Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

narodowy bank niemiec

Zgodne z oczekiwaniami dane o inflacji w USA osłabiły obawy części uczestników rynku, że FOMC znacznie przyspieszy normalizowanie polityki pieniężnej. Sprzyjało to rynkom akcji, a jednocześnie wzmocniło Treasuries (spadek rentowności). Na rynkach nadal panuje przy tym podwyższona niepewność związana z Omikronem. Ze wstępnych badań wynika, że jest on bardziej zakaźny, ale mniej zjadliwy. Ze względu na wyższą zaraźliwość trudno przesądzać o skali zagrożenia przeciążeniem systemów ochrony zdrowia.

Czwarta fala w Polsce przestaje przybierać na sile - ostatnie 3 dni pokazały spadek liczby nowych potwierdzonych zakażeń w ujęciu t/t, poniżej 1 spadł szacowany przez nas współczynnik reprodukcji wirusa. Złoty zakończył tydzień nieznacznym osłabieniem ze wzrostem EURPLN w okolice 4,62. Rentowności krajowych obligacji (poza krótszym końcem) nieznacznie wzrosły.

Ten tydzień będzie stać pod znakiem banków centralnych

Krajowa RPP może już spokojnie przygotowywać się do świąt, ale w głównych bankach centralnych na świecie najbliższe dni będą bardzo pracowite. Kluczowe dla globalnego rynku będą posiedzenia Fed (śr.) oraz EBC (cz.). W obu przypadkach trwa już powolne wycofywanie się z pandemicznego wsparcia dla gospodarki, ale widać wyraźne zróżnicowanie tempa, co ma poważne implikacje dla rynków. Ten tydzień powinien potwierdzić, że proces normalizacji polityki pieniężnej będzie w USA znacznie szybszy niż w strefie euro. Liczne głosy z FOMC wskazują, że tempo ograniczania programu skupu aktywów w USA zostanie w tym tygodniu przyspieszone, czemu sprzyjają najwyższa od prawie 40 lat i już nie „przejściowa” inflacja oraz napięcia, które pojawiły się na rynku pracy zanim poziom zatrudnienia powrócił do stanu sprzed pandemii. Ciekawy będzie wykres (dot plot) pokazujący prognozowaną przez członków FOMC ścieżkę stóp, który może pokazać przesunięcie oczekiwań na podwyżki stóp (pierwszego ruchu oczekujemy w połowie 2022). W przypadku EBC grudzień był wymieniany jako moment refleksji nad przyszłością polityki pieniężnej po zakończeniu nadzwyczajnego programu PEPP. Nie można wykluczyć, że w związku ze wzrostem niepewności pandemicznej ostateczne decyzje zostaną przesunięte na początek 2022. Program PEPP prawdopodobnie zakończy się w marcu 2022, a po jego zakończeniu możliwe jest rozszerzenie standardowego APP. Podwyżki stóp w strefie euro są jednak odległą przyszłością – w EBC nadal przeważa ocena, że podwyższona inflacja to przejściowe zjawisko, a wiarę tę uzasadnia mniej zaawansowane ożywienie w gospodarce w momencie pojawienia się globalnych ograniczeń podażowych.

W tym tygodniu w centrum uwagi: Węgry zacieśniają politykę pieniężną; bilans płatniczy za październik Polski; Szwecja zmieni parametry polityki pieniężnej? - 1W tym tygodniu w centrum uwagi: Węgry zacieśniają politykę pieniężną; bilans płatniczy za październik Polski; Szwecja zmieni parametry polityki pieniężnej? - 1

Jeszcze dalej od normalizacji jest SNB, który w czwartek prawdopodobnie nie zmieni parametrów polityki pieniężnej

Inflacja w Szwajcarii (jak wszędzie) przyspieszyła w ostatnich miesiącach, ale wynosi tylko 1,5% r/r (choć na szwajcarskie warunki jest to dość wysoki poziom). Pojawienie się wariantu Omikron zdecydowanie zmniejszyło prawdopodobieństwo, że Bank Anglii podniesie stopy procentowe na posiedzeniu w czwartek – konsensus wskazuje na stabilizację na poziomie 0,1%. Sytuacja pandemiczna prawdopodobnie nie powstrzyma Norges Banku przed zapowiadaną podwyżką stóp procentowych o 25pb do 0,5% (cz.).

Reklama

Węgierski bank centralny prawdopodobnie będzie kontynuował stopniowe zacieśnianie i podwyższy we wtorek stopę referencyjną o 30pb do 2,4%

Poziom ten i tak będzie poniżej stopy depozytowej oferowanej na tygodniowych przetargach, która w ubiegłym tygodniu wynosiła już 3,3%.

Spośród licznych danych z rynków bazowych warto zwrócić uwagę na wstępne PMI ze strefy euro i USA za grudzień (cz.), szczególnie w kontekście ewentualnego złagodzenia dotkliwości ograniczeń podażowych

Indeksy koniunktury dla Niemiec (PMI oraz Ifo w pt.) będą ciekawe w kontekście widocznego spowolnienia w sektorze wytwórczym w związku z pogorszeniem koniunktury w Chinach. Dane z gospodarki realnej w USA (śr. i cz.) prawdopodobnie potwierdzą wysoki poziom aktywności w listopadzie.

W kraju poznamy bilans płatniczy za październik (wt.), który po raz pierwszy od 2 lat może pokazać rachunek bieżący bez nadwyżki w ujęciu 12-mies

W danych będziemy szukać potwierdzenia widocznego we wrześniu pogorszenia salda dochodów pierwotnych. Pełne dane inflacyjne za listopad (śr.) prawdopodobnie potwierdzą wzrost CPI na poziomie 7,7% r/r (vs 6,8% w paź.) przy inflacji bazowej 4,6-4,7% r/r (vs 4,5% r/r miesiąc wcześniej). Ciekawostką w tym danych może być spektakularny wzrost kosztów opału. Dane z rynku pracy za listopad (pt.) pokażą wg naszej prognozy przyspieszenie wzrostu płac do 9,2% r/r z 8,4% r/r miesiąc wcześniej (lekkie wyhamowanie płac w październiku było prawdopodobnie przejściowe).

Czytaj więcej

Artykuły związane z narodowy bank niemiec