Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NBP 2023

W zaprezentowanym wczoraj projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok pojawiła się informacja na temat szacunkowej wpłaty, jaką Narodowy Bank Polski w 2024 roku zasili państwową kasę, po poniesieniu rekordowej straty w zeszłym roku.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

NBP znów zasili budżet państwa

Zgodnie z przedstawionym w czwartek projektem budżetu Polski na 2024 rok, Narodowy Bank Polski w przyszłym roku wpłaci do państwowej kasy 6 mld złotych. Będzie to wpłata z zysku osiągniętego przez bank centralny w 2023 roku, wynikającą wprost z ustawy o NBP. Mówi ona o tym, że 95% zysku osiągniętego przez Narodowy Bank Polski musi trafić w kolejnym roku do budżetu państwa.

Oczywiście, ostateczny wynik NBP za wciąż trwający 2023 rok nie jest jednak znany, a kwota 6 mld złotych jest szacunkowa.

Najwyższa w historii wpłata do budżetu z zysku osiągniętego przez Narodowy Bank Polski miała miejsce w 2022 roku, kiedy NBP przekazał ponad 10,425 mld złotych z zysku osiągniętego w poprzednim roku. Pozostałe 5% zysku (niecałe 550 mln złotych) zostało przekazane do funduszu rezerwowego NBP.

W tym roku Narodowy Bank Polski nie wsparł finansowo budżetu państwa, ponieważ 2022 rok zamknął na minusie. I to nie byle jakim, bo po rekordowym zysku w 2021 roku, w kolejnym roku NBP poniósł najwyższą stratę w swojej historii.

Reklama

Wyniosła ona dokładnie 16 943 670 700 złotych, co było jednocześnie trzecim we współczesnej historii NBP (po 2000 roku) rokiem zakończonym na minusie.

Aby zrozumieć skąd tak duża strata NBP w zeszłym roku, trzeba wiedzieć co wpływa na rachunek zysków i strat banku centralnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polski złoty z flagą Ukrainy - NBP wprowadzi do obiegu nową monetę

 

W 2022 roku stopy procentowe w Polsce poszły w górę łącznie aż osiem razy (ostatnia podwyżka we wrześniu), rosnąć z poziomu 1,75 do obecnych 6,75% stopy referencyjnej. Do ujemnego wyniku Narodowego Banku Polskiego przyczyniły się również kursy walut, a konkretnie relatywna słabość polskiego złotego, szczególnie w stosunku do dolara - w całym 2022 roku dolar umocnił się w stosunku do polskiego złotego o 7,85%, rosnąc z poziomu 4,05 na początku stycznia do ponad 4,38 na koniec grudnia. Warto również przypomnieć, że dolar pod koniec września ubiegłego roku przekroczył symboliczną granicę 5 PLN.

Banki centralne, w tym NBP, mają w swoim bilansie papiery dłużne, w tym głównie obligacje skarbowe swojego kraju. Rosnące stopy procentowe mają zaś negatywny wpływ na notowania obligacji skarbowych.

Reklama

Trzeba mieć również świadomość tego, że jest ti niezrealizowana strata, która widnieje w bilansie banku centralnego. Narodowy Bank Polski wciąż bowiem trzyma w swoim portfelu obligacje skarbowe, które w zeszłym roku mocno straciły na wartości i nic nie wskazuje na to, by miał je sprzedawać. Jeżeli NBP będzie trzymał papiery do terminu ich wykupu, to otrzyma za nie od Skarbu Państwa nominalną kwotę ich zakupu, czyli nie poniesie rzeczywistej straty.

Mówienie więc, że NBP w zeszłym roku realnie stracił niemal 17 mld PLN jest mylące. 

W ciągu ostatnich 10 lat NBP wpłacił do budżetu państwa łącznie niemal 50 mld PLN.

Sam projekt budżetu Polski na przyszły rok zakłada wpływy na poziomie 683,6 mld złotych, choć rząd nie podał jeszcze informacji na temat planowanych wydatków i deficytu (ma on wynieść w 2024 roku ok. 165 mld złotych).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Był rekordowy zysk, a teraz rekordowa strata, w tym również na giełdzie. NBP pokazało wyniki finansowe

Czytaj więcej

Artykuły związane z NBP 2023