Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

perspektywy inflacji

Analitycy ING zauważyli, że wzrost cen towarów w sierpniu wyniósł 3,6% rok do roku, a usługi podrożały o 6,2%. Ten wzrost cen usług pozostaje na wysokim poziomie od pół roku, bez oznak spadku.

"Na bazie dostępnych danych szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła w sierpniu 3,7-3,8 proc. r/r, wobec 3,8 proc. r/r w lipcu. Spadek tej miary inflacji wyhamował, a w najbliższych miesiącach inflacja bazowa najprawdopodobniej wzrośnie" - ocenił starszy ekonomista Biura Analiz Makroekonomicznych ING Adam Antoniak. Dodał, że we wrześniu przyczyni się tego m.in. efekt bazowy związany z obniżką cen leków w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz "spodziewany znaczący wzrost cen w edukacji".

 

>>> Czytaj także: Inflacja będzie rosła. Paliwa, żywność i energia podbiją będą ciężarem dla portfeli we wrześniu

 

Inflacja bazowa w stagnacji

Adam Antoniak, starszy ekonomista ING, oszacował, że inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 3,7-3,8%, co wskazuje na zatrzymanie spadku tego wskaźnika. W nadchodzących miesiącach może ona wzrosnąć z powodu rosnących cen leków i edukacji.

"Spodziewamy się, że najbliższe dwie projekcje NBP (listopadowa i marcowa) wskażą, że perspektywy inflacji na 2 połowę 2025 r. wyraźnie się poprawiły, zwłaszcza jeżeli rząd podejmie działania na rzecz wydłużenia działań ochronnych w zakresie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych" - ocenił Antoniak.

Zaznaczył jednak, że uporczywość inflacji bazowej sprawia, że RPP nie będzie się spieszyła z rozpoczęciem obniżek stóp procentowych, a sam cykl łagodzenia polityki pieniężnej będzie "ostrożny i mniej agresywny niż wycenia to rynek".

 

Reklama

>> Zobacz również: Europejskie giełdy rosną, ropa w górę. Czekamy na decyzje Fed

 

Ceny ropy a perspektywy inflacji

Spadek cen ropy na światowych rynkach może ograniczyć wzrost inflacji w najbliższym czasie, jednak wzrost cen żywności i innych kluczowych produktów nadal będzie wpływał na wskaźniki CPI.

 

Prognozy na 2025 rok

Analitycy przewidują, że w nadchodzących miesiącach inflacja zacznie spadać, szczególnie jeśli rząd wdroży działania dotyczące ochrony cen energii elektrycznej.

Pomimo tego, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie się spieszyła z obniżkami stóp procentowych, które mogą nastąpić dopiero w II kwartale 2025 roku.

"Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do pierwszej obniżki stóp procentowych o 25 pb dojdzie w 2 kwartale 2025 r., a na przestrzeni całego 2025 r. stopy mogą zostać obniżone łącznie o 100 pb, do 4,75 proc. na koniec przyszłego roku" - poinformował analityk. Jego zdaniem decyzje będą uzależnione od napływających danych, a Rada będzie prawdopodobnie utrzymywała "relatywnie restrykcyjne nastawienie", aby nie wzmacniać "i tak już wysokich oczekiwań rynkowych" na skalę i tempo spadku stóp procentowych w latach 2025-26. (PAP)

Reklama

 

>> Sprawdź również: Intel z zielonym światłem od KE. Co z kursem akcji spółki?

Czytaj więcej

Artykuły związane z perspektywy inflacji