Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb niemcy 2022

Rozpoczynający się tydzień nie będzie obfitował w wiele wydarzeń zagranicznych, a uwaga powinna skupić się na danych krajowych. Ze świata poznamy przede wszystkim zapis z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz tożsamy raport ze strony EBC. Dzisiaj z kolei zapraszamy do rozważań na temat istotności zsynchronizowanych podwyżek stóp procentowych. Jakie to ma znaczenie z punktu widzenia NBP?

 

Rozkład jazdy na nadchodzący tydzień

Poniedziałek, 21.11.2022

Brak istotnych danych.

 

Wtorek, 22.11.2022

Wysyp danych z polskiej gospodarki, gdzie opublikowane zostaną inflacja PPI, produkcja przemysłowa oraz dane z rynku pracy. Poniżej nasze krótkie komentarze.

Reklama

PPI: Ceny bazowe w ostatnich dwóch miesiącach zaskoczyły wyraźnie w dół względem modeli. Cała reszta to efekt zmian cen ropy naftowej. Korekta na rynku energii trwa, więc może być solidne opadanie. Oczekujemy wzrostu o 22,7% r/r, podczas gdy konsensus widzi wzrost na 23,5% r/r.

Produkcja przemysłowa: Spowolnienie produkcji przemysłowej jest powolne. Strumień produkcji zwalnia ledwo co, bardziej intensywnego ruchu spodziewamy się w kolejnych miesiącach. Nasza prognoza 8,2% r/r jest w zasadzie tożsama z konsensusem na poziomie 8,1% r/r.

Zatrudnienie: Te pozostaje na razie odporne na zawirowania w sferze realnej (też dlatego, że na razie dużo więcej pesymizmu widać w prognozach niż w twardych danych). W ujęciu m/m to nawet lekki wzrost (+5 tys. etatów). Spodziewamy się wzrostu o 2,3% r/r, przy konsensusowym wzroście 2,2% r/r.

Płace: W zeszłym miesiącu wzrosty wynagrodzenia rozlały się szeroko po kategoriach. Spodziewamy się kontynuacji, stąd relatywnie wysoki wynik płac (nasza prognoza 14,1% r/r). Konsensus myśli w tym miesiącu podobnie i dostrzega wzrost o 14,2% r/r.

Poza danymi krajowymi czeka nas decyzja ws. stóp procentowych na Węgrzech. Oczekiwane jest utrzymanie głównej stopy na poziomie 13%. Warto jednak nadmienić, iż obecnie stopa ta ma marginalne znaczenie z uwagi na wprowadzenie przez tamtejszy bank centralny innych stóp (krok w stronę umocnienia forinta).

Po południu poznamy regionalny odczyt dla przemysłu z Richmond. Głos zabierze również członkini Fed Mester.

Reklama

 

Środa, 23.11.2022

W nocy czeka nas decyzja ws. stóp procentowych w Nowej Zelandii, gdzie spodziewana jest podwyżka o 75pb.

Przed południem skupimy się na wstępnych indeksach PMI dla usług i przemysłu z krajów europejskich. Z Polski poznamy sprzedaż detaliczną i produkcję w budownictwie. Jak kształtują się nasze oczekiwania?

Sprzedaż detaliczna: Historia pozostaje niezmienna. Wysoka inflacja oddziałuje na realną sprzedaż. Pozytywny wpływ 14. emerytury już raczej wygasł. Krótko mówiąc widzimy wzrost o 1,7% r/r, podczas gdy rynek spodziewa się wzrostu o 3,2% r/r.

Produkcja budowlano-montażowa: Ciąg dalszy zygzakowatego ruchu w dół (tym razem nawet lekko w górę). Oczekujemy wzrostu o 1,3% r/r, co jest bliskie rynku (0,9% r/r).

Z USA, poza wstępnymi indeksami PMI za listopad, opublikowane zostaną wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe. Ponadto poznamy finalny odczyt indeksu Michigan (nastroje konsumentów) oraz sprzedaż domów na rynku pierwotnym za październik.

Reklama

Punktem kulminacyjnym dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, podczas którego podniesiono stopy procentowe o 75pb. Jednocześnie komunikat wybrzmiał dość gołębio, który jednak potem został przykryty jastrzębią wypowiedzią Powella.

 

Czwartek, 24.11.2022

Przed południem warto spojrzeć na wrześniowe dane o płacach z Węgier, a także na decyzję ws. stóp procentowych w Szwecji. Poznamy także indeks IFO (nastroje firm) z Niemiec, gdzie oczekiwane jest lekkie odbicie w listopadzie.

W południe poznamy decyzję o stopach z Turcji, gdzie konsensus wskazuje na utrzymanie głównej stopy tygodniowych operacji repo na poziomie 10,5%. Z kolei krótko po południu EBC opublikuje zapis z ostatniego posiedzenia.

Z kraju poznamy dane o podaży pieniądza M3. Czego oczekujemy? Istnieją powody, aby sądzić, że agregaty kredytowe zwalniają. Idziemy w kierunku niższych wzrostów, a ostatnie zawirowania to po prostu szum. Reasumując, widzimy wzrost o 7,2% r/r, poniżej konsensusu na poziomie 7,5% r/r.

Popołudnie powinno upłynąć dość spokojnie z uwagi na Święto Dziękczynienia w USA. Ani rynek akcji, ani obligacji nie będą działać.

Reklama

 

Piątek, 25.11.2022

O poranku poznamy finalny odczyt PKB z Niemiec za miniony kwartał, a także dane o bezrobociu z Węgier za październik.

Z kraju GUS opublikuje wysokość stopy bezrobocia w październiku. Najpewniej będzie to 5,1% - zgodnie ze wstępnymi danymi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W USA, po Święcie Dziękczynienia, czeka nas wczesne zamknięcie na NYSE i NASDAQ (godzina 13 czasu lokalnego). Krócej funkcjonować będzie też rynek obligacji, który zakończy pracę o 14 czasu lokalnego.

 

Jakie znaczenie mają zsynchronizowane podwyżki stóp?

Jakiś czas temu prezes Glapiński wskazywał na argumenty, dlaczego warto poczekać z dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej. Wśród nich padał argument wskazujący na podwyżki stóp procentowych w innych głównych bankach centralnych. Z polskiego punktu widzenia najistotniejszy jest tutaj EBC. Dzisiaj, na podstawie ciekawego opracowania, staramy się zobrazować te słowa.

Reklama

https://makroekonomia.mbank.pl/216367-jakie-znaczenie-maja-zsynchronizowane-podwyzki-stop 

Czytaj więcej