Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nikkei 225 bloomberg

Wczoraj mieliśmy trzeci dzień wzrostów na rynkach europejskich, ignorując obawy z początku tygodnia dotyczące chińskiego rynku nieruchomości i dowody na to, że gospodarka spowalnia z powodu rosnących zakłóceń w łańcuchu dostaw. FTSE100 wypadł najgorzej, wycofując się ze swoich dziennych maksimów i kończąc sesję na ujemnym terytorium, co mogło być spowodowane gwałtownym wzrostem funta i rentownością obligacji skarbowych. Niemniej jednak rynki w Europie, a także w USA, kończą tydzień na plus, co jest niespodzianką po poniedziałkowych spadkach związanych z bankructwem Evergrande.

Giełdy amerykańskie notowały kolejną solidną sesję z S&P500 i Nasdaq kończącymi dzień powyżej swoich 50-dniowych MA. Atmosfera na rynkach azjatyckich była ciężka, gdyż minął termin spłaty zobowiązań w dolarach amerykańskich przez Evergrande. Nikkei 225 zakończył dzień na plusie, ponieważ Japonia nadrabiała zaległości po czwartkowym święcie,  podczas gdy chińskie władze trzeci dzień z rzędu zwiększały płynność.

Wzrost na rynkach akcji nastąpił pomimo gwałtownego wzrostu rentowności, w wyniku którego 10-letnie amerykańskie osiągnęły najwyższy poziom od trzech miesięcy, a brytyjskie 10-letnie obligacje zamknęły się na najwyższym poziomie od ponad 2 lat. Wzrost rentowności w Wielkiej Brytanii był szczególnie zauważalny po tym, jak Bank Anglii zasygnalizował zaniepokojenie rosnącą presją inflacyjną, mówiąc, że do końca roku prawdopodobnie przekroczy poziom 4% i że może być konieczne „umiarkowane zaostrzenie polityki pieniężnej” w niezbyt odległej przyszłości. Rynki przedstawiły oczekiwania na pierwszą podwyżkę stóp do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, co z kolei pomogło funtowi odbić z jednomiesięcznego minimum w stosunku do dolara amerykańskiego.

 

Reklama

 

Na dzisiejszym otwarciu Europy możemy spodziewać się niewielkich zmian

Główny nacisk zostanie położony na Niemcy i to nie tylko dlatego, że zbliża się koniec kadencji Angeli Merkel, ale także mają się pojawić wyniki najnowszego badania IFO, dla którego obniżono prognozy na ten rok. Wczorajsze wstępne indeksy PMI za wrzesień wskazywały na gwałtowne spowolnienie aktywności gospodarczej z poprzedniego miesiąca, ponieważ rosnące ceny energii oraz trudności w pozyskiwaniu części i materiałów wpłynęły zarówno na sektor produkcyjny, jak i usługowym.

EURUSD – odbił się od poziomu 1,1680 i powrócił powyżej 1,1700. Przebicie przez opór na 1,1760 otworzy drogę do 1,1840, a zejście poniżej 1,1650 będzie informować o potencjalnych spadkach do 1,1600/10 i dołków z listopada 2020 r.

GBPUSD – po silnej reakcji na 1,3600 powrócił do poziomu 1,3725. Musimy teraz zobaczyć ruch powyżej 1,3775, aby móc ponownie przetestować poziom 1,3900. Rozbicie wsparcia na 1,3600 może oznaczać spadek do 1,3400.

Reklama

EURGBP – spadł z 0,8610 do 0,8537 z nastawieniem do dalszego ruchu w kierunku dołków z tego miesiąca w okolicy 0,8500/10.

USDJPY – silne ruchy z ostatnich dwóch dni sugerują, że możemy zobaczyć wzrost powyżej 110,50 w kierunku poprzednich maksimów na 111,60, z możliwą korektą w okolicy 110,80. Wsparcie pozostaje w pobliżu 109.00.

 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – na kontraktach CFD na niemiecki indeks DAX przeważają pozycje spadkowe. Wartość pozycji krótkich stanowi 53% ogółu i posiada je obecnie 54% klientów aktywnych na tym rynku. W ostatnich godzinach doszło to sporych zmian – wartość pozycji spadła o 10, a ilość o 6 punktów procentowych.

EUR/USD – na głównej parze walutowej widoczne jest niezdecydowanie względem oczekiwań wobec euro i dolara. Ilościowo przeważają pozycje długie (60%), jednak pod względem wartości dominują zakładające umocnienie amerykańskiej waluty pozycje krótkie (68%)

Reklama

Dogecoin – na tej coraz popularniejszej kryptowalucie utrzymują się wzrostowe oczekiwania. Pozycje długie na kontraktach CFD na Dogecoina posiada 92% klientów i stanowią one 98% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie.

 

Niepewne otwarcie giełd w Europie, obawy o wpływ Evergrande pozostają - 1Niepewne otwarcie giełd w Europie, obawy o wpływ Evergrande pozostają - 1

 

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.
Czytaj więcej