Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania MOL

Do grona europejskich indeksów giełdowych, które w tym roku wyznaczyły nowe historyczne szczyty, dołączył kolejny, tym razem z parkietu naszego regionu. Mowa o indeksie BUX, skupiającym największe spółki notowane na węgierskiej giełdzie.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Węgierski indeks na historycznych szczytach

Reklama

Na piątkowej sesji indeks BUX, skupiający największe spółki notowane na węgierskiej giełdzie wyznaczył nowe historyczne szczyty na poziomie 57 175 pkt. Czołowy indeks węgierskiej giełdy od początku roku wzrósł o ponad 30%, ustępując jedynie tureckiemu indeksowi BIST 100, który zanotował stopę zwrotu niecałych 40%. Indeks giełdy w Budapeszcie zdeklasował wszystkie benchmarki giełdowe krajów UE, choć zawdzięcza on swoje wzrosty i wyznaczenie nowych historycznych szczytów przede wszystkim wzrostom czołowej spółki węgierskiego parkietu (OTP Bank), która m.in. jest beneficjentem bardzo wysokich stóp procentowych w kraju (choć notowaniom jej akcji daleko do ATH z 2021 roku).

Indeks BUX w ciągu roku wzrósł o 33%, na przestrzeni ostatnich 5 lat o 53%, a w ciągu 10 lat o ponad 215%.

Dla porównania, nasz WIG20 w wersji TR, uwzględniającej wypłaty dywidend (podobnie jak indeks BUX, który jest indeksem dochodowym), od początku roku wzrósł o 16%, w rok o 33%, natomiast w ciągu pięciu lat stracił na wartości 3,5%. Do szczytów notowań z października 2021 roku (4636 pkt.) brakuje mu ponad 15%. „Zwykłemu” WIG20 do szczytów z 2007 roku (3940,50 pkt.) brakuje - bagatela - prawie 94%.

Zobacz także: Notowania S&P500 i kurs złota we wrześniu – czy sezonowość istnieje i skąd się bierze?

  grafika numer 1 grafika numer 1

 

Indeks BUX obecnie składa się z piętnastu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Budapeszcie. Trzy czołowe komponenty odpowiadają za ponad 87% wagi całego portfela. Za 39,5% udziału w portfolio indeksu BUX odpowiada największy węgierski bank komercyjny OTP Group. Na drugim miejscu, z 25,6% udziałem w portfelu indeksowym, znalazł się koncern naftowy Magyar Olaj (MOL), notowany również na GPW w formie dual-listingu. Na trzecim miejscu, z udziałem ponad 22% wagi portfela indeksu BUX, znajduje się koncern farmaceutyczny Gedeon Richter. I trudno ukrywać fakt, że to właśnie przede wszystkim te trzy spółki stoją za wzrostami samego węgierskiego indeksu.

Reklama

OTP Bank od początku roku zanotował stopę zwrotu na poziomie niecałych 43% (62% w ciągu 12 miesięcy), a jego kapitalizacja rynkowa przekracza 4 bln forintów, czyli ponad 46,7 mld złotych. To dość zbliżona wycena do największego polskiego banku, jakim jest PKO BP (47,3 mld PLN).

MOL od początku roku odnotował wzrost o 5%, a jego kapitalizacja rynkowa przekracza 2,23 bln HUF, czyli 26 mld złotych.

Koncern farmaceutyczny Gedeon Richter od początku roku zanotował wzrost akcji o ponad 10%, a jego wycena rynkowa przekracza 1,7 bln forintów, czyli niecałe 20 mld PLN.

Zobacz także: Analitycy ostrzegają: inwestycje są w wieloletniej zapaści, a polska gospodarka jest coraz mniej konkurencyjna!

 

 

Czytaj więcej