Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

obniżka stóp w strefie euro

Dolar osłabił się wobec euro, a rentowności obligacji na rynkach bazowych spadły, co sprzyjało zniżkom rentowności krajowych SPW, zwłaszcza na dłuższym końcu krzywej. Złoty skorzystał na osłabieniu dolara – kurs USDPLN umocnił się do ok. 4,04, a EURPLN pozostał stabilny, utrzymując się w okolicy 4,34.

 

Dziś w centrum uwagi znowu znajdą się dane z USA, a wśród nich największe zainteresowanie wzbudzi zapewne inflacja PPI. Oczekiwania wskazują na obniżenie się presji inflacyjnej w przemyśle z 1% r/r w grudniu do 0,7% r/r w styczniu. Ciekawe, zwłaszcza w kontekście wczorajszych rozczarowujących informacji o sprzedaży detalicznej, będą także wyniki koniunktury konsumenckiej za luty wg Uniwersytetu Michigan. Utrzymanie dobrych nastrojów gospodarstw domowych wspierałoby tezę o przejściowym charakterze spadku sprzedaży. Amerykański sektor nieruchomości nadal napotyka wyzwania, chociaż najnowsze dane mają pokazać, że rynek mieszkaniowy osiągnął pewien poziom stabilizacji, bez znaczących zmian w liczbie rozpoczętych budów domów i przy lekkim wzroście liczby wydanych pozwoleń na budowę.

 

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Inflacja CPI w styczniu wyraźnie spadła, do 3,9% r/r wobec 6,2% r/r w grudniu. Skala dezinflacji była silniejsza od rynkowych prognoz (kons.: 4,2% r/r) i bliska naszym oczekiwaniom (PKO: 3,8% r/r). W porównaniu do grudnia przeciętny poziom cen wzrósł o 0,4%. Dane mają charakter wstępny. Szacujemy, że rewizja (w połowie marca) obniży styczniową inflację o 0,1pp, a więc jej wpływ będzie znacząco mniejszy niż miało to miejsce w ubiegłym roku. W danych RPP znajdzie argumenty dla podtrzymania relatywnie jastrzębiej retoryki i (short-term) nie zmieni stóp. Impet inflacji bazowej jest wciąż istotnie powyżej poziomu spójnego z celem inflacyjnym, a większość styczniowego spadku inflacji CPI to efekt bazy w cenach nośników W perspektywie 2h24 wg nas obniżki stóp nadal są jednak całkiem prawdopodobne. Więcej w Makro Flashu: Inflacja ponizej 4%.

 

POL: Według wstępnego wykonania budżetu państwa po styczniu nadwyżka budżetu wyniosła 13,7 mld PLN i wzrosła o 21,8% r/r. Taki wynik był konsekwencją wzrostu dochodów o 12,8% r/r, podczas gdy wydatki zwiększyły się o 10,4% r/r. W dochodach głównie wzrósł VAT, o 21,6% r/r, a wzrost ten wynikał z przesunięcia zwrotów podatku VAT ze stycznia na grudzień ubiegłego roku. Ten wynik może być również skutkiem wzrostu grudniowej konsumpcji.

 

Reklama

USA: Sprzedaż detaliczna, po solidnym wzroście w końcu ubiegłego roku, w styczniu spadła o 0,8% m/m - mocniej niż przewidywali analitycy ankietowani przez Bloomberg (kons.:-0,2% r/r). Był to najgorszy wynik od prawie roku. Spadki odnotowano w większości kategorii, na czele ze sprzedażą u dealerów samochodowych i w sklepach budowlanych. Źródłem negatywnego zaskoczenia mogły być trudne warunki pogodowe, które uniemożliwiały przemieszczanie się w wielu regionach USA. Rozczarowała także sprzedaż detaliczna z wykluczeniem pojazdów, która spadła o 0,6%, a oczekiwano jej wzrostu o 0,2%. Relatywnie lepiej wyglądała sprzedaż w węższej tzw. grupie kontrolnej (jest wykorzystywana do szacowania PKB i nie obejmuje usług gastronomicznych, dealerów samochodowych, sklepów z materiałami budowlanymi i stacji benzynowych), która obniżyła się o 0,4%. Był to 2. spadek sprzedaży detalicznej w ciągu ostatnich 10 miesięcy i z dużym prawdopodobieństwem miał charakter przejściowy.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

USA: W styczniu produkcja przemysłowa spadła o 0,1% m/m. Produkcja w fabrykach zmniejszyła się o 0,5% m/m po wzroście o 0,1% w poprzednim miesiącu. W sektorze motoryzacyjnym zanotowano spadek o 0,2% m/m, mimo wcześniejszego wzrostu w następstwie zakończenia strajków. Pomijając sektor samochodowy, produkcja obniżyła się o 0,6% w stosunku do grudnia. To czwarty z rządu miesiąc ograniczania aktywności w przemyśle, dodatkowo najgłębszy od marca. Wśród źródeł słabości tego sektora wskazuje się ograniczone możliwości kredytowe oraz słaby popyt europejski.

Reklama

 

USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 212 tys., poniżej oczekiwań (kons.: 220 tys.) i wyniku z poprzedniego tygodnia (również 220 tys.). Wyższa niż prognozowano była za to liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku, która w tygodniu kończącym się 3 lutego wzrosła do 1,895 mln. Dane wciąż potwierdzają stabilną sytuację na rynku pracy, ale też nie sygnalizują jego przegrzania. Świadczy o tym utrzymująca się trudność ze znalezieniem zatrudnienia przez osoby bezrobotne.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

CZK: Inflacja CPI w styczniu obniżyła się do 2,3% r/r (najniżej od marca 2021) z 6,9% r/r w grudniu. Jej spadek r/r wynikał z pogłębienia obniżek cen żywności i wygasania efektu bazy na cenach energii po zniesieniu taryf osłonowych (wzrost cen prądu spowolnił do 13,1% r/r ze 142,4% r/r w grudniu). Minimalny efekt antyinflacyjny miała również aktualizacja wag w koszyku konsumpcyjnym. Skala dezinflacji zdecydowanie przewyższyła oczekiwania (kons.: 2,9% r/r). CNB w komentarzu do danych wskazał, że roczna inflacja była w styczniu o 0,7 pp niższa niż zakładała zimowa prognoza banku. Znacznie niższa była również inflacja bazowa. Mniejszy od prognoz był natomiast spadek cen żywności. W ujęciu miesięcznym poziom cen wzrósł w styczniu o 1,5%. Według CNB inflacja przez cały ten rok będzie zbliżona do celu 2%. Dane zwiększają prawdopodobieństwo, że pomimo tonowania przez CNB rynkowych oczekiwań skala obniżek stóp w tym roku może sięgnąć ok. 200pb.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

EUR/PL: W zimowej prognozie KE zrewidowano w dół szacunki PKB dla strefy euro, gdzie wzrost gospodarczy ma przyspieszyć (z 0,5% r/r w 2023) do 0,8% w 2024, w porównaniu z 1,2% we wcześniejszej prognozie. Spora była korekta w dół dla Niemiec (0,3% na 2024 z 0,8% w jesiennej projekcji) i Francji (do 0,9% z 1,2% w jesiennej edycji) Inflacja spowolni w tym roku z 5,4% do 2,7%, na taki sam wzrost cen konsumpcyjnych wskazują szacunki EBC. Komisja Europejska utrzymała prognozy wzrostu gospodarczego Polski w 2024 na poziomie 2,7% i w 2025 na poziomie 3,2%. Jednocześnie obniżono szacunek inflacji HICP w Polsce w 2024 do 5,2% i podniesiono prognozę na 2025, do 4,7%.

Reklama

 

EUR: Eksport ze strefy euro w grudniu 2023 obniżył się o 8,8% r/r i wyniósł 218,7 mld EUR, a import spadł o 18,7% r/r (do 201,9 mld EUR). W rezultacie strefa euro odnotowała 16,8 mld EUR nadwyżki w handlu towarami. W ujęciu płynnego roku nadwyżka utrzymuje się od października i stopniowo rośnie, w grudniu wyniosła 0,6% PKB. Tendencja ta powinna się utrzymać w kolejnych miesiącach.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Reklama

ROM: W grudniu produkcja sprzedana przemysłu spadła o 4% w ujęciu rocznym i o 15,7% m/m. W całym 2023 produkcja przemysłowa wzrosła w Rumunii o 0,7% r/r, w tym o 1,4% r/r w przetwórstwie przemysłowym. Spadek (o 14,3% r/r) odnotowało natomiast górnictwo.

 

POL: I.Dąbrowski (RPP) zwrócił uwagę, że realne stopy procentowe ex post stały się dodatnie.

 

EUR: Ch.Lagarde ostrzegła przed pochopnymi obniżkami stóp procentowych i zwróciła uwagę, że rosnące pensje stają się coraz bardziej znaczącym czynnikiem napędzającym inflację.

Reklama

 

USA: R.Bostic (Fed) wypowiedział się na temat obniżki stóp procentowych, mówiąc, że nie ma pośpiechu, ponieważ rynek pracy i gospodarka w USA są nadal silne, a inflacja nie jest jeszcze trwale zbliżona do celu inflacyjnego. Chociaż styczniowy wzrost inflacji może być wartością odstającą, podkreślił, że walka z inflacją nie jest jeszcze zakończona. R.Bostic wyraził również obawy co do wzrostu inflacji bazowej, która utrzymuje się powyżej 2%. Zaznaczył, że istnieje ryzyko gwałtownego wzrostu popytu, który może zniweczyć postępy w zakresie inflacji.

Czytaj więcej

Artykuły związane z obniżka stóp w strefie euro