła się o 2,1% rok do roku.

Szacuje się jednak, że PKB Rosji wzrosło o 2,2% w 2023 roku. Co więcej, MFW przewiduje wzrost o 1,1% w 2024 roku.

Reklama

Tymczasem, obecnie Komisja Europejska spodziewa się zwyżki PKB w Unii Europejskiej o nieco mniej, bo 0,9% w 2024 roku. Oczekuje się, że w 2025 roku nastąpi przyspieszenie, z przewidywanym wzrostem o 1,7% w UE.

W Polsce sytuacja wyglądać będzie zapewne znacznie lepiej, uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Instytucja ogłosiła prognozę dynamiki PKB Polski w 2024 roku na poziomie 2,8% rdr, a w 2025 roku 3,2%.

Niemniej jednak, Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych szacuje, że sankcje szkodzą Rosji, zmniejszając o 5% wzrost gospodarczy, który mógł mieć miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat.

"Sankcje nie sprawiły, że prowadzenie tej wojny stało się dla Rosji wystarczająco kosztowne, a to oznacza, że może ją kontynuować jeszcze przez jakiś czas" - stwierdziła dr Maria Snegovaya z amerykańskiego think-tanku Center for Strategic and International Studies.

Rosja jest również w stanie importować wiele zachodnich towarów objętych sankcjami, kupując je za pośrednictwem krajów takich jak Gruzja, Białoruś i Kazachstan. 

Reklama

W jednym z ostatnich artykułów zwracaliśmy również uwagę na to, że sankcje nałożone na rosyjską ropę naftową w praktyce niemal zupełnie już nie działają. Dlaczego? Wyjaśniamy tutaj: Sankcje na rosyjską ropę nie działają - mamy nowe dane!

Czytaj więcej

Artykuły związane z pkb rosja