Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

odwet Iranu na izrael

Zgodnie ze wstępnymi danymi obniżenie inflacji w marcu wynikało przede wszystkim z niższej dynamiki cen żywności oraz szacowanego przez nas spadku inflacji bazowej (por. MAKROmapa z 02.04.2024). W przeciwną stronę oddziaływało natomiast zwiększenie dynamiki cen nośników energii oraz paliw. Uważamy, że publikacja finalnych danych o inflacji będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na wtorek publikacja danych z Chin. Oczekujemy, że PKB zwiększył się w I kw. o 4,8% r/r wobec wzrostu o 5,2% w IV kw., przy oczekiwaniach rynku równych 4,6%. Na lekkie obniżenie tempa wzrostu aktywności wskażą także miesięczne dane z chińskiej gospodarki. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej obniżyła się w marcu do 5,8% wobec 7,0% (przy konsensusie wynoszącym 5,4%), sprzedaży detalicznej do 5,0% wobec 5,5% (4,5%), a inwestycji w aglomeracjach miejskich nie zmieniła się w porównaniu do lutego i wyniosła 4,2% (rynek oczekuje wzrostu do 4,3%). Nasze prognozy kształtują się na ogół powyżej oczekiwań rynku, stąd ich realizacja byłaby pozytywna dla kursu złotego.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Prognozujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w marcu o 0,3% m/m wobec wzrostu o 0,6% w lutym. Obniżenie dynamiki sprzedaży detalicznej byłoby spójne z naszą oceną, zgodnie z którą w kolejnych kwartałach będziemy obserwować stopniowe osłabienie popytu konsumpcyjnego w USA. Oczekujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się w marcu do 0,2% m/m wobec 0,1% w lutym. W tym tygodniu ukażą się również dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Prognozujemy, że zarówno dane o nowych pozwoleniach na budowę (1500 tys. wobec 1524 tys.), liczbie rozpoczętych budów (1491 tys. wobec 1521 tys.), jak i sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,20 wobec 4,38) wskażą na obniżenie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

Reklama

 

W nocy z 13 na 14 kwietnia miał miejsce atak Iranu na Izrael. Iran wystrzelił w kierunku Izraela ponad 300 dronów i rakiet, z czego większość została strącona. Był to odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, o który Iran oskarża Izrael. Choć Iran stwierdził po ataku, że „sprawę można uznać za zakończoną”, dając do zrozumienia, że osiągnął swoje cele, to kluczowa z punktu widzenia rynków finansowych będzie reakcja Izraela. W przypadku dalszej eskalacji działań wojennych może dojść do wzrostu awersji do ryzyka, co oddziaływałoby w kierunku osłabienia złotego i wzrostu rentowności obligacji.

 

Zobacz także: Czarne chmury nad rynkami. Notowania walut, akcji i ropy po ataku Iranu na Izrael

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z odwet Iranu na izrael