Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

olaf scholz wiek

W wyborach do parlamentu kraju związkowego Saary 27 marca zwyciężyła współrządząca w landzie SPD. Według wstępnych wyników uzyskała ona 43,5% głosów (+13,9 p.p. w stosunku do elekcji sprzed pięciu lat), co przekłada się na 29 z 51 miejsc w landtagu. Rządząca tam od 22 lat CDU zdobyła 28,5% poparcia (-12,2 p.p.) i 19 mandatów. Do parlamentu wejdzie również AfD wynikiem 5,7% (-0,5 p.p.) i trzema mandatami.

 

O tym, czy znajdą się tam Zieloni, którzy uzyskali poparcie 4,99% wyborców (+1 p.p.), będzie wiadomo po ogłoszeniu oficjalnych wyników. Poza landtagiem pozostaną FDP (4,8%, +1,5 p.p.) i Lewica (2,6%, -10,3 p.p.). Frekwencja wyniosła 61,4% (-8,3 p.p.). Przyszła premier kraju związkowego Anke Rehlinger zapowiedziała, że do głównych celów lokalnego rządu SPD będzie należało zapewnienie miejsc pracy przy przeprowadzaniu reform strukturalnych (gospodarka Saary bazuje na przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym) oraz przyspieszenie transformacji energetycznej, tak by do 2030 r. 40% zużywanego prądu pochodziło z OZE.

 

Komentarz

  • Zwycięstwo socjaldemokratów w pierwszych wyborach landowych po utworzeniu nowego rządu w Niemczech wzmacnia pozycję kanclerza Olafa Scholza. Tryumf to dla SPD potwierdzenie skuteczności kursu koalicji rządzącej, szczególnie w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę oraz wprowadzanych przez SPD, Zielonych i FDP zmian (m.in. wzmacniania zdolności obronnych Bundeswehry) czy decyzji o wysyłaniu broni na Ukrainę. Będzie on też argumentem w dyskusjach przeciwko oponentom nowej polityki, których w SPD nie brakuje. Zarówno kanclerz Scholz, jak i inni czołowi przedstawiciele partii włączyli się w regionalną kampanię w Saarze. Dodatkowo tuż przed wyborami koalicja SPD–Zieloni–FDP ogłosiła pakiet ulg w związku z wysokimi cenami energii.
  • Sukces wzmacnia SPD przed wyborami w Szlezwiku-Holsztynie 8 maja, a także najważniejszą w tym roku elekcją, która odbędzie się 15 maja w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) – najludniejszym kraju związkowym (13 mln uprawnionych do głosowania) – oraz tą 9 października w Dolnej Saksonii. W rządzonych przez CDU Szlezwiku-Holsztynie i NRW socjaldemokraci zajmują w sondażach drugie miejsce, z poparciem wynoszącym odpowiednio 20% (CDU – 33%) i 27% (CDU – 32%). W Dolnej Saksonii, gdzie premierem jest Stephan Weil (SPD), mają najwyraźniejsze perspektywy zwycięstwa – w badaniach opinii publicznej zamierza na nich głosować 35% wyborców (na CDU – 26%). We wszystkich tych landach SPD ma szansę na utworzenie identycznej koalicji jak na poziomie federalnym – z Zielonymi i FDP – a tym samym na wzmocnienie jej pozycji w Bundesracie.... CZYTAJ WIĘCEJ

 

Zobacz cały materiał

Czytaj więcej