Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

piotr lisiecki boryszew wiek

Publikowany dziś indeks PMI dla krajowego przemysłu w styczniu rósł trzeci miesiąc z rzędu, tym razem z 45,6 do 47,5. Jednocześnie wydatnie oddalił się od dołka z sierpnia’22 (40,9). Pomimo wyraźnych ostatnich wzrostów wskaźnik 9 miesiąc z rzędu pozostaje poniżej poziomu 50 sygnalizując utrzymujące się negatywne tendencje w sektorze.

Wg styczniowego badania spadek nowych zamówień i produkcji znacznie zwolnił, ale nadal jest odnotowywany. Wciąż obniżane jest w związku z tym zatrudnienie. Z frontu inflacyjnego – badanie sugeruje uporczywość zjawiska. Podwyżki cen wyrobów cen gotowych miały przyspieszyć względem końca ’22, na co wpłynęły m.in. wzrosty cen energii, surowców, półproduktów. Nie zmienia to faktu, że z publikowanego dziś PMI lekko wieje optymizmem. Ten wśród przedsiębiorców z polskiego sektora przemysłowego ma być największy od maja ub. roku.

Wiadomości giełdowe: PMI kontynuuje odrabianie strat - 1Wiadomości giełdowe: PMI kontynuuje odrabianie strat - 1

 

MFW podnosi lekko prognozy dla globalnego wzrostu w ’23

Reklama

Wczoraj instytucja opublikowała najnowszy WEO (World Economic Outlook). W prognozach na najbliższe lata widzimy odrobinę więcej optymizmu niż w tych formułowanych w październiku ub. roku. Wzrost globalnego PKB ma wynieść 2,9% w ’23 wobec wcześniej oczekiwanych 2,7%. To by oznaczało spowolnienie z szacowanego wzrostu o 3,4% w ’22. Prognozy mocniej zostały podniesione dla gospodarek rozwijających się i wschodzących niż dla gospodarek rozwiniętych. W przypadku tych pierwszych o 0,3 p.p. (do 4%), a dla drugich o 0,1 p.p. (do 1,2%). Z głównych gospodarek wyraźnie w górę zostały zrewidowane prognozy wzrost PKB dla Chin - z 4,4% do 5,2% oraz dla USA, z 1% do 1,4%.

W przypadku strefy euro mamy skromniejszą rewizję wzrostu PKB z 0,5% do 0,7%. Poprawie perspektyw gospodarczych towarzyszy też prognoza nieco wyższej presji inflacyjnej. W ujęciu globalnym inflacja konsumencka ma rosnąć o 6,6%, a nie jak wcześniej oczekiwano o 6,5%. W krajach rozwiniętych ma to być 4,6%, a w rozwijających się 8,1%. W ’24 mamy obserwować dalsze stopniowe obniżanie inflacji, do 4,3% w wymiarze globalnym. PKB Polski wg MFW ma rosnąć w tempie 0,3% w ’23 i 2,4% w ’24, co oznacza rewizje w dół do poprzednich prognoz odpowiednio o 0,5 p.p. i 0,7 p.p. W odniesieniu do naszych prognoz (z początku grudnia’22) MFW jest nieco bardziej pesymistyczny jeśli chodzi ’23 (widzimy potencjał 0,6% z ryzykami skierowanymi w górę) i zbieżny w odniesieniu do oczekiwanego tempa wzrostu w ’24.

Wiadomości giełdowe: PMI kontynuuje odrabianie strat - 2Wiadomości giełdowe: PMI kontynuuje odrabianie strat - 2

 

PKB strefy euro wciąż ze wzrostem

Wczoraj opublikowany został pierwszy odczyt PKB dla strefy euro za 4Q’22. Dane były nieco lepsze od oczekiwań. W ujęciu odsezonowanym szacowany wzrost to 1,9% r/r i 0,1% k/k. Pomimo niesprzyjających warunków gospodarka europejska wciąż rośnie, co zawdzięcza m.in. silniejszemu od oczekiwań odbiciu wynikającemu z luzowania restrykcji epidemicznych, odblokowaniu łańcuchów dostaw w sektorze motoryzacyjnym oraz w końcu łagodniejszemu od oczekiwań przechodzeniu przez kryzys energetyczny. Niewątpliwie odporność gospodarki eurozony jest pozytywną niespodzianką, ale też trwające spowolnienie jest oczywiste. Sekwencja wzrostu k/k od 2Q’22 w kolejnych kwartałach to 0,9%, 0,3% i wreszcie ww. 0,1% w 4Q’22.

Reklama

Wiadomości giełdowe: PMI kontynuuje odrabianie strat - 3Wiadomości giełdowe: PMI kontynuuje odrabianie strat - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z piotr lisiecki boryszew wiek