Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania mag-7

 

  • Czemu inwestorzy zachwycają się spółkami Mag-7?
  • Dlaczego insiderzy wyprzedają akcje spółek Mag-7?
  • Jaki sygnał alarmowy pojawił się na akcjach Mag-7?

 

Zakład „long” na 7 największych amerykańskich spółkach to hit ostatnich miesięcy na Wall Street. Do tych walorów przyciąga inwestorów przede wszystkim optymizm związany ze sztuczną inteligencją (AI), który windował przede wszystkim wzrost cen akcji takich firm, takich jak Nvidia i Microsoft.

Jednak pojawiają się interesujące sygnały. Z jednej strony insiderzy wyprzedają akcje, a z drugiej shortów na akcjach Mag-7 jest jak na lekarstwo.

Reklama

Czy to znak ostrzegawczy?

 

Wszyscy grają longi na Mag-7

Analitycy biorący udział w ankiecie Bank of America są optymistycznie nastawieni do obniżek stóp procentowych i "miękkiego lądowania", a jednocześnie mają pewne obawy dotyczące inflacji i potencjalnego wpływu listopadowych wyborów w USA na giełdę.

Stawiają jednak konsekwentnie na "wspaniałą siódemkę". Aż 69% zarządzających funduszami hedgingowymi ma pozycję long na akcjach Mag-7. To stanowi najwyższą koncentrację wokół akcji od czasu, gdy ponad 70% miało longi na amerykańskie akcje technologiczne w październiku 2020 roku.

Mag-7 to Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA), Tesla (TSLA), Meta Platforms (META) i spółka macierzysta Google Alphabet (GOOGL). Wyceny tych spółek mocno rosną od 2 lat, wraz z innymi związanymi z trendem AI, takimi jak Super Micro Computer (SMCI) i Micron Technology (MU).

Reklama

Kilka dni temu Nvidia prześcignęła Microsoft, jeśli chodzi o kapitalizację, stając się największą spółką na świecie (3,1 bln USD). Obecnie kapitalizacja Mag-7 stanowi już około 32% kapitalizacji S&P 500.

 

Notowania Nvidia na tle Microsoft

Obraz zawierający tekst, linia, Wykres, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, linia, Wykres, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: TradingView

Reklama

 

Nikt nie gra szortów, a insiderzy sprzedają

Pojawia się naturalne pytanie: czy to już szczyt bańki? Wskaźniki ceny do zysków dla wszystkich akcji Magnificent 7 są powyżej S&P 500. Wszystkie spółki z Magnificent 7 są wyceniane przy wskaźnikach ceny do sprzedaży powyżej indeksu S&P 500, przy czym w przypadku spółki Nvidia wskaźnik ten jest ponad… czterdziestokrotnie wyższy.

Idąc dalej, konsensus prognoz analityków z Wall Street wskazuje na znaczny optymizm co do perspektyw wzrostu zysków firmy Nvidia. Wskaźniki rentowności większości spółek Magnificent 7 są imponujące, a lider – czyli Nvidia – przekształca prawie 60 centów z każdego dolara w zysk operacyjny i znajduje się na szczycie stawki wśród Magnificent 7 w tym zakresie.

Niedawno pojawiła się fala wyprzedaży akcji spółek z Wall Street, w tym spółek Mag-7, przez insiderów. Pisaliśmy o tym. Czy insiderzy czegoś się obawiają?

„Część transakcji insiderów była zaplanowana wcześniej, tak jak sprzedaż przez CEO Nvidii w ostatnim czasie i nie wynika z wyjścia z akcji po wyższym kursie” – uspokaja Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.

Reklama

Pojawia się jednak i inne interesujące zjawisko: widać rekordowo mało shortów na akcjach spółek Mag-7. To w zestawieniu z falą wyprzedaży insiderskich wygląda niepokojąco.

 

 

Zdaniem Kosteckiego nikła liczba szortów to prawdopodobnie pokłosie bardzo silnego trendu i ogromnego ryzyka wyrzucenia z pozycji. „Dodatkowo zarządzający obawiają się, że zbyt wiele osób ma pozycje długie i nie będzie komu dalej kupować” – wskazuje Kostecki.

Według Jarosława Jamki, niewielkie pozycje krótkie na spółkach Mag-7 mogą wynikać z faktu niechęci inwestorów do zajmowania krótkich pozycji na spółkach generalnie cały czas rosnących mocniej od szerokiego rynku. Jak wskazuje Jamka, tylko w tym roku Mag-7 jako całość wzrosły około 33%, podczas gdy S&P500 „jedynie" 14,6%. Licząc za ostatnie 5 lat, Mag-7 wzrosły o 565%, a S&P500 jedynie 87,3%.

Reklama

„Dodatkowo nie wiemy jaką dużą pozycję przeciwstawną mają inwestorzy, którzy postanowili sprzedać na krótko akcje spółek Mag-7. By mieć pełen obraz, należałoby znać wielkość pozycji krótkich i długich jednocześnie. Spółki Mag-7 mają nie tylko super stopy zwrotu, ale także wysokie udziały w głównych indeksach. Przykładowo obecnie w S&P500 jest to 32,4%, a w Nasdaq100 około 42,3%.

„Możliwe, że inwestorzy instytucjonalni mogą być niedoważeni w spółkach Mag-7. A co może się okazać istotne, to fakt, że tacy inwestorzy na koniec dnia mogą być pośrednio lub bezpośrednio benchmarkowani do spółek Mag-7. Jeżeli byliby niedoważeni, to tym bardziej nie są skłonni do zajmowania krótkich pozycji” – tłumaczy założyciel Jamka Global.

 

Zobacz również: Wtajemniczeni pozbywają się akcji. Czy to sygnał nadchodzącego krachu?

Czytaj więcej

Artykuły związane z notowania mag-7