Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

perspektywy globalnego rynku gazu w 2024 roku

Gaz ziemny: Historia zmian cen

Pomimo obecnych niskich cen gazu ziemnego na rynku międzynarodowym, warto przyjrzeć się, jakie zmiany w cenach tego surowca mieliśmy okazję zaobserwować w ostatnich latach. Porównanie cen z roku 2022, 2023 i obecnych pokazuje, że mimo pewnych fluktuacji, generalnie utrzymujemy się na niższych poziomach.

 

>> czytaj także: Złoto podwoi swoją cenę? Najbliższe tygodnie będą kluczowe - ocenia ekspert

 

Prognozy na przyszłość: Czy czeka nas wzrost cen gazu?

Ekonomiści z BNP Paribas przewidują, że ceny gazu ziemnego mogą wzrosnąć nawet o ponad 50% w ciągu najbliższych miesięcy. Bazując na analizie rynkowej, spodziewają się, że już w drugim kwartale 2024 roku ceny tego surowca mogą być wyraźnie wyższe.

 

Kontrowersje w prognozach: Kto przewiduje spadek cen?

Reklama

Mimo że większość ekonomistów zgadza się co do tendencji wzrostowej cen gazu, nie brakuje także głosów sceptycznych. Niektórzy analitycy, tak jak RBC, przewidują raczej dalszy spadek cen w przyszłym roku. Jakie argumenty przemawiają za tym scenariuszem?

 

Oczekiwane działania rządowe i ich wpływ na ceny

W kontekście prognoz dotyczących cen gazu, istotne jest także przyjrzenie się planowanym działaniom rządowym. Jakie mechanizmy mogą być wdrożone, aby zminimalizować skutki ewentualnego wzrostu cen dla konsumentów?

 

Wpływ sytuacji geopolitycznej na ceny gazu

Nie sposób pominąć również wpływu wydarzeń o charakterze geopolitycznym na ceny gazu. Kryzysy polityczne i konflikty na arenie międzynarodowej mają istotny wpływ na rynek tego surowca. Jakie czynniki geopolityczne mogą mieć decydujące znaczenie dla cen gazu w najbliższej przyszłości?

 

Reklama

>> Zobacz również: Krach cen mieszkań. Nieruchomości o 20% w dół w półtora roku - to szybciej niż Globalny Kryzys

 

Perspektywa długoterminowa: Jakie czynniki będą kształtować ceny gazu w dłuższej perspektywie czasowej?

Oprócz analizy krótkoterminowych prognoz, istotne jest także spojrzenie w przyszłość z perspektywy długoterminowej. Jakie czynniki strukturalne będą miały decydujący wpływ na kształtowanie cen gazu w najbliższych latach?

 

Czy prognozy na wzrost cen gazu w drugiej połowie 2024 roku są już jasne?

Do końca czerwca tego roku sytuacja na rynku gazu może być stosunkowo przewidywalna. Jednak co będzie się działo po tej dacie, gdy mechanizm osłonny przestanie funkcjonować? Czy rząd będzie kontynuował praktykę mrożenia cen gazu? To pytania, na które trudno obecnie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od obecnej sytuacji na rynku gazu. Ekspertów zdania podzielone są co do przyszłych tendencji cenowych. Wprawdzie niektórzy uważają, że ceny gazu w Europie będą nadal spadać, głównie ze względu na obfitość zapasów oraz dążenie do zmniejszenia zależności od dostaw Gazpromu, to jednak nie brakuje także bardziej pesymistycznych prognoz. Trzeba mieć na uwadze, że gaz to surowiec ceniony, a tendencje cenowe mogą być nieprzewidywalne. Na przykład, według szacunków Capital Economics, na koniec 2024 roku cena gazu ziemnego w UE może wynieść około 32 euro/MWh. Jednakże ostatnie notowania na holenderskiej platformie TTF sugerują, że cena gazu wzrosła do prawie 40 euro, co oznacza, że obecnie jest o 50-70% tańsza niż rok temu. Warto zauważyć, że jest to jednak o prawie 20% więcej niż dwa lata temu, przed wybuchem konfliktu na Ukrainie, który spowodował kryzys energetyczny. Zatem jak będą kształtować się ceny gazu w drugiej połowie roku? Na chwilę obecną trudno to jednoznacznie przewidzieć.

 

>> Zobacz także: Ten surowiec jest „ekstremalnie wyprzedany”. Czy to odpowiedni moment na zakup?

Reklama

 

Historyczne notowania gazu ziemnego 2017-2024  ( -46,834% )!

Podsumowując analizę danych z okresu od 2017 roku do teraźniejszości, można zauważyć znaczącą zmienność cen gazu ziemnego. Najwyższa cena wynosiła 9,987, a najniższa 1,432, co daje różnicę na poziomie 8,555. Średnia cena w tym okresie wynosiła 3,349. Ogólna zmiana cenowa wyniosła -44,430%,

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Analizując zmienność cen gazu ziemnego na podstawie danych od 2017 roku, można zauważyć znaczną fluktuację w wartościach. Warto zauważyć, że ceny tego surowca podlegają znacznym wahaniom na przestrzeni lat, co wynika z różnych czynników, takich jak podaż, popyt, czynniki geopolityczne, czy rozwój technologii wydobycia.

Reklama

Na przykład, cena gazu ziemnego w okresie od stycznia 2017 roku do marca 2018 roku wykazywała tendencję wzrostową, osiągając wartość 3,726 w marcu 2018 roku. Następnie, w okresie od kwietnia 2018 do końca 2019 roku, cena gazu wykazywała tendencję spadkową, osiągając najniższą wartość na poziomie 2,288 w listopadzie 2019 roku.

Od stycznia 2020 roku do marca 2020 roku zaobserwowano gwałtowny spadek cen, co może być związane z globalną pandemią COVID-19 i związanych z nią ograniczeń. Cena gazu ziemnego osiągnęła najniższą wartość na poziomie 1,450 w kwietniu 2020 roku.

Następnie, od kwietnia 2020 roku do lipca 2021 roku ceny gazu ziemnego zaczęły rosnąć, co mogło być spowodowane stopniowym odbiciem gospodarczym po pandemii oraz wzrostem popytu na surowce energetyczne. W lipcu 2021 roku cena gazu ziemnego osiągnęła wartość 3,194.

Od lipca 2021 roku do marca 2022 roku ponownie obserwowano spadek cen gazu ziemnego, co może być związane z poprawą sytuacji epidemicznej oraz zwiększoną produkcją i podażą gazu. W marcu 2022 roku cena gazu osiągnęła wartość 1,961.

 

>> czytaj także: Ceny gazu ziemnego ostro spadają. Co z cenami gazu od 2024? Sprawdzamy prognozy

 

Reklama

**************

Kursy walut NBP 08.04.2024 r.: euro może zaskoczyć Polaków

Czytaj więcej

Artykuły związane z perspektywy globalnego rynku gazu w 2024 roku