Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nakłady inwestycyjne przyklad

Opublikowany Biuletyn Statysyczny GUS pozwolił nam wgłębić się nieco bardziej w temat nakładów inwestycyjnych firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników w II kwartale tego roku. Biorąc pod uwagę wyłącznie dane o nakładach, można by się spodziewać całkiem przyzwoitego (okolice 8-10% r/r w cenach stałych) wyniku inwestycji z rachunków narodowych (czyli z publikacji PKB, ta pod koniec sierpnia).

 

Na początek małe usystematyzowanie. W tym komentarzu piszemy o nakładach inwestycyjnych, które są tylko jedną ze składowych inwestycji ogółem (czyli nakładów brutto na środki trwałe z PKB). Na pytanie jak dużą, odpowiada wykres poniżej (uwaga: udziały mogą być różne w zależności od analizowanego kwartału, stąd średnia z 10 lat).

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 1Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 1

 

Reklama

To jednak na razie jedyne składowe inwestycji, które znamy. Co więcej, dotychczas dość dobrze odwzorowywały one dynamikę całych inwestycji z PKB. W cenach bieżących (od tej pory będziemy posługiwali się tylko danymi w cenach bieżących) nakłady inwestycyjne wzrosły o 18% r/r w II kwartale 2022.

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 2Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 2

 

Najsilniejszy wzrost (28,5% r/r) odnotowano w przypadku nakładów na budynki i budowle. Dobry wynik jest spójny z miesięcznymi danymi z produkcji budowlano-montażowej (średnia dynamika r/r w cenach bieżących z kategorii budowa budynków i budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej to 26% r/r, główną rolę odgrywają tu jednak wysokie ceny, średnia w cenach stałych to ok. 13% r/r). Dobrze radziły sobie też pozostałe kategorie - nakłady na środki transportu były (w dynamice) na podobnym poziomie co kwartał wcześniej, ale to wciąż spora dynamika. Nakłady na maszyny i urządzenia poszły w górę, w ujęciu rocznym.

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 3Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 3

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 4Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 4

Reklama

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 5Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 5

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 6Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 6

 

Patrząc na te dane warto pamiętać, że to w dużej mierze lusterko wsteczne. Oddane inwestycje były wynikiem długotrwałego procesu, zapoczątkowanego wiele kwartałów wcześniej (time-to-build, pozdrawiamy panów Kydlanda i Prescotta, ale boimy się że mogą nas nie czytać). Był to okres dużo niższych stóp procentowych i "wychodzenia" z okołopandemicznej niepewności (i przed niepewnością wojenną). Zarazem zeszły rok był czasem ciągłych problemów w łańcuchach dostaw i nadwyżkowego popytu, które to czynniki mogły skłaniać do większej skali inwestycji (firmy nie były w stanie realizować całości zamówień -> inwestowały by zwiększyć możliwości produkcyjne). Perspektywy przed inwestycjami rysują się dużo gorzej, o czym piszemy niżej.

Popatrzmy jednak jeszcze trochę wstecz, czyli na wyniki II kwartału w podziale na inwestujący podmiot. Tu bez większych niespodzianek. W ujęciu odsezonowanym lekki spadek widać wyłącznie w transporcie. Biorąc pod uwagę kroczącą sumę z 4 kwartałów, spadki widzimy za to w budownictwie (ale to kwestia słabszych poprzednich kwartałów). Wiele "ciekawego" tu nie ma.

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 7Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 7

Reklama

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 8Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 8

 

Perspektywy na kolejne kwartały łagodnie mówiąc nie są różowe. Liczba rozpoczętych inwestycji drastycznie spadła. Oczywiście nie jest to zmienna, która jeden do jednego odzwierciedla skalę planowanych inwestycji. Możliwe jest przesunięcie z wielu małych projektów inwestycyjnych do kilku, ale za to zdecydowanie większych projektów inwestycyjnych. Taką możliwość sugerują też dane o wartości kosztorysowej rozpoczętych inwestycji (sporo w górę). Tu jednak należy pamiętać też o pokaźnym wzroście cen w tej kategorii. Prawda pewnie leży gdzieś po środku.

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 9Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 9

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 10Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 10

 

Reklama

Na problemy z wysokimi cenami, które wpływały na ograniczanie aktywności inwestycyjnej, wskazywały też firmy w Szybkim Monitoringu NBP. To kolejne źródło, które sugeruje nadchodzące problemy inwestycji. Sugeruje to też makroekonomiczne otoczenie - wysokie stopy procentowe i słabe perspektywy wzrostu (zarówno krajowe jak i globalne) również nie sprzyjają.

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 11Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 11

Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 12Polska: Nakłady inwestycyjne na spory plus - 12

Źródło: Szybki Monitoring NBP, lipiec 2022 (www.nbp.pl/publikacje/koniunktura/raport_3_kw_2022.pdf

Czytaj więcej

Artykuły związane z nakłady inwestycyjne przyklad