Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najwyższa cena srebra w historii

Na rynku surowców dzieje się naprawdę sporo. Odbicie obserwowane jest w przypadku wszystkich metali, ale najmocniej widoczne na srebrze. Rynek oczekuje danych dotyczących chińskiego ożywienia gospodarczego.

 

  • Srebro zaliczyło mocne odbicie w trakcie sesji azjatyckiej. 
  • Inwestorzy zwiększyli swoje pozycje na XAG/USD.
  • Podaż srebra praktycznie nie ulega zmianie od 2015 r., co w przyszłości będzie wywierać spory wpływ na poziom cen.

 

Srebro znacząco zyskało w czasie azjatyckiej sesji 

Silna reakcja dolara amerykańskiego oraz wzrost w zakresie rentowności amerykańskich skutkowały sporym “zamieszaniem” na rynku surowców. Podczas czwartkowej sesji obserwowaliśmy silną reakcję cynku na niskie stany magazynowe. Najmocniej wzrosło jednak srebro. 

Reklama

Jak wskazują analitycy XTB w komentarzu rynkowym, w przypadku rosnących cen srebra nie jest wykluczone, że inwestorzy azjatyccy zwiększyli swoje pozycje w metalu. To prawdopodobnie traderzy z Singapuru, których działania były widoczne dziś nad ranem. 

 

Zobacz również: Banki bardziej zyskowne, niż kiedykolwiek - wyjaśniamy dlaczego

 

 

To trudny rok dla metali - czy srebro czeka odbicie?

Reklama

Po gwałtownej wyprzedaży w 2022 r. ceny metali odbiły następnie w 2023 r. Ceny złota i srebra ponownie spadły w maju i od tego czasu silnie podlegają fluktuacjom rynkowym. Rezultaty wydają się jednak stłumione w przypadku srebra, a wszystko za sprawą rozczarowujących danych dotyczących ożywienia gospodarczego na świecie. 

Przez większość 2023 r. ceny srebra kształtowały się na poziomie 22-25 USD. Warto przypomnieć, że kurs XAG/USD śledzi relację metalu do dolara amerykańskiego, co oznacza odwrotną korelację z siłą lub słabością waluty.

 

Zobacz również: Cena tego metalu w 2024 roku dynamicznie wzrośnie! Hossa jest za rogiem

 

 

Srebro - CFD YTD

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

  

Srebro jest metalem przemysłowym, a to oznacza, że jego notowania są zależne od kondycji gospodarki. Jak widać, duży wpływ na kurs mają notowania w Azji, a w szczególności popyt przemysłowy w Chinach.  

Jak wskazuje, Abdullah Sarwar analityk Investig Cube, srebro w tym roku jest “trudnym orzechem do zgryzienia”, jeśli chodzi o prognozy, a wszystko za sprawą dużej zmienności gospodarczej. 

Reklama

 

Zobacz również: Dwa czynniki mogą przesądzić o skokowym wzroście ceny tego metalu!

 

Kiedy nastąpi większe odbicie na rynku surowców? 

Komentując sytuację na rynku srebra, Ole Hansen, dyrektor ds. strategii surowcowej Saxo Banku powiedział, że metale mają sporą szansę na odbicie już w przyszłym roku. Ma być ono wspierane lepszymi prognozami gospodarczymi. 

Myślę, że osiągniemy nowy rekord, ale dopiero po potwierdzeniu szczytowych poziomów stóp procentowych przez banki centralne. Kilka następnych spotkań prawdopodobnie da nam cenne podpowiedzi. Uważam, że jesteśmy bardzo blisko końca cyklu podwyżek” - powiedział Hansen w wywiadzie dla FXMAG. 

W prognozowaniu kolejnych posunięć warto obserwować również wykres XAU/USD i XAG/USD. Historyczne konotacje jasno wskazują, że kurs srebra często “podąża” drogą złota. 

Reklama

 

Notowania XAU/USD i XAG/USD - 5 lat

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView 

 

W kolejnych latach na znaczeniu będzie zyskiwać transformacja energetyczna. To dobra informacja dla inwestorów skupionych na rynku surowców. Rzeczywisty popyt na srebro może znacznie przewyższyć podaż, a wszystko za sprawą dynamicznie rozwijającej się branży fotowoltaicznej. Nawet obecnie zużywa się więcej kruszcu, niż jest wydobywane. Podaż praktycznie nie ulega zmianom od 2015 r. Niskie ceny srebra uniemożliwiają zwiększenie produkcji w skali krótko- czy średnioterminowej, co odbije się przede wszystkim na cenach. 

Reklama

 

Zobacz również: Cena tego metalu ruszy na historyczne maksima, to tylko kwestia czasu

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Najwyższa cena srebra w historii