Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

o co chodzi z aferą Kernel Holding

  • Dlaczego marzec 2024 będzie niezmiernie ważny dla Kernel Holding?
  • W jakim kierunku posuwa się afera Kernel Holding?
  • Kim jest Andrij Werewski kontrolujący Kernel Holding?

 

 

Marzec jawi się jako niezwykle ważny, jeśli chodzi o aferę Kernel Holding. Spółka zmierzy się w luksemburskich sądach ze swoimi akcjonariuszami mniejszościowymi. Trafiły do niej pozwy od grupy akcjonariuszy posiadających łącznie 1 210 430 akcji, co przekłada się na 0,4% udziału w kapitale. A 21 marca ma się odbyć WZA Kernel Holding, na którym jego główny udziałowiec Namsen Limited może zbliżyć się do progu 95%.

 

Zobacz również: Rafał Zaorski na Kanale Zero – czy Krzysztof Stanowski się rozmyślił?

Reklama

 

Marzec przyniesie sporo wydarzeń wokół Kernel Holding

O co chodzi w sprawie Kernela? W skrócie: Namsen Ltd., czyli największy akcjonariusz spółki, chce ją zdjąć z GPW. W połowie maja 2023 r. Kernel podał, że złożył do KNF wniosek o wyrażenie zgody na wycofanie akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW.

Latem 2023 roku Kernel przeprowadził emisję akcji z wyłączeniem prawa poboru, a następnie doszło do podwyższenia kapitału, a tym samym „rozwodnienia” akcjonariuszy mniejszościowych. GPW stwierdziła pod koniec stycznia 2024, że Kernel Holding naruszył zasadę 4.13 "Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021". W opinii Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego GPW, spółka naruszyła prawo wszystkich akcjonariuszy do równego traktowania, przeprowadzając emisję z wyłączeniem prawa poboru bez wystąpienia wszystkich przesłanek. Kernel Holding ocenił opinię Komitetu jako przedwczesną i niewystarczająco uzasadnioną.

Jeśli chodzi o pozwy, które się pojawiły, to pierwsze wezwanie dotyczy postępowania uproszczonego, w którym powód wnioskuje o tymczasowe zawieszenie decyzji podjętych przez Radę Dyrektorów Kernela w dniu 21 sierpnia 2023 r., dotyczących rozpoczęcia emisji akcji oraz dnia 1 września 2023 r. dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego w następstwie emisji akcji. Ponadto, powodowie dążą do zawieszenia działań Namsen Limited, w tym zawieszenia prawa głosu z akcji nabytych w ramach ostatniej emisji.

Wstępne posiedzenie luksemburskiego sądu dotyczące tego pozwu zaplanowane zostało na 18 marca 2024 r. Dlaczego sprawa będzie rozstrzygana przed luksemburskim sądem? Gdyż w tym kraju Kernel Holding jest formalnie zarejestrowany.

Reklama

 

Czytaj również: Wojna o zasoby - uran w centrum zmagań. Ceny eksplodowały

 

W innym pozwie, otrzymanym w październiku 2023 r., grupa akcjonariuszy kwestionuje działania spółki, i chce uznania przez sąd że działanie dyrektorów w sprawie zdjęcia jej z warszawskiego parkietu było sprzeczne z interesem spółki i brakowało mu potrzebnych uprawnień ze strony zarządu na posiedzeniu z 13 kwietnia 2023 r. Spółka znajduje się w procesie przygotowania pisemnych wniosków w tej sprawie.

„Naszym zdaniem liczba akcji spółki powinna wrócić do stanu sprzed emisji, czyli ok. 85 milionów oraz powinna zostać unieważniona uchwała rady dyrektorów ws. delistingu, a tym samym spółka powinna zostać na GPW z Namsenem posiadającym ok. 78% akcji” – stwierdził dr Rafał Rzeszotarski, reprezentujący grupę akcjonariuszy mniejszościowych Kernela, w rozmowie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (SII).

Co ważne, posiedzenie sądu zaplanowane na 18 marca odbędzie się tuż przed WZA Kernela 21 marca. Jeśli chodzi o projekty uchwał na WZA, to pojawia się w nich propozycja obniżenia kapitału zakładowego Kernela poprzez umorzenie 6 602 000 akcji będących własnością Etrecom Investments, a jeśli do tego by doszło, to udział Namsena wzrosłby z 92,29% do 94,37%. Tymczasem od progu 95% - zgodnie z polskim prawem – udziałowiec większościowy może „wycisnąć” pozostałych akcjonariuszy niejako pod przymusem.

Reklama

Jak więc widać, marzec 2024 przyniesie bardzo ważne wydarzenia w sprawie Kernel Holding. Wiadomo, polska Komisja Nadzoru Finansowego jest w kontakcie z luksemburską Komisją Nadzoru nad Sektorem Finansowym (Commission de Surveillance du Sector Financier, CSSF) w sprawie Kernel Holding.

 

Czytaj również: Gigantyczne przejęcie na rynku finansowym, Warren Buffett w tle

 

Akcjonariat Kernel Holding

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Kernel  Holding

Reklama

 

Wyniki finansowe Kernel Holding

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Kernel  Holding

 

Kim jest Andrij Werewski?

Kim właściwie jest Andrij Mychajłowycz Werewski, kontrolujący spółkę Namsen?

Reklama

Urodził się 25 lipca 1974 w Połtawie. Jest to ukraiński biznesmen, który liznął też polityki jako członek Partii Regionów, do której przywędrował z Bloku Julii Tymoszenko w 2010 roku. Był posłem Rady Najwyższej Ukrainy IV, V, VI i VII kadencji, a także członkiem Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Polityki Rolnej i Relacji Gruntowych.

Karierę zaczynał w 1993 roku w Połtawskiej Dyrekcji Obwodowej Chlib Ukrainy. W ciągu kilku lat awansował na prezesa firmy Soniasznyk. W 2004 roku stworzył Kernel – firmę która stała się liderem na ukraińskim rynku butelkowanego oleju słonecznikowego i oraz jednym z największych ukraińskich eksporterów zbóż.

Z wykształcenia Werewski jest inżynierem agronomii. W latach 1991-1992 studiował na Wydziale Sanitarno-Technicznym w Instytucie Inżynierii Budowlanej w Kijowie, a w 2000 roku ukończył Trinity College w Oksfordzie (kurs ekonomiki współczesnej).

Już w 2008 roku znalazł się na 31 miejscu w rankingu najbogatszych Ukraińców, z majątkiem około 0,7 mld USD. W 2013 roku szacowano jego majątek na 1,3 mld USD. Obecnie, Forbes niestety nie szacuje dokładnie jego majątku, ale Werewski na pewno jest w szerokim gronie najbogatszych na Ukrainie.

W 2011 roku „Parkiet” tak o nim pisał: „Bezwzględny oligarcha, wykorzystujący do walki z konkurentami polityczne koneksje, oportunista. […] Niechętni wypominają Werewskiemu, że w biznesie zaistniał dzięki wpływom ojca w lokalnej administracji, a na późniejszy sukces wpłynęła polityczna aktywność biznesmena.”

Reklama

Niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. Werewski ma żonę, dwóch synów i córkę. Unika mediów.

 

Zobacz także: Kim jest Tomasz Bardziłowski? Nowy prezes GPW może mieć problem z KNF

 

Notowania Kernel Holding na tle WIG - 5 lat

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 27.02.2024 r.: tabela walut

 

**************

Kursy walut NBP 28.02.2024 r.: kurs euro idzie na łeb...

 
 
Czytaj więcej

Artykuły związane z o co chodzi z aferą Kernel Holding