Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pekao i Alior w PZU

Rola i Wyzwania Pekao i Aliora w Strukturze PZU

Posiadanie dwóch banków przez PZU – Pekao i Alior – stawia przed grupą szereg wyzwań.

Jak zauważył minister Jaworowski, obecność dwóch dużych banków w jednej grupie ubezpieczeniowej komplikuje proces wyceny całej firmy.

Problem ten wynika z trudności w zarządzaniu oraz z potencjalnych konfliktów interesów między bankami, które nie zawsze współpracują harmonijnie.

Badania wskazują, że takie połączenia są rzadkością na globalnym rynku.

Reklama

Duże grupy ubezpieczeniowe zazwyczaj unikają posiadania własnych banków, co sprawia, że sytuacja PZU jest wyjątkowa, a wyzwania z nią związane stają się jeszcze bardziej złożone.

Minister podkreśla, że dla PZU konieczne jest przemyślenie kosztów oraz korzyści wynikających z posiadania dwóch banków, co ma istotny wpływ na dalsze kierunki rozwoju grupy.

"Jest kwestia Pekao i Aliora jako banków należących do PZU. Tu oczywiście jest kwestia zarządu, który teraz pracuje nad strategią. I to będzie propozycja zarządu, jakie ma do tego podejście. Mogę tylko powiedzieć, że z badań rynkowych czy benchmarów wynika, że jest problematyczne dla PZU posiadanie dwóch banków. Analitycy, z którymi rozmawiałem, mówią, że dla nich zwiększa to trudność wyceny PZU, bo stopień skomplikowania grupy się zwiększa. Wszystkie elementy trzeba przemyśleć, bo jest koszt istnienia takiej struktury, ale pewnie są też jakieś benefity z tego, że PZU ma dwa banki" - powiedział minister Jakub Jaworowski w swoim pierwszym wywiadzie, udzielonym 29 sierpnia, wspólnie trzem agencjom informacyjnym, w tym PAP Biznes.

 

>> Czytaj więcej: To już pewne. Będzie debiut na NewConnect (piątek, 6 września)

 

Kurs akcji Pekao SA

 

Kurs akcji PZU

 

 

Reklama

Przyszłość Pekao i Aliora – Strategie i Możliwości

Obecnie trwają prace nad nową strategią, która ma odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłości Pekao i Aliora w strukturze PZU.

Minister Jaworowski zaznacza, że zarząd PZU pracuje nad planem, który ma na celu optymalizację funkcjonowania obu banków.

Pomimo że są rozważane różne opcje, takie jak możliwe fuzje czy zmiany w strukturze banków, konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.

Minister podkreśla, że jakiekolwiek decyzje będą musiały uwzględniać specyfikę rynku oraz potrzeby PZU jako grupy.

 

"Z badań wynika, że na świecie rzadko lub w ogóle duże grupy ubezpieczeniowe posiadają banki. Ten model się wyczerpał. Tam się grupy porozłączały, więc mamy nadzwyczajną sytuację w Polsce, że PZU posiada bank, a że posiada dwa, to już podwójnie nadzwyczajna sytuacja, która też rodzi wiele wyzwań dla PZU z wyceną, działalnością banków w ramach jednej grupy, gdyż one nie jakoś przesandnie, ale trochę jednak ze sobą konkurują. Jest mnóstwo wyzwań, więc tutaj jest najwięcej pytań i wątpliwości" - dodał.

Reklama

 

Cena akcji Alior Bank - wtorek, 3 września

 

>> Czytaj też: Vercom - wyniki, akcje dywidendy [wrzesień 2024] Jak reaguje kurs akcji na wyniki spółki?

 

Rola Skarbu Państwa w sektorze bankowym

Jaworowski wskazuje na ważną rolę Skarbu Państwa w sektorze bankowym, podkreślając, że obecny poziom zaangażowania państwa jest już wysoki.

Według ministra, dalsze zwiększanie udziału Skarbu Państwa w bankowości mogłoby być trudne do uzasadnienia, zwłaszcza w kontekście globalnego kryzysu.

Reklama

Minister zauważa, że celem jest nie tylko zabezpieczenie interesów gospodarczych w razie kryzysu, ale także budowanie wartości spółek.

Jednak, jak zaznacza, nie oznacza to rezygnacji z ewentualnych fuzji czy przejęć w sektorze bankowym.

Każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie, z uwzględnieniem aktualnych potrzeb i możliwości.

"To jest jedno z kluczowych pytań, na które zarząd musi sobie odpowiedzieć, co zrobić z Pekao i Aliorem. I tak, były rozmowy dotyczące tego, jakie rozwiązania zastosować wobec tych dwóch banków. Z tego co wiem, zarząd pracuje nad strategią, w której to będzie integralną częścią, no bo to trudno sobie wyobrazić, żeby było inaczej" - powiedział Jakub Jaworowski.

 

>> Sprawdź również:  Eksplozja dywidend we wrześniu 2024 - kolejne 4 spółki. Które wypłacą największe zyski?

 

Kluczowe wnioski

  • Posiadanie dwóch dużych banków przez PZU stawia przed grupą poważne wyzwania w zakresie zarządzania i wyceny.
  • Obecność Pekao i Aliora w strukturze PZU może prowadzić do konfliktów interesów i zwiększonej złożoności struktury.
  • Zarząd PZU pracuje nad nową strategią, która ma na celu optymalizację funkcjonowania obu banków.
  • Skarb Państwa ma istotną rolę w sektorze bankowym, ale dalsze zwiększanie zaangażowania jest wątpliwe.
  • Każdy przypadek fuzji czy przejęcia będzie analizowany indywidualnie, z uwzględnieniem aktualnych warunków rynkowych.
Reklama

 

"Były podejścia, żeby połączyć Bank Pekao z Alior Bankiem. To się nie udało. Ale można różnie łączyć. Żebyśmy się dobrze rozumieli, ja teraz nic nie proponuję, nic nie twierdzę, tylko chodzi o to, że mi trudno się wypowiadać w taki abstrakcyjny sposób, bo na przykład gdyby był plan, żeby łączyć, to jest zupełnie inna transakcja, niż gdyby Pekao miało przejmować. Więc dopóki nie ma czegoś konkretnego na stole, to trudno się do tego ustosunkowywać. Ja tylko mówię, że ta sytuacja jest dziwna, jeśli porównać ją z sytuacją innych europejskich ubezpieczycieli" - dodał.

"Na pewno istnieje ważna rola Skarbu Państwa w sektorze bankowym. To nie ulega wątpliwości. To dobrze pokazał globalny kryzys. Chodzi o to, żeby centra decyzyjne dotyczące zmniejszania czy zwiększania linii kredytowych były tutaj, bo bliższa koszula ciału. Natomiast relacja w tym kapitale narodowym między kapitałem państwowym a prywatnym to jest rzecz do dyskusji. Mamy w tej chwili dosyć wysoki udział kapitału narodowego i państwowego w sektorze bankowym, więc trudno mi sobie wyobrazić, żebyśmy jeszcze dalej go zwiększali" - powiedział.

 

>> zobacz też:  Będzie się działo na GPW. Zobacz koniecznie bogaty kalendarz wyników i ważnych danych ze spółek

 

"Gdyby się pojawiły konkretne przypadki, to będziemy je analizować. Ale jest mi bardzo trudno sobie wyobrazić, żeby do czegoś takiego miało dojść w tej chwili, bo już jesteśmy na tak wysokim poziomie udziału państwa w bankowości, że byłoby to trudne do uzasadnienia i dalszego zwiększania" - powiedział.

"my nie optymalizujemy jakiegoś konkretnego udziału Skarbu Państwa w sektorze bankowym. To, co chcemy zoptymalizować, to dwie rzeczy: żeby interesy gospodarcze Polski były zabezpieczone w razie kryzysu i po drugie, żeby budować wartość spółki. I to musimy sobie dobrze przeanalizować: jaki jest ten udział, który zapewni, że w razie kryzysu nie będziemy mieli tych wszystkich potencjalnych negatywnych konsekwencji tego, że centra decyzyjne są poza Polską" - dodał minister Jaworowski.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Pekao i Alior w PZU