Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

oczekiwania konsumentów

Notowania dolara oraz rentowności amerykańskich obligacji podlegały niewielkim wahaniom. Co uległo zmianie po publikacji minutes z posiedzenia FOMC – osłabił się dolar a rentowności obligacji wzrosły. We wtorek złoty osłabił się względem głównych walut – EURPLN wzrósł do 4,32 a USDPLN wrócił do poziomu 4,00. Rentowności polskich obligacji nie zmieniły się znacząco.

 

Dziś poznamy kolejną porcję danych z krajowej gospodarki. Zaczniemy od sprzedaży detalicznej, w przypadku której – po dość słabej końcówce roku – przewidujemy realny wzrost o 0,9% r/r. Nasze prognozy są nieco bardziej zachowawcze niż mediana rynkowa, która zakłada, że w styczniu sprzedaż zwiększyła się o 1,4% r/r. W przypadku agregatu pieniądza M3 oczekujemy, że tempo wzrostu spowolni do około 8% r/r (kons.: 7,9% r/r) z 8,5% odnotowanych w grudniu.

 

Na arenie międzynarodowej na szczególną uwagę będą zasługiwać raporty o koniunkturze za luty, zwłaszcza indeksy PMI. W strefie euro, w tym w Niemczech, prognozowane są niewielkie wzrosty w przetwórstwie i usługach, które jednak najpewniej nie będą wystarczające, aby zakończyć okres dekoniunktury. W USA konsensus rynkowy sugeruje, że indeks PMI dla przemysłu utrzyma się powyżej progu 50 pkt., choć nieznacznie spadnie w porównaniu do stycznia.

Reklama

 

Po wczorajszym protokole z posiedzenia Fed, dziś oczekujemy na publikację protokołu ze styczniowego spotkania EBC. Może on dostarczyć nowych informacji na temat oceny czynników ryzyka dla inflacji, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynku pracy, oraz odniesienia do trudności gospodarczych w strefie euro. Protokół może również zasugerować, kiedy możliwe będzie rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych. Po drugiej stronie Atlantynku na dziś są zaplanowane przemówienia przedstawicieli Fed, P.Jeffersona, P.Harkera, N.Kashkariego.

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Wbrew wszelkim oczekiwaniom budownictwo rozpoczęło nowy rok od ograniczenia aktywności. Produkcja budowlano-montażowa w styczniu obniżyła się o 6,1% r/r, a wynik uplasował się znacznie poniżej oczekiwań (PKOe: 8,8% r/r, kons.: 8,1% r/r). W grudniu 2023 produkcja wzrosła o 14% r/r, w dużej mierze na fali finalizacji projektów finansowanych z poprzedniej perspektywy unijnej. W styczniu 2024 poziom produkcji w inżynierii lądowej spadł o 10,5% r/r po wzroście o 19,2% r/r w grudniu. Słabo wypadł również segment budowy budynków, gdzie aktywność obniżyła się o 7,3% r/r, po wzroście o 13,4% r/r miesiąc wcześniej. Analizując dane za styczeń należy pamiętać, ze aktywność w budownictwie na początku roku jest z reguły niska, na poziomie o około 40% niższym niż średnio w pozostałych miesiącach. Wygląda jednak na to, że kolejne miesiące również mogą stać pod znakiem gorszej koniunktury niż w 2023, chociaż perspektywa szybszego uruchamiania KPO, realizacja rządowego programu BK2% i perspektywy wprowadzenia nowego rozwiązania ułatwiającego zakup mieszkań mogą nieco poprawić ten obraz. Skutki BK2% już widoczne są na rynku mieszkaniowym, na którym wzrasta liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów, co w bliskiej przyszłości powinno odwrócić krótkookresowy trend spadkowy w liczbie oddanych mieszkań.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

POL: Luty przyniósł nieoczekiwany przystanek na drodze do poprawy nastrojów konsumentów. Wskaźnik bieżącej koniunktury konsumenckiej w lutym pozostał na poziomie ze stycznia (- 12,6pkt), a oczekiwania konsumentów co do przyszłości pogorszyły się. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej spadł po raz pierwszy od października 2022 i w lutym wyniósł -5,3 pkt. w porównaniu do -3,8 pkt. w styczniu. Pogorszyły się oceny sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (zarówno bieżące jak i przyszłe) oraz sytuacji gospodarczej kraju. Poprawiły się jedynie oceny bieżącej możliwości dokonywania ważnych zakupów. Oddalająca się perspektywa obniżek stóp procentowych, trudności gospodarcze Europy, wojna na Bliskim Wschodzie oraz coraz częściej poruszany temat inwazji Rosji na inne państwa mogą stanowić powody, dla których trend poprawy nastrojów konsumentów wyhamował. Oczekiwania dotyczące inflacji pozostają bez większych zmian. Dostrzegamy natomiast, że ankietowani słabiej odczuwają dezinflację – odsetek respondentów wskazujących, że „ceny wzrosły znacznie” spada wolniej niż inflacja CPI.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

EUR: Wstępne szacunki koniunktury konsumenckiej za luty pokazały jej poprawę zarówno przeciętnie w UE, jak i w strefie euro, do odpowiednio -15,8 pkt. i -15,5 pkt. Na nastroje nadal negatywnie wpływają wciąż wysokie stopy procentowe w strefie euro, utrzymująca się podwyższona inflacja oraz problemy producentów. Wśród wciąż nielicznych pozytywów pozostaje silny rynek pracy, który ostatnio wskazuje jednak na pewne oznaki schłodzenia.

Reklama

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

USA: Minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC pokazały, że członkowie Rezerwy pozostają uważni na trajektorię inflacji, z niektórymi wyrażającymi obawy, że postęp w kierunku celu inflacyjnego banku centralnego na poziomie 2% może się zatrzymać. Bankierzy jednogłośnie zdecydowali o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie w przedziale 5,25% do 5,5% w zeszłym miesiącu. Członkowie Rezerwy zgodzili się, że stopy procentowe osiągnęły swój szczyt, ale dokładny czas pierwszej obniżki stóp procentowych pozostał niejasny. Większość uczestników zwróciła uwagę na ryzyko zbyt szybkiego łagodzenia polityki i podkreśliła znaczenie starannego oceniania napływających danych aby stwierdzić, czy inflacja zrównoważenie zmierza do celu. Niewielu członków wskazało na ryzyko dla gospodarki związane ze zbyt długim oczekiwaniem na obniżkę. Uczestnicy podkreślili niepewność związaną z czasem utrzymania restrykcyjnej polityki monetarnej. Dane gospodarcze od ostatniego spotkania Fed w większości zaskoczyły pozytywnie, zakłócając szybkie spowolnienie inflacji z końca 2023 i potwierdzając ostrożne podejście Fed. W ostatnim czasie rynki znacznie zmniejszyły oczekiwania dotyczące wczesnych i szybkich obniżek stóp. Oczekuje się pierwszych obniżek stopy procentowej po raz pierwszy w czerwcu. Zgadzamy się z tą wyceną i również spodziewamy się pierwszej obniżki w czerwcu bieżącego roku.

 

USA: T.Barkin (Fed) zauważył, że choć ogólna sytuacja inflacyjna się poprawia, to presja cenowa w niektórych sektorach, jak mieszkania i usługi, nadal pozostaje zbyt wysoka. Wskazał na niedawne dane, które pokazały spadek cen dóbr konsumpcyjnych, jednak wzrost cen za mieszkania i usługi zniwelował tę poprawę. T.Barkin opowiedział się za wstrzymaniem się z obniżeniem stóp procentowych do czasu uzyskania bardziej jednoznacznych dowodów na stabilizację inflacji na poziomie 2%, co jest stanowiskiem podzielanym przez innych członków Fed.

Reklama

 

POL: Według doniesień Bloomberga, KE w przyszłym tygodniu ma zaakceptować pakiet złożonych przez Polskę zobowiązań politycznych jako wystarczający do wypłaty pierwszej transzy środków z Funduszu Odbudowy. W ramach pierwszej płatności do Polski miałoby trafić 6,3 mld EUR, jednak poza akceptacją ze strony KE konieczna jeszcze będzie zgoda państw członkowskich UE.

 

POL: Ministra klimatu i środowiska P.Hennig-Kloska poinformowała, że wychodzenie z zamrożonych cen energii powinno być stopniowe. Najłagodniejszy z rozważanych obecnie trzech wariantów zakłada stopniowe podnoszenie cen po 15%. Projekt ustawy dotyczący cen energii ma zostać zaprezentowany w ciągu dwóch tygodni. Przyjęcie takiego rozwiązania (zakładamy że od lipca) podniosłoby inflację o ok. 1,2pp w stosunku do naszej obecnej prognozy.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

 

POL: Na styczniowym posiedzeniu RPP złożone zostały dwa wnioski o podwyżkę stóp procentowych: o 200 pb. za którym głosowała J.Tyrowicz oraz o 25 pb. za którym głosowali P. Litwiniuk i J.Tyrowicz.

 

POL: Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych J.Cichoń powiedział, że KO planuje do końca marca złożyć w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie Prezesa NBP A.Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

 

EUR: Według danych Eurostatu odnawialne źródła energii w UE w 2022 stanowiły 41,2% zużycia energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 3,4 pp w porównaniu z rokiem poprzednim. Wiatr i energia wodna były głównymi źródłami wzrostu pozyskanej łącznie z odnawialnych źródeł energii, (ich wkład do wzrostu to odpowiednio 37,5% i 29,9%). Pozostała pozyskana energia pochodziła z energii słonecznej (18,2%), biopaliw stałych (6,9%) i innych odnawialnych źródeł energii (7,5%). Polska poczyniła istotne inwestycje w infrastrukturę do generowania energii odnawialnej, co przełożyło się na wzrost zielonych źródeł w zużyciu energii ogółem do 21% w 2022, z 17,2% rok wcześniej (przyrost o 3,8pp).

Reklama

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z oczekiwania konsumentów