Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nakłady inwestycyjne i źródła finansowania biznes plan

Nakłady inwestycyjne w cenach stałych wzrosły w 2Q br. o 7,1% r/r po wzroście o 4,3% r/r w 1Q 2022. Był to najszybszy wzrost r/r od wybuchu pandemii COVID-19 i okazał się nieznacznie lepszy od naszych oczekiwań sformułowanych pod koniec czerwca. Należy jednak zauważyć, że w odniesieniu do 1Q 2022 popyt inwestycyjny obniżył się o 6,8% kw/kw, w największym stopniu za sprawą mniejszych wydatków na maszyny i urządzenia. Dane te w naszej ocenie odzwierciedlają wzrost niepewności i inflacji wynikający z wybuchu wojny na Ukrainie (wzrost cen dóbr kapitałowych zarówno w Polsce jak i w strefie euro znacząco przyspieszył w ostatnich miesiącach).

Analitycy Millennium: perspektywy inwestycji pozostają pesymistyczne - 1Analitycy Millennium: perspektywy inwestycji pozostają pesymistyczne - 1

Obecnie w naszym podstawowym scenariuszu makroekonomicznym zakładamy wzrost nakładów inwestycyjnych w 2022 r. o 4,5% oraz nieznaczny spadek w 2023 r. Pesymistyczne oczekiwania dla nachodzących kwartałów wynikają z szeregu czynników. Obejmują one wzrost niepewności dotyczący perspektyw popytu z kraju i zagranicy, inflacji, w tym cen dóbr kapitałowych i energii elektrycznej, dostępności nośników energii oraz wysokich nominalnych stóp procentowych.

Analitycy Millennium: perspektywy inwestycji pozostają pesymistyczne - 2Analitycy Millennium: perspektywy inwestycji pozostają pesymistyczne - 2

Do niskich prognoz przyczynia się także brak środków europejskich z Krajowego Planu Odbudowy, a wpływ ten tylko w niewielkim stopniu załagodzi planowane przez rząd prefinansowanie części wydatków inwestycyjnych założonych w ramach programu. Ponadto oczekiwania dla budownictwa mieszkaniowego, a także odnowy parku maszynowego nie przedstawiają się korzystnie. Wykorzystanie zdolności wytwórczych w przemyśle (choć nadal wysokie) zaczęło obniżać się, a ceny dóbr kapitałowych systematycznie rosną, pomimo sygnałów poprawiającej się stopniowo sytuacji w globalnych łańcuchach dostaw.

Reklama

Analitycy Millennium: perspektywy inwestycji pozostają pesymistyczne - 3Analitycy Millennium: perspektywy inwestycji pozostają pesymistyczne - 3

Prognoza na 2023 r. została przez nas obniżona względem czerwca, z powodu odwlekającej się perspektywy napływu środków z KPO, większej niepewności dotyczącej inflacji i dostępności nośników energii oraz słabszych oczekiwań dla popytu. Pod względem inwestycji polska gospodarka wyróżnia się negatywnie w Unii Europejskiej.

Słabość ta jest jednym z czynników odpowiedzialnych za nierównowagi w gospodarce i nie widać w najbliższych latach perspektyw na odwrócenie tej tendencji. Kryzys energetyczny w Europie stwarza szanse na zwiększenie wydatków na poprawę efektywności energetycznej, aczkolwiek nie spodziewamy się, aby czynnik ten odmienił zasadniczo perspektywy inwestycji w Polsce.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z nakłady inwestycyjne i źródła finansowania biznes plan