Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

omow wplyw jaki organizmy wodne maja wycieki ropy naftowej

Wtorkowa sesja na rynkach zagranicznych sprowadziła się do czekania na kolejny silniejszy impuls rynkowy. W Europie IBEX zyskiwał 0,41%, a FTSE MiB 0,23%, natomiast DAX i CAC40 traciły po 0,34%, niewiele silniejsze było FTSE100 (-0,23%). W USA S&P500 spadło o 0,24%, a NASDAQ o 0,14%. Poza indeksami stabilne na bardzo wysokim poziomie były ceny ropy, która wprawdzie w trakcie dnia miała epizod większej zmienności, ale finalnie utrzymała się w okolicach 80,5 $/b (WTI). Publikowane w trakcie dnia dane miały niewielki wpływ na rynek, ale warto odnotować bardzo wyraźny spadek europejskiego (z 31,1 pkt. do 21,0 pkt.) i niemieckiego (z 26,5 pkt. do 22,3 pkt.) ZEW. Słabnąca chińska gospodarka i wzrost cen energii ewidentnie zaczyna mieć już wpływ na aktywność w Europie. W USA zaskakująco słabe okazały się dane JOLTS – liczba ogłoszeń o pracę spadła z 11,10 mln do 10,44 mln, co było jej pierwszą silną rozbieżnością z konsensusem od ponad roku.

Byki na warszawskim parkiecie stanęły przed pierwszym silniejszym testem od kilku dni, ale główny indeks wyszedł z niego zwycięsko dzięki fali popytu pod koniec sesji. O ile mWIG40 i sWIG80 spadły odpowiednio o 0,17% oraz 0,18%, WIG20 zyskał 0,61%, finiszując niemal na dziennych maksimach. Liderem wzrostów było LPP (+4,96%), które odreagowało już większość przeceny sprzed tygodnia. Notowania CD Projekt (+4,46%) mimo kolejnych negatywnych rekomendacji znajdują się o krok od przełamania szczytów z czerwca i lipca. Jedynym poważnym obciążeniem było wczoraj Allegro (-6,44%), które powraca w okolice dolnego ograniczenia trwającej przez większość roku konsolidacji.

Sesja w Azji ma mieszany charakter, dobrze zachowują się rynki w Bombaju i Singapurze, ale Hang Seng stracił całą energię i spada o 1,43%

W tej chwili wydaje się, że zachowanie akcji w październiku zostanie zdeterminowane w dużej mierze przez sytuację w Chinach. Wprawdzie wyniki sprzedaży spółek z europejskiego sektora dóbr luksusowych w 3Q2021 zaskakują pozytywnie, ale pojawiły się też świeże doniesienia o tym, że np. Apple zostanie zmuszone do ograniczenia produkcji iPhone’ów 13 w tym roku o około 10 mln sztuk. Uważamy jednak, że to nie bardzo istotne kwestie problemów z dostawami zdominują sentyment, ale ciąg dalszy wydarzeń na rynku nieruchomości. Spready na rynku chińskich obligacji korporacyjnych są najwyższe od poprzedniego kryzysu i trudno nam uwierzyć, że sprawa Evergrande nie będzie miała ciągu dalszego, nawet jeżeli spółka zostanie sprawnie podzielona przez władze w ciągu najbliższych tygodni. Na to nakładają się po prostu obawy, że tzw. „Fed put” jest tymczasowo zawieszony, a Rezerwa Federalna rozpocznie redukcję QE nawet w sytuacji wyraźnej korekty.

Sesja w Europie rozpocznie się zapewne ponownie bez wyraźnego kierunku,

a najważniejszym wydarzeniami dnia będą dane o amerykańskiej inflacji oraz zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia Fed. Oczekiwana jest stabilizacja CPI na poziomie 5,3% r/r, a inflacji bazowej na poziomie 4,0% r/r, wyższy odczyt będzie z pewnością nasilał obawy stagflacyjne. W „minutkach” należy wypatrywać przede wszystkim sygnałów, pod jakimi warunkami FOMC mogłoby zawiesić lub wydłużyć proces zbliżającego się taperingu.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z omow wplyw jaki organizmy wodne maja wycieki ropy naftowej