Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania wibor

W jaki sposób liczony jest wskaźnik WIRON? Od kiedy zastąpi WIBOR? Jaka jest różnica między tymi wskaźnikami? Wyjaśniamy.

Przez lata wpływ na oprocentowanie kredytów miał WIBOR. Jednak nadchodzi kres jego panowania – zastąpiony on zostanie na przełomie 2024 i 2025 roku przez inny wskaźnik, WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Wyjaśniamy czym się różnią oba wskaźniki.

 

Co to jest WIRON

WIRON to wskaźnik referencyjny typu RFR (risk-free rate), czyli tak zwana stopa wolna od ryzyka. W latach 2023-24 będzie on funkcjonował równolegle z WIBOR-em, a potem obejmie samodzielne panowanie.

Reklama

WIRON jest liczony przez GPW Benchmark na podstawie transakcji depozytowych podmiotów przekazujących dane z instytucjami finansowymi i z dużymi przedsiębiorstwami. Pierwotnie nazywał się WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego). 27 września 2022 roku został wybrany przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. Wskaźników jako indeks, który będzie stanowił alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej i docelowo zastąpi WIBOR.

Od początku 2023 roku instytucje finansowe będą musiały dokonać konwersji na nowy wskaźnik WIRON istniejących umów i instrumentów, które opierają się o WIBOR. Od początku 2025 roku będą musiały opierać kredyty o WIRON.

Zobacz również: Cena benzyny na stacjach w Polsce od września stoi w miejscu, tymczasem w USA mocno spadła

 

Notowania WIBOR 3m – 5 lat

 

Źródło: Bankier.pl

Reklama

 

Różnice między WIBOR a WIRON

Jakie są różnice między WIRON-em a WIBOR-em? Wskaźniki te powstają na podstawie różnych danych oraz różnych metodologii liczenia. WIRON bazuje tylko na danych dotyczących jednodniowych transakcji depozytowych, czyli patrzy tylko w przeszłość, jednak bierze pod uwagę transakcje między wszystkimi typami instytucji, a nie tylko te na linii bank – bank (jak WIBOR).

Tutaj mamy odpowiedź dlatego WIBOR zostanie zastąpiony przez WIRON. WIBOR tak naprawdę nie odzwierciedla tego, co dzieje się na rynku, bo jest tak naprawdę tylko estymacją. WIBOR jest obliczany na podstawie „kaskady danych”, ale wynika bardziej z estymacji, niż z realnych warunków rynkowych.

Różnicą praktyczną, wynikającą z metod liczenia wskaźników, jest to, że WIRON jest niższy. Będzie tak niezależnie od tego, czy będzie trwał cykl podwyżek, czy obniżek stóp lub czy może stopy będą stabilne. Przy czym kredytobiorcy mogą nie odczuć tak bardzo obniżek stóp, które zapewne kiedyś nadejdą, jak gdyby odczuliby w przypadku obowiązywania WIBOR-u.

Zobacz również: Nadchodzi prawdziwa rewolucja w kredytach hipotecznych - ponad 95% umów kredytowych ulegnie zmianie

 

Reklama

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Wskaźniki mierzące stopę wolną od ryzyka coraz bardziej powszechne

Eksperci GPW Benchmark zwracają uwagę, że cały świat idzie w kierunku wskaźników umożliwiających pomiar stopy wolnej od ryzyka. Taką reformę przeprowadziły w ostatnich latach takie kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone, Szwajcaria.

Reklama

Kurs indeksu WIRON ustalany jest od poniedziałku do piątku w dni robocze, a publikowany jest o godz. 9:30. Od stycznia 2023 będzie publikowany z 4-godzinnym opóźnieniem. Notowania WIRON można śledzić na stronie GPW Benchmark.

Zobacz również: Legendarny inwestor gra na spadki kursu trzech wielkich amerykańskich spółek technologicznych

 

WIRON – statystyki

 

Źródło: GPW Benchmark

Czytaj więcej