Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

największe polskie firmy spożywcze

W okresie roku trwającej pandemii (2q20-1q21) sytuacja firm spożywczych nie pogorszyła się. Przychody firm dużych* wzrosły o 1,6% r/r, zysk zwiększył się o 14,5% r/r.

W 1q21, mimo restrykcji i zmniejszonego popytu w HoReCa (trzecia fala zachorowań), firmy radziły sobie zdecydowanie lepiej niż na początku pandemii. Przychody branży spożywczej wzrosły o 3,7% r/r, a wynik finansowy zwiększył się o 14,8% r/r. Wpływ na poprawę sytuacji firm w 1q21 miała lepsza sytuacja w branżach PKD 10.11 (Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu), PKD 10.13 (Produkcja wyrobów z mięsa) oraz PKD 10.2 (przetwórstwo ryb). Producenci mięsa czerwonego i przetworów mięsnych w dalszym ciągu korzystali z tańszego surowca (spadki cen żywca wieprzowego), ale spadek przychodów był mniejszy niż kosztów i pozwolił na wzrost zysków.

Na wolniejsze tempo wzrostu kosztów (od przychodów) w przetwórstwie rybnym oddziaływały niskie ceny łososi – wg Fish Poll spadek cen w 1q20 wyniósł blisko 22% r/r. Rentowność branży wzrosła do 6,1% wobec -3,5% w 1q20.

Pandemia a firmy spożywcze. Czy pandemia znacząco osłabiła przetwórstwo spożywcze? Zobacz, jak kształtowały się przychody przedsiębiorstw i jakie są perspektywy dla tego rynku  - 1Pandemia a firmy spożywcze. Czy pandemia znacząco osłabiła przetwórstwo spożywcze? Zobacz, jak kształtowały się przychody przedsiębiorstw i jakie są perspektywy dla tego rynku  - 1

Wciąż w gorszej niż przed rokiem sytuacji znajdowały się firmy przetwórstwa drobiowego, choć odbicie cen mięsa w pierwszych miesiącach 2021 pozwoliło firmom na poprawę ich wyników względem 2h20, kiedy branża odnotowała stratę na działalności. Rentowność branży wyniosła 1,7% vs 2,0% w 1q20.

Reklama

Pandemia a firmy spożywcze. Czy pandemia znacząco osłabiła przetwórstwo spożywcze? Zobacz, jak kształtowały się przychody przedsiębiorstw i jakie są perspektywy dla tego rynku  - 2Pandemia a firmy spożywcze. Czy pandemia znacząco osłabiła przetwórstwo spożywcze? Zobacz, jak kształtowały się przychody przedsiębiorstw i jakie są perspektywy dla tego rynku  - 2

Na uwagę zasługuje spadek zysków producentów olejów (wysokie koszty surowcowe) oraz producentów skrobi (obniżony popyt) – por. wykres.

W 1q21 pogorszeniu uległy wyniki branży mleczarskiej (ROS 2,5% vs 4,7 % w 1q20). Szybszy wzrost kosztów niż przychodów związany był z podwyżkami cen skupu mleka na początku roku. Niemniej, rentowność mleczarń wciąż pozostawała na przeciętnie wyższym poziomie niż w analogicznym okresie w latach 2015-2019.

PERSPEKTYWY 2H21

Ożywienie popytu (głównie kanał HoReCa) w kolejnych kwartałach oddziaływać będzie pozytywnie na branżę spożywczą. Kluczowa dla oceny branży spożywczej będzie sytuacja w przetwórstwie mięsnym. Tu rekordowe ceny drobiu (efekt zwiększających się kosztów pasz i spadku produkcji żywca, w tym efekt grypy ptaków), bydła oraz oczekiwane podwyżki cen trzody wskazują na wzrost kosztów firm w kolejnych kwartałach. Podażowy charakter podwyżek cen surowca może oznaczać zwiększenie presji na marże przetwórców.

Pandemia a firmy spożywcze. Czy pandemia znacząco osłabiła przetwórstwo spożywcze? Zobacz, jak kształtowały się przychody przedsiębiorstw i jakie są perspektywy dla tego rynku  - 3Pandemia a firmy spożywcze. Czy pandemia znacząco osłabiła przetwórstwo spożywcze? Zobacz, jak kształtowały się przychody przedsiębiorstw i jakie są perspektywy dla tego rynku  - 3

 

Reklama

Wzrost kosztów surowcowych (odbicie cen łososi od 2q21) może wywołać podobny efekt w przetwórstwie rybnym. W gorszej sytuacji znajdować będą się również producenci przetworów zbożowych oraz pasz dla zwierząt gospodarskich z uwagi na wzrosty cen zbóż w warunkach prawdopodobnie mniejszego krajowego popytu na pasze. Dla branży spożywczej negatywny jest także wzrost kosztów innych surowców, który przekłada się na wyższe ceny paliw, energii oraz opakowań dla żywności. Czynnikiem ryzyka dla odbicia popytu jest skala wygaszania pandemii i niezerowe ryzyko 4 fali zachorowań na COVID-19, która mogłaby przywrócić obostrzenia gospodarcze.

 

Czytaj więcej