Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Orlen NIK

W czwartek rano do siedziby Orlenu mieli wkroczyć agenci CBA, którzy rozpoczęli przeszukanie gabinetów dyrekcji koncernu, w tym również prezesa Daniela Obajtka. Obecnie jednak informacje te są nieoficjalne, a sama spółka zapewnia, że wizyta CBA w jej siedzibie miała „charakter rutynowy”.

 

Na skróty:

  • agenci CBA w czwartek weszli do siedziby Orlenu
  • Z nieoficjalnych informacji wynika, że miało dojść do przeszukania biur i zabezpieczenia dokumentów i nośników danych
  • Śledztwo ma dotyczyć powoływania się na wpływy
  • Biuro prasowe Orlenu dementuje pogłoski o rzekomym przeszukaniu
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

CBA w Orlenie

Z nieoficjalnych informacji opublikowanych przez Radio ZET wynika, że agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w czwartek wkroczyli do siedziby Orlenu. Od rana mają trwać intensywne przeszukania gabinetów zajmowanych przez obecne władze koncernu, w tym również prezesa spółki Daniela Obajtka. Wg nieoficjalnych informacji prowadzone są działania mające na celu zabezpieczenie dokumentów i elektronicznych nośników danych, w tym komputerów. Śledztwo CBA ma być prowadzone w sprawie powoływania się na wpływy, jednak w tym momencie szczegóły nie są jeszcze znane.

Reklama

 

Czytaj również: Koniec samowolki w spółkach Skarbu Państwa! Jest zawiadomienie do prokuratury

 

Do medialnych doniesień odniosło się już biuro prasowe Orlenu, które „nie potwierdziło informacji dotyczących rzekomego przeszukania pomieszczeń w spółce Orlen”. W krótkim oświadczeniu na portalu X możemy też przeczytać, że przedstawiciele spółki „na bieżąco współpracują z wieloma instytucjami i organami. Takie spotkania są regularne i mają charakter rutynowy”.

 

  

Reklama

W tym kontekście dość znamienny wydaje się artykuł opublikowany przez dziennikarzy Newsweeka. Tuż po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, które nie odbyły się po myśli PiS, zarząd Orlenu miał zamówić szkolenie przeprowadzone przez prawników od spraw karno-gospodarczych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kierownictwo koncernu miało się na nim dowiedzieć w jaki sposób zachowywać się podczas zatrzymania przez służby tuż po aresztowaniu. W mediach społecznościowych pojawiło się wówczas sporo domysłów dotyczących powodów zamówienia szkolenia o tak oryginalnej tematyce.

 

Czytaj również: Podatek Belki do zmiany! Ministerstwo rozpoczyna prace

 

  

To nie koniec kontrowersji związanych z czołowym koncernem energetycznym. We wtorek NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie popełnienia przestępstwa przez 6 spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, w tym również Orlenu. Chodzi o uniemożliwienie przeprowadzenia przez urzędników NIK kontroli dotyczącej zasad przekazywania darowizn, a także wydatków na sponsoring, zakup usług medialnych, prawnych i doradczych. Wg prezesa NIK Mariana Banasia „Było to działanie bezprawne – niezgodne z konstytucją i ustawą o NIK, która gwarantuje Izbie możliwość kontrolowania wszystkich firm, instytucji czy organizacji, które wykorzystują środki i majątek państwa”.

Reklama

 

Czytaj również: Ani grosza do budżetu! Gigantyczna strata NBP oficjalnie potwierdzona

Czytaj więcej