Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Orange

Orange notowania spółki

Po słynnej fuzji z Telekomunikacją Polską Orange Polska stanowi dziś największą sieć telekomunikacyjną w Polsce. Zakres działalności spółki z pewnością jest szeroki i obejmuje telekomunikację i dystrybucję internetu. Wprowadzane są w chwili obecnej udoskonalone oferty transmisji światłowodowej. Łączne zatrudnienie w korporacji znajduje ponad czternaście tysięcy pracowników, a przychody wynoszą ponad miliard złotych. Mimo to spółka nie cieszy się największą popularnością. Przyczyn tego zjawiska upatrywać można w wielu czynnikach. Po pierwsze, reputacja marki po fuzji z Telekomunikacją Polską ulegała stopniowemu pogorszeniu. Związane to było z licznym niezadowoleniem klientów indywidualnych, korzystających z usług Orange S.A. Po drugie, od momentu wejścia na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych wiele się zmieniło, a sama spółka nigdy nie uzyskała już tak rekordowo wysokich notowań jak w 2000 roku. Po trzecie, w rozwijającej się wolnorynkowej Polsce co roku powstają nowe, konkurencyjne względem Orange firmy. Przez ostatnią dekadę firm świadczących usługi telekomunikacyjne powstawało kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście, część z nich bardzo krótko zdołała się była utrzymać na rynku, jednak tak czy inaczej zabrała część klientów Orange S.A., co zaś pośrednio również mogło przyczynić się do wartości sprzedawanych na giełdzie udziałów. Po czwarte, widoczne na wykresach spadki w latach 2012 i późniejszych mogą odnajdować swoją przyczynę w globalnym kryzysie ekonomicznym, którego owoce – jak wiadomo – do Polski trafiły z pewnym opóźnieniem.

Orange Polska SA kurs akcji

Obecny kurs akcji spółki Orange Polska S.A. na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 5,62 złote za akcję. Jest to jeden z rekordowo niskich wskaźników, dlatego nie dziwią informacje prasowe o zmianach restrukturyzacyjnych w firmie. Wartość firmy, rzecz jasna, jest wysoka; łączny obecnie wolumen obrotu wynosi w przybliżeniu 11,5 miliarda złotych. Nie zmienia to jednak faktu, że kurs na giełdzie zniechęca coraz bardziej inwestorów i zabiera cierpliwość nawet tym niegdyś najbardziej cierpliwym. Niewątpliwym wpływem na negatywną sytuację finansową spółki miała wspomniana już fuzja z Telekomunikacją Polską z 2013 roku. Poddając badaniu retrospektywnemu historię giełdowych udziałów Orange S.A. trudno bowiem nie dostrzec spadku ich wartości szczególnie od tamtego okresu.

Orange giełda – analiza techniczna

Historia wartości udziałów spółki Orange S.A. jest o tyle ciekawa, że bardzo łatwo dostrzec w niej za pomocą analizy fundamentalnej momenty spadku, rynku niedźwiedzia i połączyć je niekiedy z nawet medialnymi porażkami firmy. Można też dostrzec, jak w przeszłości (a więc pewnie również – w przyszłości) warszawska Giełda Papierów Wartościowych reagowała nawet na orzeczenia sądowe, które z reguły karały w dany sposób spółkę za przewinienia w zakresie niedopuszczalnych metod i technik marketingowych. Jednak również formacje giełdowe i rozpoznawanie trendów jest niezmiernie istotne, dlatego celem przekonania się, czy warto zainwestować w Orange S.A. warto posłużyć się analizą techniczną. W chwili obecnej wykresy ukazują występowanie silnej konfiguracje oporu, w konsekwencji czego zaś większość wskaźników wydaje sygnały „sprzedaj” lub nawet „mocne sprzedaj”.

Orange prognozy giełdowe

Ogólna interpretacja całokształtu wyników nie wydaje się być, przynajmniej w tej chwili, nazbyt korzystna dla Orange S.A. Wszelkie prognozy ukazują obecną sytuację w pejoratywnym świetle. Prawdopodobnie najbardziej efektywną radą finansową w takim przypadku byłoby niekupowanie akcji w tym momencie. Z kolei inwestorzy posiadający już w swoim portfelu inwestycyjnym zakupione udziały Orange Polska S.A. powinni zastanowić się nad ich sprzedażą. Wyjątkiem tu może okazać się ewentualne stosowanie strategii krótkoterminowej w stylu np. take profit.