Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Opodatkowanie zysków z zagranicznych giełd

W połowie lutego Dom Maklerski XTB poinformował swoich klientów o tym, że rozliczenie transakcji w PIT-8C za 2021 rok nie będzie już obejmowało transakcji zagranicznych, jak było to dotychczas. Na różnych grupach i forach inwestycyjnych wywołało to sporo negatywnych komentarzy, bo nie da się ukryć, że poza brakiem prowizji za transakcje na zagranicznych akcjach i ETF-ach, to właśnie rozliczanie inwestycji spoza GPW w PIT-8C było jednym z argumentów za wyborem oferty XTB. W tym materiale pokażę Ci jak rozliczyć zagraniczne inwestycje w XTB, co nie powinno nikomu sprawić problemu, bo większość potrzebnych informacji mamy podane na tacy.

 

PIT-8C w XTB bez zagranicznych inwestycji 

Ten odcinek postanowiłem nagrać z kilku powodów. Po pierwsze, zbliża się termin rozliczenia naszych inwestycji za 2021 rok, który przypada w tym roku na wtorek 2 maja (najpóźniej w ten dzień możemy złożyć deklaracje, ale lepiej nie robić tego na ostatnią chwilę), po drugie pojawiło się wiele pytań dotyczących zmiany w rozliczeniach PIT-8C wprowadzonych w tym roku przez Dom Maklerski XTB, a po trzecie samo XTB zapytało czy nie moglibyśmy pokazać jak to zrobić, bo jest to bardzo proste, chociaż wymaga zrobienia czegoś, czego klienci XTB inwestujący w zagraniczne instrumenty w poprzednich latach nie musieli robić.

 

Reklama

 

 

 

 

Zobacz także: XTB wprowadza W8-BEN jako pierwszy dom maklerski w Polsce! Co to oznacza dla łowców dywidend i jak złożyć W8-BEN?

 

O co tak naprawdę chodzi?

Reklama

Każdy polski dom maklerski wysyła swoim klientom do końca lutego formularz PIT-8C za poprzedni rok podatkowy, w którym znajdziemy informacje o osiągniętym zysku lub poniesionej stracie z inwestycji na konkretnym rachunku inwestycyjnym. Mowa tutaj o transakcjach zarówno na rynku akcji, ETF, jak i instrumentów pochodnych (CFD). Dane na temat łącznego dochodu lub straty jako inwestorzy indywidualni wpisujemy do arkusza podatkowego PIT-38. Do zeszłego roku (czyli przy rozliczeniu za 2020 rok) XTB uwzględniało w ramach PIT-8C wynik wszystkich naszych rozliczonych transakcji, natomiast od tego roku (czyli w PIT-8C za 2021) nie obejmuje on już transakcji na zagranicznych akcjach i funduszach ETF spoza GPW. 

Dlaczego XTB zdecydowało się na taką zmianę?

Chodzi o to, że dochody z polskich źródeł trzeba wpisać w PIT-38 w polach 20 i 21, a ze źródeł zagranicznych w polach 22 i 23. 

Dochody z zagranicznych inwestycji na XTB musimy rozliczyć samodzielnie, ale jest to mocno ułatwione, bo w zasadzie dostajemy wszystko na tacy. I tak naprawdę dla osób inwestujących w akcje spoza GPW niewiele to zmienia, bo i tak za każdym razem musiały samodzielnie rozliczać podatek od zagranicznych dywidend. 

Zobacz także: Kto jeszcze płaci podatek Belki? Kraje, które karzą ludzi za inwestowanie

 

Jak rozliczyć zagraniczne inwestycje w XTB?

XTB dla każdego klienta, który w danym roku kalendarzowym dokonał transakcji na zagranicznych instrumentach generuje zestawienie wszystkich transakcji z podziałem na źródła dochodów z polski, źródła zagraniczne i dywidendy wypłacane przez zagraniczne spółki oraz ETF-y. W przypadku pozycji na zagranicznych instrumentach (akcje, ETF) już z przeliczeniem kursów walut, co w zasadzie daje nam gotowe liczby do przeniesienia na formularz PIT-38. Nie musimy nic samodzielnie liczyć, chociaż oczywiście warto rzucić okiem czy wszystko się zgadza.

Gdzie znajdziemy takie zestawienie?

Reklama

Musimy zalogować się do Pokoju Inwestora na witrynie XTB. W menu wybieramy Mój Profil i wchodzimy w zakładkę Dokumenty i tam znajdziemy zestawienie zamkniętych transakcji za poprzedni rok z podziałem na źródła dochodów pod nazwą Raport podatkowy 2021.

Po tym jak go ściągniemy, mamy wyszczególnione nasze przychody i koszty uzyskania przychodu ze źródeł polskich i zagranicznych, oczywiście źródła polskie (akcje, ETF-y z GPW i kontrakty CFD) znajdziemy też w PIT-8C, który również czeka na pobranie w Pokoju Inwestora.

Co dalej?

Żeby się rozliczyć, musimy wpisać konkretne liczby do odpowiednich rubryk w arkuszu PIT-38:

  • przychody ze źródeł polskich w pozycji 20
  • koszty uzyskania przychodu ze źródeł polskich w pozycji 21
  • przychody ze źródeł zagranicznych w pozycji 22
  • koszty uzyskania przychodu ze źródeł zagranicznych w pozycji 23

informacja o przychodach i kosztach z inwestycji informacja o przychodach i kosztach z inwestycji

Dla uproszczenia, załóżmy że nie otrzymaliśmy w zeszłym roku dywidend ze źródeł zagranicznych, więc nie było żadnego podatku z tego tytułu, ale w zestawieniu też znajdziemy informację na temat tego jaki podatek od zagranicznych dywidend zapłaciliśmy, już w przeliczeniu na polskiego złotego, wraz z instrukcją gdzie wpisać to w PIT-38.

Reklama

Po wpisaniu liczb musimy oczywiście zsumować wartości z wierszy 1 i 2 (nie trzeba robić tego ręcznie, bo każdy program do rozliczania PIT-ów wykonuje takie obliczenia za nas) i na podstawie tego obliczyć dochód lub stratę. W naszym przykładzie mamy dochód 7973,84 PLN, co będzie naszą kwotą do opodatkowania.

PIT 8C jak rozliczyć PIT 8C jak rozliczyć

Oczywiście, w tym przykładzie pokazuję jak rozliczyć się z inwestycji na XTB, więc jeśli masz więcej aktywnych rachunków maklerskich, to musisz uwzględnić też dane z innych PIT-ów 8C (po prostu zsumować przychody i koszty uzyskania przychodów), a w przypadku inwestycji zagranicznych może być konieczne samodzielne liczenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów, wraz z przewalutowaniem. 

Zobacz także: Niższy PIT od 1 stycznia 2022, ale opodatkowanie i tak będzie wyższe niż przed rokiem

 

PIT-ZG: kiedy trzeba go złożyć?

W przypadku inwestycji zagranicznych dochodzi jeszcze pytanie czy powinniśmy składać załącznik PIT-ZG do formularza PIT-38. PIT-ZG służy do wyszczególniania dochodów z zagranicy i składa się go osobno dla każdego państwa, w którym uzyskaliśmy dochód. Interpretacja, jaką XTB otrzymał od Krajowej Informacji Skarbowej mówi, że inwestorzy indywidualni, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi i którzy sprzedali akcje notowane na giełdach zagranicznych za pośrednictwem XTB w przypadku, gdy ich dochody ze sprzedaży akcji podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce (na podstawie odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy krajami) nie mają obowiązku dołączenia załącznika PIT-ZG do PIT-38.

Reklama

Jeśli natomiast taki dochód jest opodatkowany zarówno w Polsce, jak i za granicą, to taki dochód trzeba wykazać zarówno w PIT-38 i załączniku PIT-ZG. 

Trzeba jednak podkreślić, że są różne interpretacje w kwestii składania PIT-ZG, a ja nie jestem doradcą podatkowym i jeśli masz wątpliwości, to skontaktuj się ze specjalistą od tych zagadnień.

Więcej na temat zasad składania załącznika PIT-ZG znajdziesz na 23 stronie Podręcznika dotyczącego rozliczania podatków dla klientów XTB, do którego link wklejam w opisie. Warto do niego zaglądnąć, bo wyjaśnia nawet najprostsze zagadnienia związane z rozliczaniem dochodów kapitałowych. 

Zobacz także: Friendship with Polski Ład ended. Now Tarcza Antyputinowska is my best friend

 

Czytaj więcej