Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nowoczesne budownictwo

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lipcu o 3.3%r/r wobec wzrostu o 4.4%r/r w czerwcu. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost produkcji budowlano-montażowej o 6.8%r/r.

Wnioski:

Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej w lipcu ponownie wyhamowało,

mimo korzystniejszej zeszłorocznej bazy odniesienia w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dane okazały się też wyraźnie niższe od oczekiwań rynkowych. Biorąc pod uwagę fakt, że budownictwo w Polsce jest aktualnie w fazie zwiększonej aktywności, co wynika zarówno z rosnącego popytu w budownictwie mieszkaniowym, jak i infrastrukturalnym, lipcowy wynik jest prawdopodobnie tylko chwilowym pogorszeniem wyniku produkcji budowlano-montażowej. Wydaje się, że jeśli na przeszkodzie nie stanie IV fala pandemii (tj. jeśli nie okaże się ona jakimś negatywnym zaskoczeniem w porównaniu do poprzednich fal), to dynamika produkcji budowlano-montażowej ma szansę notować w kolejnych miesiącach br. wyraźnie wyższe poziomy niż opublikowany dzisiaj.

Z danych GUS wynika,

że w lipcu br. wzrosła r/r produkcja dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 17.1%) oraz zajmujących się budową budynków (o 5.7%). Zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej nastąpiło natomiast dla jednostek wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (o 5.9%). GUS podał także, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym w lipcu br. była na podobnym poziomie jak w analogicznym miesiącu poprzedniego roku, dla robót o charakterze remontowych odnotowano wzrost o 8.7% (w 2020 r. były to spadki, odpowiednio o 12.1% i 9.1%).

Podobnie jak w przemyśle,

drogę szybkiego wzrostu budownictwa mogą blokować czynniki podażowe (braki czy opóźnienia w dostawach materiałów), rosnące koszty (materiałów i pracownicze) oraz problemy z pozyskaniem pracowników. Budownictwo na całym świecie jest w tej chwili na mocno wznoszącej fali, dlatego wymienione wyżej problemy mogą być tym bardziej dotkliwe.

Czytaj więcej