Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

o co Spór Rafako i Tauron

Jest porozumienie Rafako z Tauron Wytwarzanie. Spółki po miesiącach negocjacji ustaliły warunki ugody. Akcje Rafako na początku wtorkowej sesji wystrzeliły w górę, ale potem kurs opadł. Pozytywne rozwiązanie sporu, jak widać, było już w cenie akcji. 

 

  • Spółka Rafako zawarła porozumienie z Tauron Wytwarzanie. 
  • Akcje Rafako na GPW poszybowały w górę podczas otwarcia wtorkowej sesji, ale potem kurs opadł. 
  • Rafako ma ambitne plany na przyszłość, chce odegrać kluczową rolę w polskim programie jądrowym. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Wyczekiwane porozumienie kończy spór? 

Reklama

Spółka Rafako poinformowała w komunikacie, że wraz ze spółką zależną E003B7 zawarła porozumienie należytego wykonania projektu Jaworzno, uwzględniające opinie gwarantów. Podpisana ugoda dotyczy nie tylko akceptacji ugody przez gwarantów, ale również zgody na wypłatę sumy 240 mln na rzecz Tauron Wytwarzanie ze środków własnych gwarantów. Ponadto zawarto w nim zobowiązanie do objęcia w sumie 150 mln akcji spółki wyemitowanych na podstawie uchwały NWZ z 17 kwietnia 2023 r. w zamian za wkład niepieniężny w formie wierzytelności gwarantów.  

Zobacz również: Spółka technologiczna z GPW z nową rekomendacją - analitycy prognozują historyczne szczyty kursu akcji

 

 

Notowania spółki Rafako na tle WIG20 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading View  

 

Reklama

Warto zwrócić uwagę, że kurs Rafako wrócił już w okolice z początku stycznia 2023 (1,60 zł). Czyli w okolice sprzed wybuchu sporu z Tauronem. Od 13 stycznia wycena producenta kotłów urosła o blisko 30%. Obecnie akcja Rafako warta jest około 1,50 zł.

 

Notowania Rafako od 13 stycznia 2023 na tle WIG20

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView

 

A jakie są komentarze giełdowych inwestorów odnośnie tej sytuacji?

Reklama

 

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr"><a href="https://twitter.com/hashtag/RAFAKO?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#RAFAKO</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/TAURON?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#TAURON</a> <a href="https://twitter.com/TauronPE?ref_src=twsrc%5Etfw">@TauronPE</a> <a href="https://twitter.com/spolka_RAFAKO?ref_src=twsrc%5Etfw">@spolka_RAFAKO</a><br>„Tauron otrzymał 240 mln złotych w związku z ugodą zawartą z Rafako”<br>Jak dla mnie koniec sporu daje szansę jednej spółce pokazać dobry wynik za 2Q2023, a drugiej oddech i szansę na nowe rozdanie w tym roku. Oby tylko RFK wyciągnęło wnioski <a href="https://t.co/C8LbFPDTUn">pic.twitter.com/C8LbFPDTUn</a></p>&mdash; Analizy giełdowe (@AnalizyD) <a href="https://twitter.com/AnalizyD/status/1650877222549372929?ref_src=twsrc%5Etfw">April 25, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

 

Spór Rafako z Tauron Wytwarzanie

Na początku 2023 r. Tauron Wydobycie wezwał Rafako do zapłaty kar umownych w wysokości 1,3 mld zł za wadliwe, zdaniem firmy energetycznej, wykonanie bloku Elektrowni Jaworzno. Jak informowaliśmy już kilka miesięcy temu, suma narzucona przez Tauron była wyższa niż wszystkie zyski Rafako, dlatego zarząd rozważał wnioskowanie o upadłość. 

Zdaniem Taurona spółka nie naprawiła należycie wszystkich zleconych usterek, nie wywiązując się tym samym z podpisanej umowy. Zarząd Rafako zarzucał natomiast firmie energetycznej spalanie węgla nieznanego pochodzenia, co miało przyczyniać się do licznych uszkodzeń. Prezes Radosław Domagalski-Łabędzki mówił wówczas o “wydaniu wyroku na Rafako przez polityków”.  

Zobacz również: Pierwsza europejska firma osiągnęła wartość rynkową 500 mld USD. Za ten wzrost odpowiedzialni są… Chińczycy

 

Reklama

Po tygodniach sporu udało się pod koniec marca podpisać umowę kończącą medialny spór  dotyczący bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Mediacje prowadzone były przed sądem polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Wejście w życie nowego porozumienia jest zastrzeżone określonymi warunkami zawieszającymi.  

Prezes Rafako, Radosław Domagalski-Łabędzki w kwietniowym wywiadzie dla Nowiny.pl mówił o planach spółki na odegranie kluczowej roli w programie jądrowym i transformacji energetycznej w Polsce. Zwracał również uwagę, że NABE (Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego) wkrótce skonsoliduje wszystkie aktywa węglowe, co pozwoli na efektywniejsze zarządzanie i szybszą modernizację. Po podpisaniu ugody spółka Rafako chciałaby się zająć modernizacją bloków węglowych o mocy 200 MW, część z nich należy do Tauronu. 

Zobacz również: Ta spółka z GPW zarabia krocie na kredytach frankowych, porozmawialiśmy z jej prezesem o planach na przyszłość 

Czytaj więcej

Artykuły związane z o co Spór Rafako i Tauron