Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nieruchomośc budowa

  • Francja, Belgia, Niemcy czy Szwecja: te kraje były daleko w tyle za nami
  • Polska była też trzecim w Europie krajem, gdzie na obywatela oddano najwięcej nieruchomości w 2023
  • Dlaczego przy tak wysokiej podaży ceny mieszkań tak mocno wzrosły?

 

Podaż mieszkań w Polsce najwyższa w Europie w ostatnich latach

Przyrost nowych mieszkań w Polsce w latach 2021-2023 wyniósł rocznie średnio blisko 1,5% w odniesieniu do łącznego zasobu nieruchomości. W Niemczech było to zaledwie 0,65%. We Francji niecały 1%, podobnie jak w Belgii.

Tylko cztery kraje w analizie ING przekroczyły próg 1%. Były to Szwecja (1,1%), Austria (1,15%), Irlandia (1,3%) oraz Polska, która była na czele z niecałym 1,5%.

“Na drugim końcu zakresu znajdują się Włochy i Hiszpania. W tych krajach tempo wzrostu liczby nowych domów jest niskie (około 0,3% rocznie)” - podkreślili eksperci z ING.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: ING

 

“Może to być spowodowane wieloma kwestiami, takimi jak długie procedury wydawania pozwoleń lub niedociągnięcia finansowe. Niemniej jednak, utrzymuje to lokalne rynki mieszkaniowe w Hiszpanii i we Włoszech na niskim poziomie” - dodali.

Dodajmy do tego fakt, że produkcja polskiego sektora budowlanego wzrosła o 8,2% w 2022 roku i 5,3% w 2023 roku w ujęciu rocznym, wynika z danych Eurostat przytoczonych przez ING. Z kolei na 2025 rok ING zapowiada wzrost o 2% rdr. Jednak w 2024 roku spodziewane jest spowolnienie o 5%, prognozuje ING.

 

Reklama

Wykres: Prognoza wzrostu produkcji sektora budowlanego w danym państwie Europy

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Eurostat, prognoza ING.

 

“Polska dodała największy odsetek nowych mieszkań do swoich zasobów mieszkaniowych w okresie 2021-23” - czytamy w analizie ING.

“Polskie zasoby mieszkaniowe rosły o prawie 1,5% rocznie. Irlandia i Austria również wykazały wysokie roczne stopy wzrostu liczby nowych domów w tym okresie. Te stosunkowo wysokie wskaźniki pozwalają lepiej radzić sobie z niedoborem mieszkań, ponieważ wysoki wskaźnik nowej podaży może zmniejszyć niedobory” - dodano.

Reklama

Zatem, eksperci zwracają uwagę, że niedobory mieszkań w Polsce są zmniejszane. Radzimy sobie z tym najlepiej w Europie. W takim razie, dlaczego ceny mieszkań w Polsce w ciągu ostatniego roku wzrastały najszybciej w Europie?

 

 

Przypomnijmy, że ceny transakcyjne sprzedaży nowych mieszkań w Polsce między I kwartałem 2024 roku a odpowiadającym okresem rok wcześniej wzrosły o 19%, wynika z danych NBP.

Inne dane pokazują, że w Polsce w 2023 roku oddano ponad 220 tys. mieszkań (Deloitte). W przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest to 5,68 nieruchomości. To trzeci najwyższy wynik w Europie, oszacowało Deloitte.

 

Reklama

Wskaźnik liczby oddanych mieszkań na 1000 mieszkańców w 2023 roku

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Deloitte. Kolor zielony to liczba mieszkań oddanych do użytku na 1000 mieszkańców. Kolor niebieski to łączna liczba oddanych mieszkań w tys. sztuk
 

Czytaj więcej

Artykuły związane z nieruchomośc budowa