Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

orlen kurs akcje

Wtorkowa sesja przyniosła osłabienie notowań na krajowym rynku, co było zwłaszcza odczuwalne w segmencie największych spółek. W ramach tej grupy najbardziej obciążyły indeks banki, które w środowisku rosnących stóp procentowych, mimo szans na wyższy dochód odsetkowych, są również pod presją ryzyka spowolnienia akcji kredytowej oraz możliwego pogorszenia jakości portfeli kredytowych.

A jak wskazują wypowiedzi przedstawicieli RPP oraz wyceny instrumentów na stopę procentową, cykl podwyżek jeszcze będzie trwać. Tylko w odniesieniu do najbliższych kwartałów jest „wyceniany” WIBOR3M o ponad 2 pp wyższy od bieżącej stopy referencyjnej. Z punktu widzenia rynku będzie to miało kilka implikacji. Oprócz typowych oczekiwanych skutków związanych z bezpośrednim działaniem polityki pieniężnej na gospodarkę, wzrost stopy wolnej od ryzyka oznacza wzrost stopy dyskontowej, która z kolei negatywnie oddziałuje na dochodowe modele wyceny przedsiębiorstw.

Rynek akcji – osłabienie notowań na warszawskim parkiecie. Subindeks WIG-Banki pod presją  - 1Rynek akcji – osłabienie notowań na warszawskim parkiecie. Subindeks WIG-Banki pod presją  - 1

W ujęciu sektorowym nadal dobre zachowanie notują krajowe rafinerie wspierane korzystną ostatnio relacją notowań cen ropy oraz jej głównych produktów w postaci paliw. Modelowe marże rafineryjne wg. ostatnich raportów PKNORLEN i LOTOS mocno wzrosły w marcu, podobne zjawisko może być obserwowane w bieżącym miesiącu. W odniesieniu do bieżących komunikatów spółek zwracamy uwagę na propozycję spółki PCCROKITA w zakresie tegorocznej dywidendy na poziomie 13,23 zł na akcję, co w odniesieniu do bieżącej ceny rynkowej oznacza blisko 13,5% stopę dywidendy.

Czytaj więcej

Artykuły związane z orlen kurs akcje