Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb na osobę polska

PL: Dziś odbędzie się ostatnie w tym roku decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W naszej ocenie przyniesie ono kontynuację cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Podwyżka stóp procentowych dzisiaj jest praktycznie przesądzona w świetle inflacji CPI najwyższej od 20 lat, rekordowych wyników przedsiębiorstw, bezrobocia zbliżonego do poziomów sprzed pandemii oraz oczekiwań wskazujących na wysoką inflację także w kolejnych kwartałach.

W scenariusz ten wpisują się ostatnie wypowiedzi członków Rady utożsamianych z frakcją gołębi. W szczególności prezes NBP powiedział w ub. tygodniu, że zmienia swoją ocenę wysokiej inflacji z „przejściowej" na „uciążliwą". W naszym scenariuszu zakładamy podwyżkę o 50 pkt baz. Niepewność co do perspektyw gospodarki w obliczu nowej mutacji koronawirusa, ogłoszona przez rząd tarcza antyinflacyjna oraz spadki cen części surowców na rynkach międzynarodowych mogą być wykorzystane przez część członków RPP do spowolnienia tempa podwyżek stóp względem listopada. Bardziej agresywna podwyżka o 75 pkt baz. nie będzie jednak dla nas zaskoczeniem, ponieważ byłaby spójna z chęcią wzmocnienia złotego, a ostatnie wypowiedzi prezesa NBP i działania banku centralnego były ukierunkowane na ograniczenia presji na osłabienie polskiej waluty. Obecnie rynki finansowe wyceniają podwyżkę w grudniu w skali 50-75 bps.

Komentarz dzienny – Rząd ogłasza nowe obostrzenia. Dziś kolejna podwyżka stóp proc. w Polsce - 1Komentarz dzienny – Rząd ogłasza nowe obostrzenia. Dziś kolejna podwyżka stóp proc. w Polsce - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Rząd poinformował wczoraj o zaostrzeniu obostrzeń przeciwepidemicznych. Od 15 grudnia zostanie zmniejszony limit do 30% obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Nie dotyczy on osób zaszczepionych przeciw COVID-19, co jednak będzie związało się z weryfikacją paszportu covidowego. Zamknięte natomiast zostaną kluby i dyskoteki (z wyjątkiem Sylwestra). Dodatkowo, wprowadzono ograniczenia w transporcie publicznym oraz naukę zdalną od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 r. dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nowe obostrzenia wpłyną na aktywność w sektorze usługowym, choć ich skutek ekonomiczny będzie znacznie mniejszy niż podczas poprzednich okresów obostrzeń. Informacje te wpisują się w nasz scenariusz niewielkiego wzrostu PKB kw/kw (po korekcji sezonowej) w 4Q br. Spodziewane znaczące wyhamowanie wzrostu gospodarczego między październikiem a grudniem jest jednak spowodowane głównie wygaśnięciem nadrabiania zaległości konsumpcyjnych, wysokiej inflacji ograniczającej dochody rozporządzalne gosp. domowych, spadkiem aktywności za granicą oraz przedłużającymi się zaburzeniami w łańcuchach dostaw. Nie znamy terminów zniesienia obostrzeń, ale zakładamy, że przesuną się one także na 2022 r. W naszym podstawowym scenariuszu makroekonomicznym przyjmujemy, że PKB w 2022 r. wzrośnie o ok. 4,5%, a szczegóły naszego aktualnego scenariusza makroekonomicznego przedstawimy w najbliższym raporcie kwartalnym.

Reklama

GE: Indeks Instytutu ZEW obrazujący oczekiwania analityków z branży finansowej dotyczącej koniunktury w Niemczech obniżył się w grudniu do 29,9 pkt z 31,7 pkt miesiąc wcześniej, a więc był lepszy niż konsensus rynkowy. Wskaźnik oceny bieżącej spadł natomiast znacznie silniej, bo do -7,4 pkt z +12,5 pkt. Autorzy badania wskazują, że gospodarka niemiecka „zauważalnie" cierpi z powodu pandemii COVID-19, w tym ze względu na wąskie gardła w przemyśle ograniczające produkcję i konsumpcję. W świetle tych informacji nadal prawdopodobne jest, że niemiecka gospodarka znalazła się w stagnacji w 4Q br.

Komentarz dzienny – Rząd ogłasza nowe obostrzenia. Dziś kolejna podwyżka stóp proc. w Polsce - 2Komentarz dzienny – Rząd ogłasza nowe obostrzenia. Dziś kolejna podwyżka stóp proc. w Polsce - 2

Rynki na dziś

Wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej będzie dziś kluczowy dla polskich aktywów. Podwyżka stóp procentowych w wymiarze bardziej agresywnym tj. 75 bps byłaby wsparciem bieżących starań złotego o umocnienie względem euro i pozwoliłaby kursowi EUR/PLN złamać barierę 4,58 dając nadzieję na zniżkę także w kolejnych dniach. Przeciwwagą pozostaną natomiast najnowsze doniesienia prasowe o prawdopodobnym braku akceptacji dla Krajowego Planu Obudowy przez Brukselę w tym roku.

Czytaj więcej