Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

niezrealizowane zlecenia

Kolejny miesiąc spadków, ale z oznakami stabilizacji

Raport zwraca uwagę, że choć sektor wytwórczy w Polsce nadal zmaga się ze spadkami, tempo tych spadków nieco zwolniło w porównaniu do poprzednich miesięcy.

Spadły nowe zamówienia, produkcja, zaległości produkcyjne i zatrudnienie, ale wszystkie te wskaźniki uległy pewnej stabilizacji od lipca.

Warto podkreślić, że najnowszy odczyt wskaźnika był najwyższy od pięciu miesięcy i przewyższył średni trend dla obecnej sekwencji, która od maja 2022 roku utrzymuje się poniżej neutralnego progu 50,0.

 

>> zobacz też: Polscy giganci na rozdrożu. PGE i Tauron zaskakują, Comarch w kłopotach. Jak zacznie się wrzesień?

Reklama

 

Nowe zamówienia i produkcja nadal spadają

Pomimo pewnych oznak stabilizacji, popyt na polskie wyroby przemysłowe nadal się kurczył w sierpniu.

Nowe zamówienia spadły trzydziesty miesiąc z rzędu, co jest najdłuższym trendem spadkowym w historii badania. Chociaż tempo tego spadku było najwolniejsze od pięciu miesięcy, nadal pozostaje poniżej oczekiwań.

Sprzedaż eksportowa również odnotowała spadek, który trwa już trzydzieści miesięcy, a jego tempo było wyższe niż spadek całkowitych nowych zamówień.

Producenci zwracają uwagę na słabą koniunkturę w Europie, a szczególnie na rynku niemieckim, co ma istotny wpływ na wyniki eksportu.

 

Zmniejszenie produkcji i spadające zamówienia

Reklama

Polskie firmy z sektora wytwórczego zredukowały produkcję dwudziesty ósmy raz z rzędu, co stanowi rekordową sekwencję. Jednak, podobnie jak w przypadku nowych zamówień, tempo spadku zwolniło do najniższego poziomu od czterech miesięcy.

Zmniejszający się poziom niezrealizowanych zleceń oraz spadający portfel zamówień to kolejne wyzwania, z którymi mierzą się producenci.

Mimo tych negatywnych trendów, zapasy wyrobów gotowych wzrosły po raz pierwszy od pięciu miesięcy, co może sugerować, że firmy przygotowują się na możliwy wzrost popytu w najbliższych miesiącach.

Sektor wytwórczy w Polsce w sierpniu 2024 roku kontynuował trend spadkowy, ale z pewnymi oznakami stabilizacji. Mimo że rynek wciąż zmaga się z wyzwaniami, takimi jak słabnący popyt i trudności w eksporcie, pewne wskaźniki sugerują, że najgorsze może być za nami.

Przed sektorem jednak wciąż stoi wiele wyzwań, a dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od kondycji gospodarczej w Europie oraz zdolności polskich firm do adaptacji w trudnych warunkach rynkowych.

 

>> Czytaj też: Kluczowe wnioski z rynku emisji akcji Q2 2024. Eksperci przewidują co dalej dla GPW

Czytaj więcej

Artykuły związane z niezrealizowane zlecenia