Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PCE FED

Znamy już nowe dane o inflacji PCE w USA. To kluczowy wskaźnik, który jest bacznie obserwowany przez Rezerwę Federalną. Jego wartość wpływa na decyzje o polityce pieniężnej, a także na kurs dolara. Sprawdź, ile wyniosła inflacja w USA i jak wpłynie to na notowania USD/PLN

 

  • Inflacja PCE spadła w listopadzie, zgodnie z prognozami
  • Analitycy BNP Paribas spodziewają się znacznej zniżki kursu dolara do złotego (USD/PLN)
  • Jakie są prognozy dla kursu dolara?

 

Kluczowy wskaźnik inflacji w USA spadł w listopadzie

Jak wynika z najnowszych danych, w listopadzie wskaźnik inflacji PCE w Stanach Zjednoczonych wyniósł 2,6% w ujęciu rocznym. To odczyt niższy od prognozy 2,8%. To podobna wartość wskaźnika w porównaniu z październikiem, gdy było to 2,9% rdr (skorygowane z 3,0% wcześniej). Oznacza to spowolnienie wzrostu inflacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Reklama


Wskaźnik PCE w listopadzie 2023 w ujęciu rocznym

United States PCE Price Index Annual ChangeUnited States PCE Price Index Annual Change

Źródło: tradingview.com

 

Z kolei bazowa inflacja PCE, która wyklucza czynniki takie jak żywność i energia, wyniosła 3,2% rdr w listopadzie, niżej od prognozy 3,4%. W październiku wskaźnik osiagnął wartość 3,4% (skorygowane z 3,5% wcześniej).

Reklama

Co do wydatków Amerykanów, wzrosły one o 0,2% w listopadzie w porównaniu z październikiem. To nieco mniej od prognozy na poziomie 0,3%.

PCE, czyli Personal Consumption Expenditures, jest istotnym wskaźnikiem w USA. Odzwierciedla on wydatki konsumpcyjne konsumentów i w rezultacie inflację kosztów obywatela.

To kluczowy parametr dla oceny zdrowia i dynamiki amerykańskiej gospodarki. Bacznie obserwuje go Rezerwa Federalna, zatem wpływa on na decyzje polityki pieniężnej, a także na prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego.

Dzięki PCE możliwe jest śledzenie zmian w wydatkach ludności, co stanowi istotną informację dla analizy ekonomicznej i podejmowania decyzji zarówno przez rząd, jak i sektor prywatny.

“Niższe PCE może dać pretekst do dalszego osłabienia dolara” - skomentował jeszcze przed publikacją danych Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.

Reklama

Spadku wartości wskaźnika PCE w przyszłym roku oczekuje Rezerwa Federalna, na co zwrócił uwagę Michał Stajniak, analityk XTB:

“Bank centralny oczekuje dalszego spadku w przyszłym roku, ale niewielkiego. Inflacja ma spaść do 2,4% dla głównego i bazowego wskaźnika PCE. Jeśli dzisiaj okazałoby się, że inflacja spadła mocniej, wtedy marzec może stać się realnym terminem obniżki ze strony Fed, co mogłoby doprowadzić do przedłużenia obecnej fali wzrostowej na EURUSD” - stwierdził Michał Stajniak, zastępca dyrektora działu analiz w XTB.

 

Czytaj również: Kurs złotego zdeptany przez wojenną walutę. To nie koniec - ostrzegają eksperci

 

Kurs dolara - co dalej? Prognoza

Wchodzimy w okres świąteczny i inwestorzy będą chcieli raczej utrzymać obecne status quo do końca roku. Paradoksalnie może to oznaczać, że dolar jeszcze się osłabi i połamanie ostatnich oporów na EUR/USD będzie wyraźne. Sytuację mogą zmienić dopiero dane makro z USA, jakie poznamy w pierwszej połowie stycznia tj. odczyt z rynku pracy i inflacja CPI” - zaznaczył Marek Rogalski z DM BOŚ.

Reklama

“(...) źródłem zmienności dla notowań eurodolara mogą być publikowane w USA dane o inflacji PCE. Nie powinny one jednak zmieniać dotychczasowego obrazu, co oznacza, że kurs EUR/USD oscylować będzie wokół poziomu 1,0950” - stwierdzili analitycy walutowi Millenium.

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

TradingView ChartTradingView Chart  

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“W miarę zbliżania się do końca roku dolar znacznie traci na wartości” - zauważyli analitycy BNP Paribas. - “Choć schłodzenie danych gospodarczych z pewnością odegrało pewną rolę, uważamy, że gołębi zwrot Fed na grudniowym posiedzeniu przyspieszył ten ruch i spodziewamy się, że może on być kontynuowany”

Według BNP Paribas, USD jest wciąż przewartościowany:

“(...) Utrzymujemy nasze zasadniczo niedźwiedzie prognozy dla USD, przy wzroście EUR/USD do poziomu 1,15 USD” - dodali.

Z kolei w przypadku USD/PLN eksperci z BNP Paribas prognozują zniżkę do 3,84 PLN w II kwartale 2024 roku oraz 3,73 PLN w III kwartale 2024 roku. Następnie, zakładają oni dalszy spadek do 3,70 PLN na koniec 2024 roku.

Reklama

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

TradingView ChartTradingView Chart  

Źródło: tradingview.com

 

Zobacz również: Kurs dolara USD/PLN może runąć o kilkadziesiąt groszy! Zaskakująca prognoza analityka

Czytaj więcej

Artykuły związane z PCE FED