Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

odbicie indeksu WIG

POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Pod koniec tygodnia WIG20 zanotował odbicie po 3 z rzędu sesjach spadkowych i zmniejszył skalę strat w perspektywie całego tygodnia

Odbicie tego indeksu było o tyle ważne, że dokonane zostało na poziomie wsparcia przy 2 400 pkt, tworzonego przez poprzedni szczyt z początku września. Ponadto sam przebieg sesji był ciekawy, a zmienność, jak i obroty (prawie 1,5 mld zł na całym rynku) dopisały. Informacją dnia były w piątek wstępne dane o krajowej inflacji za październik. Wyniosła ona 6,8% r/r przy 6,4% r/r wg konsensusu, co było kolejnym z rzędu wysokim zaskoczeniem. Narastająca presja inflacyjna zwiększa prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych przez RPP, co dyskontowały wczoraj kursy banków (WIG-Bank +3,1%), co równoważyło w przypadku WIG20 spadki m.in spółek paliwowych, Allegro albo Mercatora. Z drugiej strony wyższa inflacja w październiku nie wpłynęła mocno na notowania obligacji skarbowych, jak i kurs złotego, które konsolidowały się przy swoich maksimach (rentowności 10Y, EUR/PLN, USD/PLN) – jedynie CHF/PLN kontynuował mocny trend zwyżkowy z ostatnich sesji.

Pozytywnie zakończył się także miesiąc na rynkach bazowych, przy czym skala zwyżek nie była jednak duża. Jednakże rynki kontynuują wzrosty, a w przypadku indeksów w stanach było to już czwarty tydzień na plusie. W październiku S&P 500 i Nasdaq zyskały ponad 6 proc., a Dow Jones ponad 5 proc. Dla tych pierwszych dwóch indeksów to był najlepszy miesiąc od listopada 2020 roku.

 

POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE - 1POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE - 1

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Nowy tydzień a zarazem nowy miesiąc rozpoczniemy od publikacji szacunków PMI dla przemysłu

Reklama

Wstępne dane wskazały na wytracanie się tempa ożywienia gospodarczego m.in. z racji przedłużającej się pandemii, braków materiałów i rosnących kosztów produkcyjnych. Spodziewamy się, że podobnie jak w przypadku głównych gospodarek, również w Polsce PMI wyhamuje, do około 53.5 pkt.

Dzień później uwaga rynków przeniesie się na posiedzenie FOMC, na którym to prawdopodobnie zostaną podjęte decyzji co do przyszłości programu skupu aktywów. W kontekście stóp procentowych spodziewamy się, że FOMC rozpocznie cykl w grudniu 2022 roku. Ryzykiem „w górę” dla prognozy pozostaje przyśpieszająca inflacja, która może zwiększyć presje na działania Fed.

W środę poznamy również decyzję Rady Polityki Pieniężnej w Polsce

Naszym zdaniem RPP zdecyduje się wtedy na kolejną podwyżkę o 25pb już. Oprócz samej decyzji Rada w komunikacie opublikuje nowe projekcje inflacji. Spodziewamy się, że projekcja wskaże inflację CPI w pobliżu górnej granicy pasma odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3.5%). Skłoni to według nas Radę do podjęcia dalszych kroków. Pod koniec października rynek wyceniał wzrost stopy referencyjnej NBP do 2.50% w lipcu przyszłego roku.

 

Czytaj więcej