Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

neonet problemy

Neonet złożył dwa wnioski - jeden dotyczący restrukturyzacji i drugi dot. upadłości. Sieć działa w Polsce od 2 dekad i liczy łącznie 300 placówek handlowych. Co ciekawe, w ostatnich dniach listopada informowano o otwarciu nowej placówki. 

 

  • Z nieoficjalnych informacji wynika, że Neonet rozważa restrukturyzację. 
  • Polska sieć koncentrowała się na rozwoju w parkach handlowych. 
  • W sieci pojawiają się informacje sugerujące opóźnienia w realizacji lub anulację zamówień. 

 

Reklama

 

Upadłość czy restrukturyzacja Neonet? Przyjęto wniosek 

Portal Bankier.pl przekazał, że Sąd Rejonowy we Wrocławiu wpisał do repertorium Krajowego Rejestru Zadłużonych wniosek o ogłoszenie upadłości sieci Neonet. Według nieoficjalnych informacji, w planach może być restrukturyzacja. 

Spółka opublikowała w tej sprawie oświadczenie:

"Decyzja o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego jest odpowiedzią na problemy płynnościowe Spółki. Na tę sytuację wpłynęło kilka czynników, w tym niezależnych od Spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT. Dostrzegając istniejące zagrożenia oraz działając w trosce o bezpieczeństwo i ciągłość zakupów realizowanych przez Klientów, Zarząd NEONET jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne stanowi odpowiednią formę uzdrowienia zaistniałej sytuacji.

 W toku trwającego procesu restrukturyzacji, żaden Klient sieci NEONET nie odczuje trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online. Podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż, a wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, Klienci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Na dotychczasowych zasadach będziemy realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową" - przekazano. 

 

Zobacz również: Tajemniczy miliarder może mieć stacje benzynowe. Walczy o rentowność swojego biznesu

Reklama

 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości/KRZ

 

Wyjaśniono również, dlaczego złożono dwa wnioski.

Reklama

"Jednocześnie Zarząd Spółki NEONET S.A. zdecydowanie podkreśla, że złożona w dniu 27 listopada 2023 sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku. Zarząd Spółki NEONET S.A. jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności.

 Zarząd Spółki NEONET S.A. informuje także, iż w dniu 28 listopada 2023 roku, złożony został także wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między Spółką, a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli Spółki, Zarząd NEONET S.A. podjął decyzję o złożeniu obu wniosków.

 Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego jest rozpoznawany w pierwszej kolejności, co dobitnie pokazuje wolę Spółki do jak najszybszego i skutecznego rozwiązania aktualnych trudności" - uwzględniono w komunikacie. 

Neonet jest polską siecią sklepów elektronicznych, która została założona w 2003 r. we Wrocławiu. Lata funkcjonowania na rynku sprawiły, że obecnie w skład firmy wchodzi 300 placówek. Najwięksi konkurenci to MediaExpert, MediaMarkt czy RTV Euro AGD. To głównie w obrębie czterech marek skupia się cała branża w sektorze detalicznym w Polsce.

Od pewnego czasu spółka prowadziła intensywne działania relokacyjne i remodelingowe w obrębie sieci. Informacja o wpisie do KRZ była sporym zaskoczeniem, gdyż Neonet za pośrednictwem biura prasowego na bieżąco informował o działaniach sugerujących rozwój firmy. Zaskakujący może być również fakt, że pod koniec listopada otworzono kolejny sklep w Pasażu Kępińskim w Kępnie, co sygnalizowano w mediach.

Reklama

 

Zobacz również: Nowe rekomendacje dla spółek GPW - listopad 2023. Które akcje kupić, żeby zarobić

 

Co dalej z siecią sklepów elektronicznych?

W czerwcowym wywiadzie Andrzej Czarnecki, dyrektor rozwoju, przyznał, że Neonet koncentruje się na rozwoju w mniejszych parkach handlowych, mierząc się z rosnącymi kosztami utrzymania i konkurencją. 

Czarnecki w rozmowie z Retailnet wyjaśnił, że strategia opiera się na otwieraniu 20-25 sklepów rocznie. Dodał, że w ramach działań relokacyjnych sklepy przenoszone są do mniejszych miast o większym potencjalne biznesowym. Zwracał również uwagę, że najbardziej atrakcyjną formą komercyjną na rynku jest park handlowy. Z perspektywy deweloperów to projekt o stosunkowo niewielkiej skali, cieszący się dużym zainteresowaniem pośród funduszy inwestycyjnych. Dla najemców to szansa na rozwój sieci bez udziału galerii handlowych. Te zazwyczaj są dużo większe, lecz ulokowanie placówki w nich wiąże się z ogromnymi kosztami.  

Od jakiegoś czasu niektórzy klienci informowani są o braku możliwości zrealizowania zamówień. 

Reklama

 

Zobacz również: Fatalne wyniki spółki z GPW. Czy uratują kurs akcji po przecenie o ponad 60%?

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z neonet problemy