Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

obniżki stóp procentowych USA

  • Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym roku dojdzie do aż trzech cięć stóp.
  • Coraz głośniej spekuluje się na temat mega obniżki aż o 50 punktów bazowych.
  • Wiele argumentów przemawia za tym by do pierwszej obniżki doszło jeszcze w lipcu.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Prawdopodobieństwo obniżki rośnie

Temat obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych przewija się coraz częściej. Według CME FedWatchTool prawdopodobieństwo cięcia cen kredytów w USA znacząco rośnie. Przewiduje się, że do końca 2024 r. może dojść aż do trzech obniżek stóp procentowych. Wcześniej oczekiwano, że FED zdecyduje się na tylko dwukrotnie na taki krok.

 

Reklama

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych – ostatnie 10 lat

 grafika numer 1 grafika numer 1
Źródło: TradingEconomics.com

 

Jednocześnie według narzędzia CME FedWatch obniżka o 25 punktów bazowych podczas wrześniowego posiedzenia FOMC jest pewna, i szacuje jej prawdopodobieństwo na aż 92%. Jednocześnie dopuszczana jest możliwość, że dojdzie do mega obniżki o 50 punktów bazowych. Jednak szansa na zaistnienie tego scenariusza jest znacznie mniejsza i szacowane jest zaledwie na 8%.

 

Czytaj również: Pierwszy miesiąc bez podwyżek stóp procentowych na świecie. Powód do optymizmu?

 

Pierwsze obniżki w tym miesiącu?

Jednocześnie rośnie prawdopodobieństwo, że do pierwszej obniżki dojdzie podczas najbliższego posiedzenia 31 lipca. Między innymi agencja Moody’s, podobnie jak Goldman Sachs, prognozuje, że Rezerwa Federalna zdecyduje się na cięcie o 25 punktów bazowych jeszcze na koniec bieżącego miesiąca. Jednak narzędzie CME FedWatch daje tylko 7% szans na to, że ten scenariusz się wydarzy.

Reklama

 

Czytaj również: To będzie gorący okres dla złotego. Realne stopy w Polsce wśród najwyższych na świecie?

 

Co przemawia za tym scenariuszem?

Jan Hatzius, czyli główny ekonomista Goldman Sachs, twierdzi, że FED nie powinien zwlekać z obniżkami, ku czemu widzi 3 kluczowe powody. Po pierwsze wskazuje, że dane ekonomiczne uzasadniają potrzebę cięć stóp procentowych. Jego zdaniem nie ma sensu czekać kolejnych siedmiu tygodniu, aby obniżyć ceny pożyczek, jeżeli i tak ma do niego dojść. Dodatkowo Hatzius uważa, że decyzja pod koniec lipca mogłaby zmniejszyć ryzyko związane z miesięczną inflacją. Jeżeli dojdzie do jej niespodziewanego wzrostu, a takie ryzyko zawsze istnieje, to wówczas „wrześniowa obniżka byłaby trudna do wyjaśnienia”. Ostatni argument ekonomisty jest ściśle powiązany z kwestiami politycznymi. Stwierdził, że ze względu na wybory prezydenckie FED będzie chcieć uniknąć podejmowania istotnych decyzji dot. polityki monetarnej. Jego zdaniem FOMC ma „niezaprzeczalną (choć nigdy nieuznaną) motywację do unikania inicjowania cięć w ostatnich dwóch miesiącach kampanii wyborczej”. Tym samym obcięcie stóp procentowych jeszcze pod koniec tego miesiąca pomogłoby uniknąć im kontrowersji. Mimo tego, że główny ekonomista Goldman Sachs widzi ważne powody, dla których FED mógłby obciąć stopy pod koniec obecnego miesiąca to takie działanie byłoby dla rynków dużym zaskoczeniem. W związku, z czym pojawiłoby się sporo znaków zapytania, w tym to czy takie niespodziewane cięcie pomogłoby sytuacji gospodarczej.

 

Czytaj również: Rośnie liczba złych kredytów. To poważne zagrożenie dla sektora bankowego

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z obniżki stóp procentowych USA